Dziennik Gazeta Prawna

  • Dług publiczny USA: bankructwo Ameryki, którego nigdy nie będzie

Brak porozumienia w sprawie budżetu czy podniesienia limitu długu nie oznacza niewypłacalności USA. Czytaj więcej >>>>

  • Prognozy wzrostu polskiego PKB na 2013 i 2014 rok
Reklama

W III kw. 2013 r. wzrost PKB przyśpieszył do 1,5 proc. Pod koniec przyszłego roku osiągniemy już 3-proc. tempo wzrostu gospodarczego – taka jest mediana prognoz kilkunastu krajowych instytucji zebranych przez DGP. Czytaj więcej >>>>

  • Trasa S8: umowa na most Grota może zostać zerwana

Słaba mobilizacja czeskiej spółki Metrostav na budowie kluczowego odcinka trasy ekspresowej S8 wraz z mostem Grota-Roweckiego w Warszawie niepokoi rządowego inwestora. Czytaj więcej >>>>

Rzeczpospolita

  • Inwestycje w strefach coraz szybciej rosną

Specjalne Strefy Ekonomiczne bardzo się ożywiły – pisze „Rz”. Po trzech kwartałach zaplanowane przez inwestorów nakłady są aż o miliard złotych wyższe niż rok wcześniej. Wartość zadeklarowanych inwestycji w tym roku sięga już 4,2 mld zł. Firmy chcą też stworzyć więcej etatów.

  • Stereotyp oszczędnego Niemca odchodzi w przepaść

Sierpniowy wzrost sprzedaży detalicznej potwierdza, że największa gospodarka strefy euro nie stoi eksportem. Po dwóch z rzędu miesiącach spadków, w sierpniu wartość sprzedaży detalicznej w Niemczech wzrosła o 0,5 proc. w porównaniu z lipcem (0,3 proc. rok do roku) – podał federalny urząd statystyczny.

  • Atom tak, łupki nie

"Polska może liczyć na Francję w rozwoju energetyki, jeśli chodzi o atom" – mówi minister handlu zagranicznego Francji Nicole Brico w rozmowie z „Rz”. W ciągu ostatniego roku francuska minister odwiedziła Polskę aż trzykrotnie. „Polska jest dla nas krajem, który bardzo liczy się w naszych kontraktach gospodarczych, zarówno ze względu na to, że jest krajem Unii Europejskiej, jak i również z tego powodu, że macie duży rynek” – mówi.

  • Robot z nerwami

Maszyny, które czują i myślą będą musiały same nauczyć się poruszania w otaczającym je świecie. Nad takim robotem pracują już holenderscy naukowcy. Skonstruowanie androida wyposażonego w funkcję uczenia się zapowiada zespół prof. Franka van der Velde z uniwersytetu Twente w Enschede. Inżynierowie chcą w tę nowa możliwość wyposażyć robota iCub.

Gazeta Wyborcza

  • Amazon, czyli gorące miejsca pracy

Amazon planuje budowę pięciu centrów logistycznych w naszej części Europy, w tym trzy będą zlokalizowane w Polsce, dwa w Czechach. W połowie przyszłego roku w Sadach w gminie Tarnowo Podgórne pod Poznaniem powstanie centrum logistyczne firmy Amazon. Dwa pozostałe zostaną zbudowane pod Wrocławiem. W sumie w tych trzech placówkach pracę znajdzie 6 tys. osób.

  • Rewolucja w motoryzacji

Na Politechnice Łódzkiej trwają badania nad wykorzystaniem grafenu do budowy zbiorników magazynujących wodór. Wyposażony w nie samochód mógłby na jednym baku przejechać nawet 800 km. Wodór można uzyskać przez elektrolizę zwykłej wody. Napędzane nim auto byłoby neutralne dla środowiska. Podczas spalania tego paliwa powstaje jedynie para wodna. W odróżnieniu od LPG wodór jest bardziej kaloryczny niż benzyna czy ropa.

Puls Biznesu

  • Rolnicze emerytury i z KRUS, i z ZUS

Ministerstwo rolnictwa chce, by rolnicy pracujący na podstawie umowy-zlecenia, otrzymywali świadczenia z ZUS i jednocześnie nie tracili wypłat z KRUS – pisze Puls Biznesu. Pomysłodawcą takiego rozwiązania jest sam KRUS. Zdaniem przedstawicieli KRUS, dodatkowe prace podejmowane przez rolników są zazwyczaj wykonywane sporadycznie, a otrzymywane za nie wynagrodzenie jest niskie.

  • Mięsne odpady z Polski hitem eksportowym

Skóra z głowy byka, kiszka wieprzowa, nogi wołowe – dla spółki ZC Polesie z Radzynia Podlaskiego nie są to odpady, ale pełnowartościowy towar. Spółka masowo eksportuje je do Afryki, gdzie np. z krowich skór produkuje się… chipsy – pisze Puls Biznesu. To nie koniec nietypowych zastosowań mięsnych odpadów wysyłanych z Polski za granicę. Kiszka wieprzowa łącznie z odbytem bardzo dobrze sprzedaje się na Dalekim Wschodzie jako afrodyzjak, a lotki indyka są bardzo popularnym dodatkiem do piwa w Hongkongu – czytamy w gazecie.

  • Resort zdrowia docisnął farmację

Ministerstwo Zdrowia znów próbuje wymusić na producentach potężne obniżki cen - pisze Puls Biznesu. Resort chce nawet kilkudziesięcioprocentowych redukcji. "Część producentów nie zgodziła się na obniżenie ceny dla ponad połowy produktów ze swojego portfela. Można więc spodziewać się, że na nowej liście leków refundowanych, zabraknie wielu farmaceutyków" - alarmuje Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska. Nowa lista będzie obowiązywała od 1 stycznia 2014 roku. Czytaj więcej >>>

Bloomberg

  • Ranking najcenniejszych marek świata 2013 według Interbrand

Apple zdetronizował Coca-Colę i stał się najcenniejszą marką świata w rankingu „Best Global Brands 2013” przygotowanym przez Interbrand. Czytaj więcej >>>>