Dziennik Gazeta Prawna

GDDKiA: Na drogach będą zmiany. Rewolucji nie będzie

To, czy w latach 2014–2020 nie będzie kolejnej serii upadłości spółek budowlanych, zależy głównie od wykonawców, w małym stopniu od nas. Bo inwestor nie jest lekiem na całe zło - twierdzi nowa prezes GDDKiA. Czytaj więcej >>>

Porzućmy nadzieję na dogonienie Zachodu. Unia utrwali naszą peryferyjność

Integracja to nie jest wcale gra, w której wszyscy wygrywają. Ten model najlepiej służy silnym gospodarkom. To one napisały te reguły. A mniejsi mogli je przyjąć albo odrzucić – przekonuje polski ekonomista Leon Podkaminer. Czytaj więcej >>>

Rewolucja w polskich usługach finansowych: bezstykowe bankomaty

Polski rynek nadaje ton zmianom w europejskich usługach finansowych. Wkrótce zostaną wprowadzone bezstykowe bankomaty. Czytaj więcej >>>

Puls Biznesu

Synthos, Azoty i Ciech inwestują

14 inwestycji 11 firm, głównie chemicznych, za 1,5 mld zł — taki będzie efekt poszerzenia krakowskiej strefy. Dawno nie było tylu inwestycji w specjalnych strefach ekonomicznych, ile dziś – dwa miesiące przed wejściem w życie przepisów obniżających dopuszczalny poziom pomocy publicznej. Jeśli planowane przez ministerstwo gospodarki poszerzenie krakowskiej strefy się powiedzie, to w ciągu miesiąca wyda ona zezwolenia za 1,5 mld zł, tyle, ile najlepsze strefy realizują w rok.
Czytaj więcej >>>

Luksemburg lobuje za e-mostem z Polską

Księstwo zaproponuje Warszawie stworzenie infostrady. Nasi przedsiębiorcy są wstępnie zainteresowani.
Księstwo to ziemia obiecana również sektora nowoczesnych technologii. Ze względów podatkowych Amazon, Skype, PayPal i iTunes umieściły na jego terenie europejskie centrale.

Luksemburg chce iść za ciosem i stawia na rozwój branży internetowej. Leży on między najważniejszymi w Europie centrami ruchu internetowego w Amsterdamie, Frankfurcie, Londynie i Paryżu. Luksemburg rzuca im rękawicę i zaprasza Polskę do współpracy. My mamy stać się dla niego oknem na wschód, Luksemburg dla nas — oknem na zachód.

Jak wyjaśnia Georges Faber, ambasador tego kraju w Polsce, chodzi o stworzenie dedykowanego połączenia światłowodowego między państwami. Taka infostrada dałaby polskim firmom szybszy dostęp do światowej infrastruktury internetowej.
Czytaj więcej >>>

PPP zaczyna się sączyć

Kiedy unijne źródełko wysycha, samorządowcy przychylniej patrzą na współpracę z operatorami wodno-kanalizacyjnymi.
Samorządowcy z Krzywinia w Wielkopolsce wygrali w konkursie PARP bezpłatne doradztwo przy PPP. Każdy sposób jest dobry, by znaleźć dofinansowanie do inwestycji, które tradycyjną drogą trwałyby 20 lat.
Czytaj więcej >>>

Samorządy potrzebują biznesu

Przedsiębiorczość: Małe i średnie firmy skarżą się, że samorządy ich nie wspierają. Jednak lokalne władze nie widzą ważniejszego interesu niż pomoc w rozwoju biznesu na swoim terenie. Jedynie 2 proc. firm MSP uważa, że samorządy wspierają swoimi działaniami lokalny biznes. Kto ma sobie coś do zarzucenia?

Na pewno nie samorządowcy, choć aż  37 proc. ankietowanych wystawiła samorządom najgorszy stopień, a 90 proc. firm przyznało, że nigdy nie zdarzyło im się otrzymać wsparcia od władz lokalnych, związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Dla części firm jest ważne jedynie to, by władze im nie przeszkadzały.
Czytaj więcej >>>

Polskie wynalazki bez ochrony za granicą

Zagraniczne podmioty patentują nowe rozwiązania międzynarodowo, polskie — jeśli w ogóle — wybierają tryb krajowy. Polscy wynalazcy mogliby się jeszcze wiele nauczyć od światowych firm i instytucji i lepiej zadbać o ochronę swoich rozwiązań za granicą. W 2013 w Polsce aż 72 proc. patentów zostało udzielonych za pośrednictwem Europejskiego Urzędu Patentowego.
Czytaj więcej >>>

Gazeta Wyborcza

Ostatni kilometr autostrady A1 nad Bałtyk jest prawie gotowy. Otwarcie przed długim weekendem

Od środy kierowcy przejadą autostradą A1 z centrum Polski do Gdańska. O ile pogoda pozwoli na ułożenie ostatniego kilometra asfaltowego dywanika.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce już w najbliższą środę przekazać do eksploatacji brakujący odcinek autostrady A1 na Kujawach. To droga o długości prawie 20 km między Włocławkiem i miejscowością Kowal...
Czytaj więcej >>>

"Głos Rosji": Polacy szykują rozbiór Ukrainy. Żądają referendum w Żytomierzu

Rosyjska rozgłośnia radiowa "Głos Rosji" poinformowała, że polska mniejszość na Ukrainie domaga się referendum w sprawie autonomii jednego z ukraińskich regionów. "Polskie władze chcą wyciąć smakołyk z terytorium sąsiada. W ostatnich latach hojnie rozdawały na Ukrainie polskie paszporty" - pisze rosyjska dziennikarka.
"Głos Rosji" to rosyjska, państwowa rozgłośnia radiowa, która nadaje programy w 38 językach. Powstała w latach 20., aby (jeszcze jako "Głos Moskwy") szerzyć za granicą radziecką propagandę. W latach 90. Moskwa w nazwie stacji...
Czytaj więcej >>>

Słowacja sprzeda gaz Ukrainie. Umowa dzisiaj

Umowa pomiędzy spółkami reprezentującymi Słowację i Ukrainę będzie podpisana w poniedziałek. Kijów będzie mógł pobierać do około 10 mld m sześc. surowca.

Obie spółki - Eustream i Ukrtransgaz - podpiszą odpowiednie memorandum w poniedziałek. Słowacja będzie mogła sprzedawać gaz na Ukrainę dzięki tzw. rewersowi. Umowa pozwoli na wybudowanie odpowiedniej infrastruktury. Dzięki temu zamontowane zostaną też urządzenia pomiarowe.
Czytaj więcej >>>

Świat się bogaci, a nierówności rosną. 85 osób ma połowę majątku świata

Coraz więcej ludzi na świecie wychodzi z ekstremalnej biedy. Ale jednocześnie bogaci stają się coraz bogatsi. Dziś Międzynarodowy Fundusz Walutowy mówi wprost: wzrost gospodarczy nie jest najważniejszy, nie może wykluczać.
Nierówności rosną, także w Europie czy Ameryce.

A szacunki mówiące o tym, że wąska grupa ultrabogaczy koncentruje w swoich rękach połowę światowego bogactwa, przestają szokować. Polska, choć to nie kraj egalitarny, ma się jednak czym pocieszać na tle świata

Czytaj więcej >>>

Zasiłki dla opiekunów osób niepełnosprawnych

Od 1 maja tego roku wracają zasiłki dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Ustawę o ustaleniu i wypłacie zabranych świadczeń podpisał już prezydent. Świadczenie pielęgnacyjne należy się tylko rodzicom dzieci, których niepełnosprawność powstała przed ukończeniem 18 lat (lub 25 kat w przypadku osób uczących się).

Dokąd lot może pozwolić sobie na bilet

Nasz narodowy przewoźnik wylatuje na finansową prostą. Jego głównym zmartwieniem wciąż pozostaje restrukturyzacja nadzorowana przez Komisję Europejską. Musi zdecydować, skąd i gdzie chce latać, a przede wszystkim - z jakim pasażerem
Rok temu pasażerowie planujący wakacje na poważnie się zastanawiali, czy rezerwowanie biletu u polskiego narodowego przewoźnika ma sens. Stan finansów LOT-u był wówczas opłakany. Strata netto za rok 2012 wyniosła aż 400 mln zł, co wynikało m.in. z księgowej aktualizacji wyceny majątku. W mediach co jakiś czas można było przeczytać, że linii grozi bankructwo. Jednak firma w grudniu 2012 r. dostała 400 mln zł pomocy publicznej od rządu i obietnicę kolejnych 381 mln zł
Czytaj więcej >>>

Polska the Times

Kreml chce przed 25 maja oderwać wschód Ukrainy

Rosja werbuje ochotników na wschodzie Ukrainy i prowadzi wojnę propagandową, twierdzą władze w Kijowie. Kreml chce doprowadzić do referendum w sprawie oderwania regionów Ukrainy przed majowymi wyborami.
Rosję oskarża się o prowadzenie na Ukrainie inwazji od wewnątrz. W tym celu wykorzystuje ona 300 komandosów z elitarnych jednostek specjalnych. Ukraiński kontrwywiad twierdzi, że są wśród nich komandosi posiadający doświadczenie w walkach w Czeczenii i Gruzji i mają za zadanie podsycać prokremlowskie nastroje wśród miejscowej ludności.

Najważniejsi polscy politycy są drażliwi i długo pamiętają urazy

Klocki budujące scenę polityczną w III RP od zawsze układane były przez emocje. Od prawie dekady układa je atawistyczna odraza do przeciwnika. Przeczytaj o tym, kto komu w polskiej polityce nigdy nie poda ręki.

Cykl Twoje Finanse – ABS finansów osobistych. Bankowość internetowa i mobilna

Osób korzystających już z bankowości internetowej nie trzeba przekonywać o jej zaletach. Pozostałych namawiany do spróbowania. Funkcjonalna i bezpieczna platforma internetowa czy aplikacja mobilna mogą w większości przypadków zastąpić tradycyjną obsługę bankową.

Rzeczpospolita

Kompania Węglowa stoi nad przepaścią

Największa polska spółka węglowa jest w kłopotach. Z powodu manifestacji pracowników po raz pierwszy w historii na tydzień stanie produkcja w dziewięciu kopalniach. Od bankructwa mogą ją uratować tylko reformy. Czytaj więcej >>>

Upada kolejna sieć z elektroniką

Należąca do firmy Domex sieć sklepów złożyła wniosek o bankructwo. To kolejne po upadku Mix Elextronics złe wieści branży. Czytaj więcej >>>

Na majówkę rzutem na taśmę

Ci, którzy nie mają jeszcze planów na długi weekend majowy, mogą skorzystać z dobrych ofert biur podróży. W wielu z nich są jeszcze wolne miejsca na wyjazdy zagraniczne, a ich cena jest często niższa niż koszt samego przelotu przy organizacji wyjazdu samodzielnie. Czytaj więcej >>>