Dziennik Gazeta Prawna

 • Zmiany w rządzie: kto i dlaczego może odejść z gabinetu Donalda Tuska?

Wydaje się, że zapowiadana od miesięcy rekonstrukcja rządu teraz stanie się faktem. Premier chce się pozbyć źle postrzeganych szefów resortów i podbić notowania rządu. Czytaj całość >>>

 • Przez posłów firmy mogą stracić miliardy z UE

W środę posłowie mogą zablokować polskim firmom dostęp do części unijnych dotacji na lata 2014–2020. Pieniędzmi, które nie trafią do Polski, podzielą się zagraniczne firmy. Czytaj całość >>>

 • Hiszpania i Irlandia wychodzą z kryzysu z wysokim bezrobociem i długiem

Opuszczenie przez Irlandię i Hiszpanię unijnych programów pomocowych przybiera coraz bardziej konkretne kształty. Czytaj całość >>>

 • Ile zarabiają deweloperzy na sprzedaży mieszkań?

Średnia marża brutto na sprzedaży giełdowych spółek mieszkaniowych przekroczyła na koniec września tego roku 19 proc., ale na niektórych projektach marże są nawet dwukrotnie wyższe. Czytaj całość >>>

Puls Biznesu

 • Wierzyciele kontra Gesslerowie i Alterco

Wierzyciele spółki Emir 19, której udziałowcami są niewypłacalne spółki giełdowe Alterco i Rodes Consulting (kontrolowana przez synów restauratora Adama Gesslera), uciekła z majątkiem. Majątkiem tym jest hotel Francuski w Krakowie, który już po ogłoszeniu upadłości Emir 19 został przejęty przez spółkę celową. W sprawie istnieje dużo nieprawidłowości, a wierzyciele obawiają się, że mogą nie odzyskać należności.

 • Eksporterzy wyszli za próg

Polscy przedsiębiorcy eksportują głównie na oswojone tereny – do bezpośrednich sąsiadów lub w obrębie UE. Poza Unię wysyłamy jedynie 23,2 proc. naszego eksportu – to czwarty najgorszy wynik we wspólnocie. 25 proc. eksportu w 2012 roku szło do Niemiec. Jednak przedsiębiorcy powoli zaczynają odkrywać bardziej egzotyczne kierunki – eksport do krajów rozwijających się w pierwszych trzech kwartałach 2013 roku wzrosła o 17,6 proc.

 • Coraz więcej Polaków chce pozostać w OFE

Przeciwnicy zmian w OFE - przynajmniej na razie - wygrywają z obozem rządowym starcie o rząd dusz przyszłych emerytów. Z sondażu Grupy IQS dla "Pulsu Biznesu", przeprowadzonego 13 listopada, wynika, że pozostać w OFE chce 39 procent dorosłych Polaków. Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

 • Węgiel woła o lepszy klimat

Zorganizowany w resorcie gospodarki „szczyt węglowy” pokazał, że polskie stanowisko zyskuje zrozumienie w ONZ. Chcemy obniżać emisję CO2 nie przez porzucenie węgla, ale dzięki modernizowaniu energetyki, aby zużywała mniej surowca i mniej truła. Ministerstwo Gospodarki w Warszawie przypominało w poniedziałek twierdzę otoczoną przez dziesiątki policjantów i strażaków. Organizacje ekologiczne protestowały, że Światowe Stowarzyszenie Węgla zorganizowało w siedzibie resortu swój „szczyt węglowy”.

 • Dwaj kuzyni od walut w sieci

Dwóch świeżo upieczonych absolwentów poznańskich uczelni otworzyło w 2010 roku pierwszy w Polsce internetowy kantor. Dziś zawieranych jest w nim około 50 tys. transakcji miesięcznie. Popularność serwisu stworzonego przez Łukasza Olka – informatyka po Politechnice Poznańskiej – i Michała Czekalskiego – ekonomisty po studiach w poznańskiej Akadami Ekonomicznej – jest coraz większa. Codziennie pod adresem Internetowykantor.pl wymienia waluty kilka tysięcy osób.

 • Chiny pozwolą mieć więcej dzieci

Pekin ogłosił, ze zamierza odejść od polityki jednego dziecka. Jednak władze będą wprowadzać zmiany bardzo ostrożnie. Chiny pozwolą na drugie dziecko, jeśli jedno z rodziców jest jedynakiem. Obecnie prawo to przysługuje małżeństwom, w których zarówno mąż jak i żona nie mają rodzeństwa.

Rzeczpospolita

 • Polacy ratują brytyjską gospodarkę

Korzyści z obecności imigrantów na Wyspach są ewidentne – mówią najnowsze brytyjskie badania. Z wyliczeń University College London wynika, że imigranci na Wyspach płacą o 34 proc. więcej do budżetu, niż dostają – pisze Rzeczpospolita. Brytyjczycy na odwrót: biorą o 11 proc. więcej. Prof. Christian Dustmann, współautor badań, komentuje w BBC News: oskarżanie imigrantów o turystykę socjalną jest oderwane od rzeczywistości. Brytyjski GUS podaje dodatkowe dane: przyjezdni są młodzi, świetnie wykształceni i płodni. Ratują wręcz brytyjską demografię. Kolejny raport stwierdza zaś, że dzięki imigrantom gospodarka rozwija się o blisko 10 proc. szybciej.

 • Polacy niechętnie kupują elektronikę

Pod względem wydatków na sprzęt elektroniczny Polska jest nadal w ogonie Europy. Więcej na ten cel wydają również kraje sąsiednie. Statystyczny Polak wydaje na sprzęt elektroniczny ledwie 187 euro rocznie i w ostatnich latach ta kwota wzrosła o kilka euro. Nawet w innych państwach naszego regionu wydatki na sprzęt elektroniczny są wyższe – mniej pieniędzy na ten cel przeznaczają tylko Rumuni.

 • PIT-rewolucja w samorządach

Samorządowy podatek dochodowy od osób fizycznych – tak ma się nazywać nowa zasada rozliczania wpływów z PIT między budżetem państwa i samorządami. Pomysł powstał w Kancelarii Prezydenta – pisze Rzeczpospolita. W nowym systemie podatki płacone w pierwszym przedziale skali staną się w całości dochodem samorządów. Rząd zatrzyma dla siebie PIT płacony powyżej drugiego progu, który wynosi 32 proc. Tak samo mają być dzielone wpływy z PIT liniowego (stawka 19 proc.). Podatek od dochodów do 85,5 tys. zł trafi do samorządów, a od przekraczających tę kwotę – do budżetu państwa.