Polityka prorodzinna w Polsce: nie działa, a kosztuje więcej niż wojsko

16 grudnia 2013, 06:43 | Aktualizacja: 20.12.2013, 21:18
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Wielkie pieniądze – 50 mld zł, czyli ponad 3 proc. PKB rocznie. I 50 różnych strumieni, którymi te środki płyną od ośmiu różnych instytucji. Wszystko po to, aby rodziło się więcej Polaków. Ale się nie rodzi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (225)

  • PawełS(2013-12-16 05:35) Zgłoś naruszenie 01

    No to faktycznie, następna kasa zmarnowana przez rząd, ciekawe kiedy się wreszcie nauczą że lepiej jak by te pieniądze ludziom zostawili,a nie marnowali na skalę masową. No oczywiście że nie mogło być żadnych efektów. Tak samo jak z bezrobociem i innymi "szczytnymi" działaniami państwa.

    Odpowiedz
  • Michal(2013-12-16 06:45) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem to kwestia kulturowa, a nie pieniedzy. Jest mnostwo biednych krajow, gdzie rodziny maja po 10-cioro dzieci oraz bogatych zachodnich nacji gdzie średnia to 1.5. We Francji czy w Anglii każda rodzina może sobie pozwolić bez problemu na dziecko, a i tak ich tam nie ma. Za to imigranci przyjeżdzający z Bliskiego Wschodu czy Afryki bez problemu rodzą dzieci, chociaż ich sytuacja jest nieporównywalnie gorsza od Europejczyków. Przestańmy się oszukiwać że to kwestia pieniędzy, bo nigdy nie rozwiążemy problemu.

    Odpowiedz
  • Observer65(2013-12-16 06:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle rządzący zabierają się do rozwiazania problemu demograficznego od dupnej strony. Będzie to kosztowało niesamowite pieniądze....i nie przyniesie ku zdziwieniu utrudzonych urzędników żadnego pozytywnego rezultatu.A wystarczyłoby nie zabierać 84% owoców pracy każdego polaka w formie haraczy, podatków,przymusowych niekorzystnych ubezpieczeń. Teraz jest wybór dzieci i nędza, albo bezdzietność - samochód,dom,podóże,wakacje !Pozatym czy spłodzone, wychowywane dzieci są "państwowe"i mogą zostać wg dowolnego widzimisię odebrane rodzicom pod byle pretekstem. Żeby odebrać komuś samochód, dom trzeba wielu spraw sądowych, pieniędzy.Nie da się odebrać wspomnień po podróżach i przygodach wakacyjnych. Na co komu dzieci ........

    Odpowiedz
  • sławek(2013-12-16 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    Oboje rodziców musi mieć pracę - wtedy moga sobie pozwolić na dziecko..... Taki mały niemiecki batonik lub francuski szamponik zabija - .....więcej na 590powodów.pl

    Odpowiedz
  • csasdfxc(2013-12-16 07:12) Zgłoś naruszenie 00

    skoro nie działa a ludzie głodują to znaczy że coś z programem nie tak a nie że należy usunąć socjal :/!!!!

    Odpowiedz
  • PawełS(2013-12-16 07:14) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba właśnie to znaczy, bo z każdym programem coś nie tak, prorodzinnym, walki z bezrobociem itd. Może ktoś wreszcie zauważy że to nie działa.

    skoro nie działa a ludzie głodują to znaczy że coś z programem nie tak a nie że należy usunąć socjal :/!!!!

    Odpowiedz
  • kjlj(2013-12-16 07:14) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle rządzący zabierają się do rozwiazania problemu demograficznego od dupnej strony. Będzie to kosztowało niesamowite pieniądze....i nie przyniesie ku zdziwieniu utrudzonych urzędników żadnego pozytywnego rezultatu. A wystarczyłoby nie zabierać 84% owoców pracy każdego polaka w formie haraczy, podatków,przymusowych niekorzystnych ubezpieczeń. Teraz jest wybór dzieci i nędza, albo bezdzietność - samochód,dom,podóże,wakacje ! Pozatym czy spłodzone, wychowywane dzieci są "państwowe"i mogą zostać wg dowolnego widzimisię odebrane rodzicom pod byle pretekstem. Żeby odebrać komuś samochód, dom trzeba wielu spraw sądowych, pieniędzy.Nie da się odebrać wspomnień po podróżach i przygodach wakacyjnych. Na co komu dzieci ........
    godny porzałowania mały egosita :/ jedź do afryki i nie wracaj nie chcemy tu takich po co nam tu tacy egoiści

    Odpowiedz
  • lkjl(2013-12-16 07:15) Zgłoś naruszenie 00

    Chyba właśnie to znaczy, bo z każdym programem coś nie tak, prorodzinnym, walki z bezrobociem itd. Może ktoś wreszcie zauważy że to nie działa.
    nie z każdym DEMAGOGIA przed pisuarem problemu takiego demograficznego nei było = dzieci się rodziły a socjal był na poziomie i można bylo choćby zasiłek dostać!!!

    Odpowiedz
  • PawełS(2013-12-16 07:16) Zgłoś naruszenie 00

    No i proszę jakie spektakularne efekty mamy :-). Tak trzymać :-)

    nie z każdym DEMAGOGIA przed pisuarem problemu takiego demograficznego nei było = dzieci się rodziły a socjal był na poziomie i można bylo choćby zasiłek dostać!!!

    Odpowiedz
  • Analityk giełdowy(2013-12-16 07:17) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy wszyscy tępi ludzi zrozumieją że polityka prorodzinna jest prosta jak budowa cepa - będzie praca i godne wynagrodzenie dla ludzi młodych będą dzieci! Nie będzie pracy i nie będzie pieniędzy nie będzie dzieci! Nie wiem co się jeszcze musi stać żeby LUDZIE to zrozumieli!

    Odpowiedz
  • lkjl(2013-12-16 07:18) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem to kwestia kulturowa, a nie pieniedzy. Jest mnostwo biednych krajow, gdzie rodziny maja po 10-cioro dzieci oraz bogatych zachodnich nacji gdzie średnia to 1.5. We Francji czy w Anglii każda rodzina może sobie pozwolić bez problemu na dziecko, a i tak ich tam nie ma. Za to imigranci przyjeżdzający z Bliskiego Wschodu czy Afryki bez problemu rodzą dzieci, chociaż ich sytuacja jest nieporównywalnie gorsza od Europejczyków. Przestańmy się oszukiwać że to kwestia pieniędzy, bo nigdy nie rozwiążemy problemu.
    trafna uwaga - kiedyś moi rodzice ( z czasów prl) też sobie żyli jak ludziska - powstało dwóch młodych ludzi i poziom życia nie spadł - dalej się jeździło na wczasy nad jezioro (firmowe) dalej było co jeść było mieszkanie ciepło w domu. dzis- jak masz rodzinę nie masz życia. nie stać cię na życie bilety chleb.. niestety. ale za to staż masz :) do wyboru do koloru - jak wyjdziesz do obcego na 7 rano to o 24 wrócisz do domu :)

    Odpowiedz
  • KJL(2013-12-16 07:19) Zgłoś naruszenie 00

    Kiedy wszyscy tępi ludzi zrozumieją że polityka prorodzinna jest prosta jak budowa cepa - będzie praca i godne wynagrodzenie dla ludzi młodych będą dzieci! Nie będzie pracy i nie będzie pieniędzy nie będzie dzieci! Nie wiem co się jeszcze musi stać żeby LUDZIE to zrozumieli!
    brawo :) i o to chodzi NIE MA PRACY TO PAŃSTWO PŁACI LUDZIOM BY MOGLI ŻYĆ I ZAKŁADAĆ RODZINY. NIE CHCE SIĘ RZĄDOWI PRACOWAĆ? TO NIECH PŁACĄ ZA SWOJE LENISTWO I OPIESZAŁOŚĆ

    Odpowiedz
  • ;lk;lk(2013-12-16 07:25) Zgłoś naruszenie 00

    No i proszę jakie spektakularne efekty mamy :-). Tak trzymać :-)
    CZEGO? PRL? NO FAKT - MAMY PRZEPIĘKNE OSIEDLA BUDOWANE ZA KOMUNY MAMY TORY TRAMWAJOWE KOLEJOWE - ZBIORNIKI WODNE I PEŁNO SZKÓŁ. DZIĘKI KOMUNIE :) FAKTYCZNIE - GODNE POŻAŁOWANIA - ZWŁASZCZA TE MEGA WIELKIE BLOKOWISKA - GDZIE LUDZIE MASOWO MIESZKALI. STRASZNE - DZIŚ NIE MAJĄ GDZIE MIESZKAĆ - BO NIE MA MIESZKAŃ A TO CO PRÓBUJĄ OPYCHAĆ TO COŚ ZWĄ APARTAMENTAMI I CHCĄ TYLE ŻE A.. ECH SZKODA GADAĆ. EFEKTY CZEGO? ŻE MAMY WYŻ DEMOGRAFICZNY? FAKTYCZNIE - PRZEPRAWSZAMY ŻE KIEDYŚ DAŁO SIĘ ŻYĆ TERAZ NIE DA WIĘC TERAZ SIĘ NIKT NIE RODZI A WCZEŚNIEJ RODZILO SIĘ PEŁNO DZIECI !!! FAKT - TO RODZICÓW WINA.. :/ BARDZO INTELIGENTNE TO CO PORÓWNÓJESZ. ILE DRÓG POWSTAŁO WTEDY I RZEKI OBUDOWYWANO DZIŚ? ILE TAKICH INWESTYCJI POWSTAJE? NIEMAL ZERO. POKAŻ MI GDZIE OSTATNIO RZEKĘ OBUDOWANO? NIE CZYTAŁME W CIĄGU OSTATNICH 10 LAT O TAKIM ZDARZENIU . ILE MIESZKAŃ SOCJALNYCH DLA LUDZI WYBUDOWANO? KILKA SZTUK ( A ILU POTRZEBUJE? - KILKA MILIONÓW?), ILE NOWYCH TORÓW KOLEJOWYCH OBECNIE WYBUDOWANO? ZERO? A ILE SZKÓŁ? WŁASNIE - ZERO - BO SZKOŁY TEN SYSTEM NISZCZY - BO NIE POTRAFI WYKORZYSTAĆ TEGO CO KIEDYŚ ZBUDOWANO - TEŻ ZA KREDYTY - JAK DZIŚ!! TYLE ŻE WTEDY SIĘ BUDOWAŁO ZA TE KREDYTY = DZIŚ TE KREDYTY SIĘ ZACIĄGA W IMIENIU OBYWATELI I NIE BUDUJE SIĘ!!!

    Odpowiedz
  • fdsa(2013-12-16 07:39) Zgłoś naruszenie 00

    CZEGO? PRL? NO FAKT - MAMY PRZEPIĘKNE OSIEDLA BUDOWANE ZA KOMUNY MAMY TORY TRAMWAJOWE KOLEJOWE - ZBIORNIKI WODNE I PEŁNO SZKÓŁ. DZIĘKI KOMUNIE :) FAKTYCZNIE - GODNE POŻAŁOWANIA - ZWŁASZCZA TE MEGA WIELKIE BLOKOWISKA - GDZIE LUDZIE MASOWO MIESZKALI. STRASZNE - DZIŚ NIE MAJĄ GDZIE MIESZKAĆ - BO NIE MA MIESZKAŃ A TO CO PRÓBUJĄ OPYCHAĆ TO COŚ ZWĄ APARTAMENTAMI I CHCĄ TYLE ŻE A.. ECH SZKODA GADAĆ. EFEKTY CZEGO? ŻE MAMY WYŻ DEMOGRAFICZNY? FAKTYCZNIE - PRZEPRAWSZAMY ŻE KIEDYŚ DAŁO SIĘ ŻYĆ TERAZ NIE DA WIĘC TERAZ SIĘ NIKT NIE RODZI A WCZEŚNIEJ RODZILO SIĘ PEŁNO DZIECI !!! FAKT - TO RODZICÓW WINA.. :/ BARDZO INTELIGENTNE TO CO PORÓWNÓJESZ. ILE DRÓG POWSTAŁO WTEDY I RZEKI OBUDOWYWANO DZIŚ? ILE TAKICH INWESTYCJI POWSTAJE? NIEMAL ZERO. POKAŻ MI GDZIE OSTATNIO RZEKĘ OBUDOWANO? NIE CZYTAŁME W CIĄGU OSTATNICH 10 LAT O TAKIM ZDARZENIU . ILE MIESZKAŃ SOCJALNYCH DLA LUDZI WYBUDOWANO? KILKA SZTUK ( A ILU POTRZEBUJE? - KILKA MILIONÓW?), ILE NOWYCH TORÓW KOLEJOWYCH OBECNIE WYBUDOWANO? ZERO? A ILE SZKÓŁ? WŁASNIE - ZERO - BO SZKOŁY TEN SYSTEM NISZCZY - BO NIE POTRAFI WYKORZYSTAĆ TEGO CO KIEDYŚ ZBUDOWANO - TEŻ ZA KREDYTY - JAK DZIŚ!! TYLE ŻE WTEDY SIĘ BUDOWAŁO ZA TE KREDYTY = DZIŚ TE KREDYTY SIĘ ZACIĄGA W IMIENIU OBYWATELI I NIE BUDUJE SIĘ!!!
    a na potwierdzenie tego luksusu i przepychu jaki mamy obecnie w całej europie - daleko nie szukał - zamknął jedną stronę otworzył drugą i od razu na 2 miejscu artykuł : http://wolnemedia.net/spoleczenstwo/widmo-nedzy-krazy-nad-europa/ no ale ty nadal twierdzisz że jest super bo masz co jeść- jak stracisz pracę zobaczymy! pewnie też będziesz Z LENISTWA SWOJEGO ZBIERAĆ ŚMIECI Z KOSZY BO TO LEPSZE NIŻ PRACA !!! :) EHHH I GADAJ Z TAKIM

    Odpowiedz
  • Piotr(2013-12-16 07:45) Zgłoś naruszenie 00

    Obecnie system wnioskowania o marne, jednorazowe 1000 zł becikowego jest daleko bardziej skomplikowany i zbiurokratyzowany niż aplikowanie o środki unijne na grube miliony. Wiem, bo pozyskuję na codzień środki unijne i miałem również wątpliwą przyjemność starać się o becikowe.... po prostu ŻENUA!! Brakuje słów....

    Odpowiedz
  • nixodus(2013-12-16 07:48) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce polityka prorodzinna wygląda tak: - podniesienie podatku vat na ubranka dziecięce i pieluchy do 23% (w UK 0%) - dłuższy urlop macierzyński, ale brak wsparcia dla matek które nie są zatrudnione (np studentki, bezrobotne), - dyskryminacja przez ZUS kobiet w ciąży.osobiście tego doświadczyłem. W zamian za to są tańsze bilety do teatru, czy na basen (co jest dobrą inicjatywą), ale i tak wielu wielodzietnych rodzin na to nie stać bo musiały zapłacić wysoki vat na pieluchy

    Odpowiedz
  • buehehe(2013-12-16 08:45) Zgłoś naruszenie 01

    A po co ma się rodzić więcej dzieci, skoro bezrobocie wynosi 13% i rośnie? Chyba po to aby była jeszcze większa konkurencja na rynku pracy i kapitaliści mogli jeszcze bezczelniej pomiatać prcownikiem.

    Odpowiedz
  • Michal(2013-12-16 08:48) Zgłoś naruszenie 7127

    W Polsce polityka prorodzinna wygląda tak: - podniesienie podatku vat na ubranka dziecięce i pieluchy do 23% (w UK 0%) - dłuższy urlop macierzyński, ale brak wsparcia dla matek które nie są zatrudnione (np studentki, bezrobotne), - dyskryminacja przez ZUS kobiet w ciąży.osobiście tego doświadczyłem. W zamian za to są tańsze bilety do teatru, czy na basen (co jest dobrą inicjatywą), ale i tak wielu wielodzietnych rodzin na to nie stać bo musiały zapłacić wysoki vat na pieluchy
    prosze nie mow mi, ze przedzrobieniem dziecka siedzisz z kartka w rece i liczysz ile wyjdzie na pieluchy oraz po jakich cenach bedziesz mial znizki. Dzieci sie rodza poniewaz rodzice bardzo ich pragna pomimo wszelkich przeciwnosci losu. A jezeli ktos oczekuje idealnych warunkow do wychowywania dzieci, to nigdy ich nie bedzie, bo wychowywanie dzieci zawsze wiąże sie z ogromnym obciazeniem dla gospodarstwa domowego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Gość(2013-12-16 08:54) Zgłoś naruszenie 01

    W Polsce polityka prorodzinna wygląda tak: - podniesienie podatku vat na ubranka dziecięce i pieluchy do 23% (w UK 0%) - dłuższy urlop macierzyński, ale brak wsparcia dla matek które nie są zatrudnione (np studentki, bezrobotne), - dyskryminacja przez ZUS kobiet w ciąży.osobiście tego doświadczyłem. W zamian za to są tańsze bilety do teatru, czy na basen (co jest dobrą inicjatywą), ale i tak wielu wielodzietnych rodzin na to nie stać bo musiały zapłacić wysoki vat na pieluchy
    Sam doświadczyłeś byłeś w ciąży to ciekawe.

    Odpowiedz
  • Michal(2013-12-16 09:04) Zgłoś naruszenie 339

    A po co ma się rodzić więcej dzieci, skoro bezrobocie wynosi 13% i rośnie? Chyba po to aby była jeszcze większa konkurencja na rynku pracy i kapitaliści mogli jeszcze bezczelniej pomiatać prcownikiem.
    Poniewaz w tej chwili 4 osoby pracuja na jednego emertya, a za 30 lat beda tylko 2 osoby pracowaly na jednego emeryta. Oczywiscie nie tylko emertytu nie bedzie, ale poniewaz ilosc pieniedzy z podatkow bedzie malala, to ciecia beda na wszystkim pdczawszy od infrastruktury po sluzbe zdrowia. Po za tym konsumpcja wewnetrza bedzie malala, wiec firmy beda upadac co spowoduje ze bezrobocie bedzie nawet jeszcze wieksze przy mniejszej liosci ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz