Puls Biznesu

  • LC Stop: fundusze przegłosowały Leszka Czarneckiego 

Mniejszościowi akcjonariusze zablokowali transakcję Leszka Czarneckiego. To nie pierwszy giełdowy rekin, który przekonał się, że dużemu nie wszystko wolno – pisze „PB”. Miliarder i główny akcjonariusz LC Corp chciał, by deweloper odkupił od niego wieżowiec Sky Tower. Fundusze zagłosowały przeciw i zapowiadają, że nie poprą zakupu do czasu uzyskania wyczerpujących informacji o przejmowanym budynku.

  • Wyjdziesz z OFE? Dostaniesz miej na starość

Bez OFE emerytury obecnych 30-latków będą jeszcze bardziej głodowe, niż planowano. Zagrożone są też oszczędności na giełdzie. Wszelkie symulacje dotyczące systemu emerytalnego w Polsce nie pozostawiają złudzeń – z każdym kolejnym rocznikiem nowo przyznawane emerytury będą coraz niższe, Obecnie statystyczny emeryt dostaje około 80 proc. swojej pensji. Za 30 lat będzie to już jedynie około 40 proc. umożliwienie Polakom porzucenia OFE może oznaczać ponadto spory wstrząs dla oszczędności trzymanych na warszawskiej giełdzie. Czytaj więcej >>>

  • Provident zarabia na firmach

Znaleźliśmy niszę – chwali się Provident. Przedsiębiorcy chętnie pożyczają drobne kwoty w firmach pożyczkowych, pomimo horrendalnie wysokich kosztów. Przychodzą po 3 tys. zł. Provident wprowadził do oferty na początku marca tego roku. Minęło pięć miesięcy i pomysł się sprawdza. Do końca lipca z pożyczki skorzystało 1400 przedsiębiorców, którzy wzięli 4,5 mln zł.

Rzeczpospolita

  • Uczelnie na minusie

Od 2010 r. liczba uczelni publicznych, które wykazują straty potroiła się. Z 95 szkół była to w zeszłym roku ponad połowa. Trzy podległe ministerstwu uczelnie są objęte programem naprawczym (SGH, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu i AWFiS w Gdańsku), ale kłopoty finansowe ma 38 – w tym Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Gdański. Przyczyną deficytów jest przede wszystkim niż demograficzny.

  • Zawrót w górę polskiej motoryzacji

Maj był drugim miesiącem z rzędu, kiedy branża motoryzacyjna zanotowała roczny wzrost eksportu. Wcześniejsze prognozy spadków w kolejnych miesiącach zostały zrewidowane w górę.

  • Rumuńskie złoto kontra środowisko

Rząd Rumunii przyjął we wtorek projekt ustawy, która pozwoli na ponowne wydobywanie złota z kopalni Rosia Montana. Zostało ono zawieszone w 2007 r. ze względu na wysoką szkodliwość metody stosowanej przez górników. Inwestycja w kopalnię przyniosłaby ogromne zyski dla państwa oraz kanadyjskiej firmy wydobywczej, a także stworzyłaby tysiące miejsc pracy, ale ekolodzy przypominają, że w 2001 r. miał miejsce katastrofalny wyciek, który skaził Cis i Dunaj.

  • Wielka modernizacja linii kolejowych. PKP PLK stawiają na trasy towarowe

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) chcą zmodernizować ok. 4 tys. km linii kolejowych, wydając na to 26,5 mld zł do 2015 roku. Więcej inwestycji niż dotąd będzie realizowanych na trasach towarowych. Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

  • Wojna zagląda do baków

W związku z ryzykiem interwencji w Syrii, ceny ropy naftowej poszybowały w górę, a dolar amerykański umocnił się. Może to oznaczać podwyżki cen benzyny na stacjach już w przyszłym tygodniu. W hurcie ceny wzrosły już w zeszłym tygodniu o 9 gr na litrze.

  • Obiecanki cacanki, a VAT 23 proc.

Mimo obietnic, podniesiona w 2011 roku stawka VAT może zostać utrzymana do 2016 roku. Ministerstwo Finansów konsultuje projekt nowelizacji ustawy o VAT. Podatek miał w założeniach wrócić do poziomu 22 proc. z początkiem 2014 r. Ministerstwo tłumaczy tę decyzję przedłużającą się trudną sytuacją w gospodarce.