Dziennik Gazeta Prawna

  • Polska wyprzedza Norwegię. Będziemy 22. największą gospodarką świata

W 1990 r., gdy zaczynaliśmy transformację ustrojową, polski PKB był dwukrotnie mniejszy od norweskiego. W tym roku według prognoz MFW będzie już większy. Ale na karku czujemy oddech innych państw. >>> Czytaj całość

  • Polska dyskontowa. Tanie sklepy zaleją nasz kraj
Reklama

Najbardziej ambitne plany rozwoju w tym roku tradycyjnie ma największa działająca u nas sieć dyskontowa – Biedronka. Planuje otwarcie 300 sklepów. Ale o rynek chcą walczyć także inni. >>> Czytaj całość

  • Oto 7 pomysłów Tuska na wspieranie firm w 2014 roku

Przeanalizowaliśmy pomysły rządu na wsparcie przedsiębiorczości w 2014 r. Wiele z nich to zaledwie kosztowne ciekawostki. >>> Czytaj więcej

  • W tym roku przez komórki będziemy rozmawiać jeszcze taniej

Nju mobile obniża ceny nielimitowanych rozmów w sieci komórkowej i otwiera nowy rozdział wojny cenowej. >>> Czytaj więcej

Puls Biznesu

  • Sok z polskich jabłek zalał Europę

Po rekordowej produkcji z poprzedniego sezonu handel koncentratem jabłkowym w Europie zamarł. Polscy producenci czekają na wzrost cen - czytamy w "Pulsie Biznesu".

>>> Czytaj więcej

  • Z indykiem i mlekiem na Kazachstan

Zakład drobiarski za kilkaset milionów złotych i ogromna mleczarnia za znacznie większe pieniądze – to polskie projekty inwestycyjne w Kazachstanie, o których doniósł lokalny portal rolniczy KazakhZerno. Powołuje się na Dariusza Chmurę, dyrektora z Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej (PKIHP), która wspólnie z Izbą Przedsiębiorców Obwodu Południowokazachstańskiego (IPOP) ma pracować nad trzema polskimi inwestycjami – czytamy w gazecie.

- Są plany budowy fermy indyków wartej 65 mln euro i największej mleczarni w Kazachstanie, która pochłonie dużo większe pieniądze. W tę drugą inwestycję zaangażował się już jeden z największych graczy na polskim rynku mleczarskim.

  • Ożywienie gospodarcze gwarantowane

Puls Biznesu zapytał banki o prognozy ekonomiczne na 2014 rok. Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy , mediana odpowiedzi ukształtowała się na poziomie 3,1 proc., inflacja – 1,7 proc., główna stopa procentowa NBP na koniec roku – 2,75 proc., stopa bezrobocia na koniec 2014 – 13,2 proc., wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw – 3,8 proc., handel zagraniczny rok do rok – wzrost o 6,8 proc., kurs złotego wobec euro na koniec roku – 4,00.

Polska The Times

  • Bogata Europa boi się, że zaleje ją fala Rumunów i Bułgarów

Przeżywająca wciąż kryzys finansowy bogata Europa ogranicza świadczenia socjalne swoim obywatelom, a tymczasem rękę po zasiłki mogą wyciągnąć niebawem kolejni przybysze z krajów Europy Wschodniej.

Wraz z początkiem roku obywatele Rumunii i Bułgarii mogą podjąć pracę bez specjalnego pozwolenia w dziewięciu krajach, które ze strachu przed „turystyką zasiłkową” od rozszerzenia Unii w 2007 roku utrzymywały specjalne bariery: w Austrii, Belgii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii, Luksemburgu i Malcie. Obawy dotyczą przede wszystkim członków mniejszości romskiej z Rumunii, wśród której bezrobocie przekracza 60 proc.

Gazeta Wyborcza

  • Nie bać się imigrantów

Duńskie ministerstwo finansów wykazało, że imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej (Polski, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Słowacji i Czech) nie obciążają budżetu państwa, a wręcz przeciwnie – zasiłki przez nich pobierane są dużo niższe niż wpływy do budżetu z tytułu podatków. To kolejny argument przeciwko partiom politycznym propagującym walkę z imigracją i chcącym ograniczenia napływu pracowników, szczególnie z biedniejszych państw UE.

  • Na tory wyjedzie strajk?

Przewozy Regionalne borykają się z problemami – spada liczba pasażerów i pracowników, ponieważ połączenia przejmują konkurencyjne spółki, takie jak Koleje Mazowieckie czy Koleje Śląskie. Jeśli powołany przez Elżbietę Bieńkowską zespół nie opracuje odpowiedniego rozwiązania, może dojść do strajku.

Rzeczpospolita

  • Armia ludzi żyje z Unii

Według wyliczeń Rzeczpospolitej, dzięki funduszom unijnym pracę ma ok. 200 tys. osób. Chodzi o pracowników zatrudnianych przy obsłudze projektów współfinansowanych przez UE. Najwięcej jest ich w prywatnych firmach, ale znaczna ilość pracuje też w urzędach. Pensje 95 proc. z nich również pochodzą z Unii w ramach pomocy technicznej.

  • AmRest dopadnie McDonald’s

Rynek barów szybkiej obsługi jest w Polsce wart 7,7 mld zł. Liderem jest na nim wciąż McDonald’s, jednak po piętach szybko depcze mu AmRest, działający pod markami KFC, Burger King, Pizza Hut i Starbucks. W ubiegłym roku otworzyła ok. 100 lokali, podczas gdy Mc Donald’s otworzył ich 27. Na razie dwaj liderzy nie muszą się obawiać konkurencji innych firm.

  • Telewizor zbyt nowoczesny dla Polaka

Telewizory wyposażone w funkcje komputera, czyli np. dostęp do internetu i aplikacje, są w Polsce niezwykle popularne. Szacuje się, że stanową nawet 36 proc. wszystkich odbiorników, co plasuje nas na trzecim miejscu w Europie za Francją i Turcją. Jesteśmy jednak jednymi z ostatnich pod względem faktycznego wykorzystywania ich funkcji. Z szacunków ZIPSEE wynika, że tylko 11 proc. Polaków korzysta z funkcji internetowych w swoich odbiornikach Smart TV.