Dziennik Gazeta Prawna

 • Do końca roku GDDKiA zamówi ekspresówki za 35 mld zł

Jeszcze Unia nie zatwierdziła programów operacyjnych, a GDDKiA już rozkręciła machinę przetargową. W działach ofertowania spółek budowlanych zapanowało poruszenie. Czytaj całość >>>

 • Bezrobocie i kredyty napędzają bezdomność. Coraz więcej Polaków bez dachu nad głową

Profil ludzi bez stałego zamieszkania się zmienia. Najwięcej bezdomnych jest w najbogatszych województwach: śląskim, mazowieckim i dolnośląskim. Czytaj całość >>>

 • Więcej emerytów niż zatrudnionych. Rumunii grozi bankructwo

Upadły w latach 90. przemysł i ostatnia recesja zrujnowały system emerytalny kraju. Czytaj całość >>>

Rzeczpospolita 

 • MSZ wzywa Egipt, by bronił chrześcijan

Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Krzysztof Olendzki spotkał się wczoraj z ambasadorem Egiptu w Polsce Redą Abdelrahmanem Bebarsą i zwrócił mu uwagę na liczne przypadki łamania praw chrześcijan w Egipcie, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Strona polska podkreśliła, że zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim obywatelom to obowiązek , który spoczywa na władzach Egiptu, powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Jedynym sposobem na zmuszenie do zaprzestania prześladowań jest bojkot tego kraju przez turystów, mówi dr Tomasz M. Korczyński, ekspert Open Doors – organizacji badającej prześladowania chrześcijan na świecie. Polacy są obok Amerykanów i Niemców najliczniejszą grupa turystów w tym kraju, dodał.

 • Sprzedam dziecko za 20 tysięcy złotych

W internecie pojawiły się ogłoszenia dotyczące sprzedaży nienarodzonych dzieci. Dziennik przytacza dwa znalezione w sieci ogłoszenia. Prezes fundacji Dziecko-Adopcja-Rodzina Beata Dołęgowska twierdzi, że szara strefa w adopcji dzieci może sięgać nawet dwóch tysięcy przypadków rocznie. Jej zdaniem, wynika to z tego, że coraz powszechniejszy staje się problem bezpłodności, a procedury adopcyjne potrafią trwać 5 lat. Prezes fundacji podkreśla też, że w ciągu ostatnich lat zamknięto prawie połowę ośrodków adopcyjnych.

 • Popłynął gaz z łupków

W odwiercie wykonanym w pobliżu Lęborka na Pomorzu od ponad miesiąca płynie gaz ze skał łupkowych. Jest to sukces przybliżający Polskę do rozpoczęcia przemysłowego wydobycia tego surowca. Z odwiertu wydobywa się około 8 tysięcy metrów sześciennych gazu na dobę. Nie jest to jeszcze ilość kwalifikowana jako produkcja na skalę komercyjną. Jednak dotychczas w Europie nie udało się osiągnąć podobnego rezultatu przy poszukiwaniach gazu w skałach łupkowych.

 • Więcej inwestycji w specjalnych strefach

Inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych są o jedną czwartą wyższe niż przed rokiem. Według informacji gazety wartość nowych przedsięwzięć zarejestrowanych od stycznia do końca sierpnia tego roku sięga już 3,5 mld zł. Wzrost ma związek z decyzja rządu o przedłużeniu funkcjonowania stref o sześć lat.

 • Oto czego zabrakło w małym trójpaku energetycznym

Aby uniknąć unijnych kar, Polska powinna przyznać odnawialnym źródłom energii m.in. priorytetowy dostęp do sieci, pisze „Rzeczpospolita”. Ewentualne kary mogą sięgnąć 200 mln zł rocznie. 

Gazeta Wyborcza

 • Poczta elektroniczna

Poczta Polska wydala ponad 100 mln zł i przez prawie dekadę budowała system informatyczny, ale nadal nie jest w stanie ustalić, gdzie gin a jej listy polecone. W przypadku przesyłek poleconych system śledzenia pokazuje informacje o nadaniu i doręczeniu. Natomiast w przypadku wszystkich przesyłek paczkowych system udostępnia informacje o nadaniu, punktach przyjęcia przesyłki, czyli węzłach przeładunkowych, i o dostarczeniu jej do placówki pocztowej i wydaniu paczki do klienta - tłumacz rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski. Gazeta nie uzyskała odpowiedz na pytanie, dlaczego system jest tak skonstruowany, że wiadomo, gdzie są paczki, ale nie listy polecone. 

 • Bojowo do Azji. Bumar blisko kontraktu z Indiami

Według informacji „Gazety wyborczej” negocjacje w sprawie sprzedaży około 200 wozów zabezpieczenia technicznego do Indii są na finiszu. Wartość kontraktu to 800 mln zł i byłby to największy polski kontrakt zbrojeniowy w ostatnim dziesięcioleciu. Do podpisania kontraktu ma dojść we wrześniu. Polscy specjaliści przekonują, że polskie wozy są najlepsze na świecie.

 • Hajdarowicz zwalnia ludzi i oddaje „Przekrój fundacji”

Wydawnictwo Gremi należące do Grzegorza Hajdarowicza podzieli tytuły na dwie spółki, zwolni do 157 osób, a część pracowników przeniesie do biur w podwarszawskim Raszynie. 

 • Carrefour idzie na wieś

Carrefour reaktywował markę Globi, która zniknęła kilka lat temu, i chce ją rozwijać na zasadzie franczyzy na wsiach i w małych miastach. Według przedstawicieli sicie na rynku jest miejsce nawet dla 2 tys. sklepów.

Puls Biznesu

 • Syria może zdusić ożywienie w Polsce

W reakcji na możliwy atak zbrojny na Syrię na rynkach drożeje ropa naftowa. Ceny poszybowały do najwyższego poziomu od pół roku (114 dol. za baryłkę ropy typu brent). To zła wiadomość dla wchodzących właśnie w fazę ożywienia gospodarek europejskiej i polskiej – pisze Puls Biznesu. Wyższe ceny ropy oznaczają bowiem wzrost inflacji, a to uderza w konsumpcję i inwestycje i ogranicza dostęp do kapitału. Tylko wczoraj na minusie notowania zakończyło 21 z 23 europejskich indeksów giełdowych. Z kolei polska waluta osłabiła się od poniedziałku wieczorem do wczorajszego popołudnia o 3 grosze do 4,25 zł, a WIG20 w ciągu dwóch dnia spadł o 3 proc.

 • Polscy budowlańcy w euroelicie

Dwie polskie spółki znalazły się w rankingu 50 największych spółek budowlanych Europy za 2012 rok. Zestawienie zostało przygotowane przez firmę Deloitte. Do rankingu w tym roku awansował Budimex plasując się na 40. pozycji. Polimex-Mostostal tymczasem spadł o sześć oczek na 50. miejsce. W narodowym rankingu te dwie firmy zagwarantowały Polsce 13. lokatę. Jak czytamy w Pulsie Biznesu, polskie spółki zrealizowały zamówienia o wartości 40 razy mniejszej niż firmy z Francji (lider rankingu), 30 razy mniejszej niż Hiszpenie (drugie miejsce) oraz 17 razy mniejsze niż Brytyjczycy (trzecia pozycja).

 • Pochowane miliardy popłyną na opiekę

Na kontach bankowych osób zmarłych jest 10 miliardów złotych. Z tego 4 miliardy to pieniądze, po które albo nikt się nie zgłosił, albo trudno jest ustalić spadkobiercę. Są pomysły jak wykorzystać środki obecnie zamrażane przez banki - pisze Puls Biznesu. Jak czytamy w gazecie, zdaniem niektórych senatorów, zamrożone fundusze mogłyby pomóc sfinansować ustawę o osobach niesamodzielnych, która obecnie jest na etapie konsultacji. Czytaj więcej >>>