Dziennik Gazeta Prawna

  • Pracujemy coraz lepiej. Polska liderem wzrostu wydajności

W ubiegłym roku wydajność pracy w Polsce wzrosła o 5,6 proc. To najlepszy wynik w Europie. Niestety, w absolutnej czołówce znajdujemy się także pod względem liczby przepracowanych godzin. Czytaj całość >>>

  • Czeka nas powtórka fali upadłości firm drogowych? GDDKiA zaapeluje o rozsądne oferty
Reklama

Do każdego przetargu GDDKiA zgłasza się średnio po 20 oferentów. Dyrekcja w obawie przed wojną cenową, która doprowadziła do upadłości wielu firm, za pośrednictwem dyplomacji zwróci się do zarządów firm debiutujących na polskim rynku drogowym z prośbą o przemyślane oferty cenowe. Czytaj całość >>>

  • Amerykanie oskarżają: to Niemcy są winni kryzysu w Europie

Amerykanie, którzy od prawie 40 lat mają ogromny deficyt handlowy, obwiniają Berlin, że wszyscy chcą kupować niemieckie produkty. Ale zarówno wyczucie czasu, jak i argumenty są błędne. Czytaj całość >>>

Bloomberg

  • Jeśli coś działa jak bank, powinno podlegać bankowym regulacjom

Jeśli instytucja funkcjonuje jak bank, powinna podlegać takim samym przepisom i ograniczeniom. Tylko to może ustabilizować parabanki. Czytaj całość >>>

Rzeczpospolita

  • Związkowa hipokryzja

Związek Nauczycielstwa Polskiego grozi strajkiem w obronie Karty nauczyciela, która ma być znowelizowana przez rząd. W szkołach prowadzonych przez związek Karta jednak nie obowiązuje, a duża część nauczycieli zatrudniana jest na tzw. umowy śmieciowe, z którymi walczą związki zawodowe.

  • Firmy chcą zwolnić 37,5 tys. pracowników

Zwolnienia grupowe po pierwszych trzech kwartałach tego roku są większe niż w 2012 r. Przedsiębiorcy, mimo że gospodarka nieznacznie przyspiesza, wciąż redukują etaty. Na początku obecnego kwartału 349 firm planowało zwolnienie w ramach zwolnień grupowych 37,5 tys. osób. W tym roku najwięcej zwolnień miało do tej pory miejsce w województwie śląskim.

  • Rynek napojów idzie na dietę

Koncern Coca-Cola wprowadzi na polski rynek napój Sprite słodzony naturalnym słodzikiem ze stewie – mniej kalorycznym niż cukier. Słodzik ten można stosować w UE od 2011 roku. Jego globalna sprzedaż może w tym roku przekroczyć wartość 1 mld zł.

Gazeta Wyborcza

  • Łamiesz przepisy za granicą? Dostaniesz mandat

W czwartek wchodzi w życie unijna dyrektywa o wymianie przez państwa UE informacji o kierowcach – sprawcach wykroczeń i przestępstw drogowych – pisze Gazeta Wyborcza. Unijne policje bez zbędnych procedur będą przesyłać sobie przez internet pliki z danymi samochodów – numerem rejestracyjnym czy marką – oraz ich właścicieli (PESEL, imię i nazwisko, adres zameldowania). To wszystko po to, żeby zagraniczny kierowca nie był anonimowy dla fotoradarów. Polscy kierowcy prze najbliższe tygodnie nie musza się jednak jeszcze obawiać zagranicznych mandatów. Rząd dopiero pracuje nad wdrożeniem dyrektywy. Jeżeli wszystko pójdzie bez opóźnień, znowelizowana ustawa o prawie drogowym mogłaby wejść w życie w okolicach Nowego Roku.

  • Zmiany w OFE mogą wykoleić program budowy dróg

Rządowe plany reform OFE budzą obawy w samym rządzie. Zakaz zakupu obligacji drogowych może wykoleić program budowy dróg i grozi wypłatami z kasy państwa – alarmuje resort transportu. Chodzi o to, że w przypadku wejścia reform OFE w życie, zgodnie z rządowym projektem fundusze nie będą mogły już kupować obligacji drogowych, które emituje rządowy Bank Gospodarstwa Krajowego. To oznacza zwrot na pięcie w polityce rządu, który postanowił w 2009 roku, że budżet państwa przestanie wydawać pieniądze na budowę nowych autostrad, dróg ekspresowych czy obwodnic. Pieniądze na inwestycje GDDKiA miał zapewnić wyłącznie Krajowy Fundusz Drogowy.

Puls Biznesu

  • Młody biznes produkcją stoi

Polska ma najwyższy w Europie odsetek nowych firm w sektorze produkcji – wynika z najnowszej edycji raportu Global Entrepreneurship Monitor (GEM). Jak je sfinansują? Bez wsparcia z zewnątrz ani rusz. – Jesteśmy pod tym względem bardzo specyficznym krajem. Polska ma wśród państw europejskich gospodarkę najbardziej nastawioną na produkcję. Aż 41 proc. firm jest u nas zakładanych lub prowadzonych we wczesnym stadium w branżach produkcyjnych – zwraca uwagę dr Przemysław Zbierowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, jeden z autorów raportu. Następny w kolejności kraj, Łotwa, ma wynik niższy o ponad 5,5 proc. Najmniej firm produkcyjnych powstaje w Austrii (11 proc.). Tymczasem eksperci mówią, że to usługi niosą za sobą innowację. Wynik ten może wskazuje zatem na niekorzystną strukturę rozpoczynanych działalności. Z drugiej strony może tez być efektem odporności naszej gospodarki na kryzys.

  • Polska praca dla Polaków

Obcokrajowcom dziękujemy – mówią Polacy. Tymczasem demograficzna bomba tyka coraz głośniej. Do 2035 roku liczba osób w wieku produkcyjnym w Polsce skurczy się prawie o 4 mln, co oznacza, że średnio z rynku pracy ubywać będzie po około 180 tys. pracowników rocznie. W Europie niewiele jest krajów, które mają tak niepokojące perspektywy dla zasobów pracy jak Polska. Starzenie się społeczeństwa częściowo ograniczy prawdopodobnie skalę bezrobocia, ale rodzi też wiele rodzajów ryzyka dla gospodarki – np. konsumpcji czy finansów publicznych. Jednym z rozwiązań, które ekonomiści biorą pod uwagę jest zaproszenie imigrantów spoza UE, np. z Ukrainy czy Chin. Polacy są jednak przeciwni. Większość obywateli chce ściągać do kraju imigrantów zarobkowych – wynika zbadania PBS dla „PB”. W ten sposób odpowiedziało aż 56 proc. badanych. Gdzie się podziała słynna polska gościnność? – pyta gazeta. Pomysł szerszego otwarcia granic popiera tylko 12 proc. Przeciwnicy takiego rozwiązania obawiają się przede wszystkim utraty zatrudnienia, choć ich przedsiębiorcy jako główna barierę rozwoju wskazują brak rąk do pracy.

  • Miliardera ruszyło sumienie

W wieku 69 lat Bill Gross zdecydował się na spowiedź. Chce wyższych podatków dla takich jak on. Znany bogacz i inwestor w tekście na stronie internetowej swojej firmy inwestycyjnej PIMCO nazywa swoich kolegów, potentatów z branży finansów, którzy narzekają na podatki, „sknerusami McKwaczami” (chodzi o postać z bajki Disneya). Inwestor postuluje, aby 1 proc. inwestorów płacił wyższe podatki.

  • Miliardy na e-usługi 

Koniec sztuki dla sztuki, będziemy informatyzować z głową – obiecuje Paweł Orłowski, wiceminister rozwoju. Nowa pula unijnych dotacji na pójść na e-usługi, a nie informatyzację dla samej informatyzacji. Do podziału będzie ponad aż i tylko 3 mld zł. W tym tygodniu kończą się konsultacje projektu Cyfrowa Polska, z którego będą finansowane rządowe projekty IT. Na ten cel z funduszy unijnych w latach 2014-20 ma pójść blisko 1 mld euro. Część tych pieniędzy (10 proc.) resort zamierza przeznaczyć na otwarcie dostępu do zasobów publicznych i ich digitalizację.