Decyzja o nałożeniu ceł została podjęta po kilkunastomiesięcznych dochodzeniach Komisji Europejskiej w sprawie chińskiego eksportu paneli słonecznych. W ich wyniku, okazało się, że Pekin stosuje niedozwolony dumping, sprzedając na unijny rynek panele po cenach niższych niż koszty produkcji oraz udziela swoim producentom bezprawnych subwencji. Bruksela uznała, że stanowi to poważne zagrożenie dla unijnych przedsiębiorstw, które są bezpośrednio narażone na ryzyko bankructwa.

Na początku czerwca Komisja Europejska nałożyła tymczasowe cła antydumpingowe na panele importowane z Państwa Środka. Dwa miesiące później udało się zawrzeć porozumienie z większością chińskich eksporterów, którzy zobowiązali się do utrzymywania cen powyżej minimalnego poziomu. Nowe cła, które będą obowiązywać od 6 grudnia przez dwa lata, dotyczyć będą więc tylko tych producentów, którzy nie zaakceptowali kompromisu z Brukselą.

Unia Europejska jest głównym rynkiem eksportowym Chin, jeśli chodzi o panele słoneczne. Do Wspólnoty trafia 80 procent chińskiego eksportu tego produktu.

>>> Polecamy: W starciu UE - Chiny o panele słoneczne nie ma wygranych