Hiszpański Trybunał Konstytucyjny odrzucił "Deklarację niepodległości" Katalonii. Dokument zakładał, że region jest „niepodległym podmiotem prawnym i politycznym”.

Dlatego też Katalonia nie może zorganizować referendum dotyczącego jego przynależności do Hiszpanii.

Sędziowie argumentują, że katalońska deklaracja przeczy pierwszemu i drugiemu artykułowi hiszpańskiej Konstytucji. Zakładają one nierozerwalną jedność narodu hiszpańskiego i niepodzielność terytorialną kraju.

Trybunał Konstytucyjny nie sprzeciwił się zaś zawartemu w deklaracji „prawu Katalończyków do decydowania”. Sędziowie podkreślili jednak, że przedmiot referendum nie może wykraczać poza normy konstytucyjne.

Decyzja trybunału odbiera Barcelonie prawo do zorganizowania referendum niepodległościowego. Miałoby się ono odbyć 9 listopada a zadane w nim pytanie ma brzmieć „Czy chcesz aby Katalonia była państwem?”.

Reklama

Lider lokalnego rządu, Artur Mas, nie skomentował jeszcze sentencji Trybunału Konstytucyjnego. Podjął zaś decyzję, że nie weźmie udziału w kwietniowej debacie na temat Katalonii, która odbędzie się w hiszpańskim parlamencie.

>>>Trojka oceni stan sektora finansowego Hiszpanii. Czytaj na temat kondycji finansowej państwa