Dziennik Gazeta Prawna

Armia silniejsza niż fiskus i premier

Prezydent wygrał z premierem długoletni spór o finansowanie wojska. Już przyszłorocznym budżecie może się znaleźć zapis o przeznaczeniu 2 proc. PKB na wojsko. Czytaj całość >>>

Do niskich zysków z lokat trzeba przywyknąć

Reklama

Oddala się perspektywa wzrostu oprocentowania depozytów. Na wyższe zyski trzeba będzie sporo poczekać. Czytaj całość >>>

Chińczycy: będziemy bili się o Turów do końca

Walka o lukratywny kontrakt na budowę nowego bloku węglowego o mocy 430–450 MW w Elektrowni Turów coraz bardziej się zaostrza. Czytaj całość >>>

Puls Biznesu

DM IDM SA ucieka przed komornikami

Właściciel domu maklerskiego złożył wniosek o upadłość zakładową i chce, by wierzyciele zgodzili się na redukcję długów nawet o połowę i zamianę ich części na akcje. Sprzedaż wszystkich płynnych aktywów nie starczyłaby na pokrycie długów spółki. Czytaj więcej >>>

Składy węgla pod lupą śledczych

CBŚ zatrzymało 10 osób związanych z najbardziej rozpoznawalnym dystrybutorem węgla w Polsce. Firma, według śledczych, zamieszana jest w rzekome oszustwa i pranie brudnych pieniędzy. Chodzi o niejasne transakcje z podmiotami trzecimi związane między innymi z handlem węglem. Czytaj więcej >>>

PZU rzuca rękawicę rywalom

Ubezpieczyciel, w związku z orzeczeniem SN o tym, że każdemu kierowcy, którego auto zostało uszkodzone w wypadku, należy się samochód zastępczy, chce współpracować z wypożyczalniami samochodów, które działałyby pod jego logo. Ma to obniżyć koszty zapewniania klientom aut zastępczych. Czytaj więcej >>>

Młody biznes bez obciążeń PRL-u

Jaki jest portret młodego, polskiego biznesmena? Z raportu Business Link pt. „25 lat wolności oczami ludzi biznesu” wynika, że pierwszą firmę zakładamy z pragnienia poczucia niezależności, niepewności w kwestii zatrudnienia i potrzeby twórczej pracy. Start-upom wciąż przeszkadzają obciążenia podatkowe, ograniczenia prawne i zbyt mały dostęp do zewnętrznego finansowania. Czytaj więcej >>>

Rzeczpospolita

Plus dla Polski

Wypracowanie nowej strategii NATO wobec Rosji to priorytet – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa.

Rz: Wizyta Baracka Obamy to bardziej ukłon w stronę Polski w 25. rocznicę częściowo wolnych wyborów, czy zawdzięczamy ją raczej sytuacji na Ukrainie?

Prof. Andrew A. Michta, amerykański ekspert ds. bezpieczeństwa: Obchody 25-lecia wolności to na pewno dobra okazja do wizyty. Kontekst Ukrainy jest jednak teraz stale obecny w polityce USA w regionie. Od momentu zajęcia Krymu przez Rosję Stany stoją przed wyzwaniem, jak wzmocnić północno-wschodnią flankę NATO. Głosy o potrzebie gwarancji bezpieczeństwa są w regionie bardzo silne, ale Europa jest podzielona. Prezydent Obama wizytą w Polsce, a potem dalszymi wizytami w Europie, ma okazję zacząć budowę konsensusu w Sojuszu. Przy różnicach wewnątrz NATO - to duże wyzwanie.

Czytaj więcej >>>

Sen o pieniądzach na broń

Prezydencka zapowiedź podniesienia nakładów na obronę do 2 proc. PKB da armii dodatkowe 750 mln zł rocznie. To wciąż kropla w morzu potrzeb.

Deklaracje Baracka Obamy o wzmocnieniu przez USA wschodniej flanki NATO pozostają niejasne.

Może się okazać, że miliard dolarów na ten cel (o co prezydent USA ma poprosić Kongres) oznacza de facto dofinansowanie własnych jednostek i misji kierowanych doraźnie do sojuszniczych krajów z Europy Środkowej i Wschodniej. Tymczasem już teraz pilnie potrzebujemy inwestycji przybliżających nas do standardów nowoczesności armii w bogatszych krajach NATO. W ostatnich latach wojsko zużywało tylko na modernizację techniczną ponad 7 mld zł rocznie, a kołdra stale była za krótka.

Czytaj więcej >>>



Sprzedaż w górę, zyski w dół

Liczba klientów w biurach podróży podskoczyła wobec ubiegłego roku o ponad jedną trzecią. Touroperatorzy zarabiają jednak mniej, ponieważ sprzedają wycieczki taniej niż rok temu.

Biura podróży przeżywają boom turystyczny. Sprzedaż wycieczek mocno rośnie. Według Polskiego Związku Organizatorów Turystyki w ostatnim tygodniu maja liczba rezerwacji podskoczyła o 36,6 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. PZOT szacuje wzrost skumulowanej sprzedaży letnich wyjazdów na prawie 32 proc.

Czytaj więcej >>>

Rosyjskie papiery coraz mniej wartościowe

Największe globalne fundusze wyprzedają rosyjskie papiery dłużne i akcje, a banki nie chcą kredytować transakcji z rosyjskimi koncernami.

Największy światowy fundusz inwestycyjny PIMCO (Pacific Investment Management Company, zarządzający aktywami o wartości ok. 2 bln dol.) uprzedził w środę, że zwiększenie skali sankcji wobec Rosji może doprowadzić do wyprzedaży nie tylko rosyjskich papierów, ale też aktywów niezwiązanych bezpośrednio z Rosją.

Czytaj więcej >>>



Gazeta Wyborcza

Ten sojusz się liczy

Wszelkie narzekania na relacje polsko-amerykańskie - niezniesione wizy czy anulowaną tarczę antyrakietową - są świadectwem naszego przewrażliwienia.

Można mieć różne zastrzeżenia do Baracka Obamy, ale jedno trzeba mu przyznać - w momentach kluczowych prezydent USA zwykle staje na wysokości zadania. Jego przemówienie na placu Zamkowym było - nie bójmy się tego słowa - znakomite.

Czytaj więcej >>>

Obama: Dziękuję, Polsko

- Nie wolno nam nigdy zapomnieć, że iskra wolności przyszła z Polski - powiedział prezydent USA Barack Obama.

Amerykański przywódca wygłaszał te słowa do około 40 prezydentów i koronowanych głów przybyłych do Warszawy w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które okazały się końcem komunizmu.

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski oświadczył, że było to najbardziej propolskie przemówienie jakie kiedykolwiek zostało wygłoszone przez prezydenta USA. Było ono zarazem ostrym atakiem na neoimperialną politykę Rosji.

Czytaj więcej >>>

O co gra Władimir Putin

Krym okazał się dla Kremla twardym orzechem do zgryzienia. To powinno nauczyć Rosję, że podbijanie innych narodów nie przysparza przyjaciół. ROZMOWA Z CARLEM BILDTEM, ministrem spraw zagranicznych Szwecji, współtwórcą Partnerstwa Wschodniego

MACIEJ CZARNECKI: Czy UE powinna zaostrzyć sankcje wobec Rosji?

CARL BILDT: To zależy od tego, co zrobi Władimir Putin. Jeśli będzie kontynuował politykę destabilizacji Ukrainy, myślę, że powinniśmy to rozważyć.

To samo mówił pan przed wyborami na Ukrainie. Są już za nami, a destabilizacja trwa.

- Ale sytuacja się zmieniła. Wybory prezydenckie okazały się bardziej udane, niż wielu się spodziewało, zarówno jeśli chodzi o wynik, jak i przebieg. Nie tego chciał Putin. Teraz jest w trudniejszej sytuacji i zobaczymy, jak zareaguje. W piątek zobaczy się z Poroszenką we Francji - nie wiem, czy porozmawiają, ale przynajmniej będą na tym samym spotkaniu.

Czytaj więcej >>>







Reklama BEKO, która "zjadła" dom, stoi już ponad pół roku. Dlaczego?

Dlaczego nadzór budowlany od pół roku nie jest w stanie rozebrać samowoli, którą jest stelaż reklamowy zakrywający dom w Dolinie Służewieckiej? I czy równie długo będzie stać nielegalna konstrukcja na reklamy przed kościołem ewangelickim przy Puławskiej?

Dwukondygnacyjny dom z poddaszem w Dolinie Służewieckiej zniknął warszawiakom z oczu w listopadzie. Wtedy z trzech stron otoczyły go wysokie na kilkanaście metrów rusztowania. Rozwieszono na nich wielkoformatową reklamę. Znajduje się tuż obok zabytkowego kościoła św. Katarzyny.

Czytaj więcej >>>

Gazprom atakuje Tuska i chce zbudować nowy gazociąg przez Polskę

- Tusk urwał się z choinki - obraźliwie skomentował wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew propozycję naszego premiera, by państwa Unii Europejskiej wspólnie kupowały gaz od Rosji.

Czytaj więcej >>>

Rośnie twoja moc w sklepie - zmiany w prawie konsumenckim

Nadchodzi rewolucja w sklepach. Koniec z naciągaczami z telemarketingu, koniec z bezkarnym naganianiem emerytów na noże i odkurzacze po kilka tysięcy złotych. Łatwiej będzie też reklamować buble. Po jednej naprawie sklep będzie musiał oddać pieniądze

Dziś prawo nie daje konsumentowi takich szans jak sklepowi. Przepisy lepiej chronią interesy firmy w kontaktach z inną firmą niż przeciętnego człowieka na zakupach!

Ale to się wkrótce zmieni. Kilka dni temu parlament zakończył prace nad ustawą o prawach konsumenta, która ustanawia całkiem nowy porządek gry. Jest nowe boisko, nowe bramki, nowa piłka, a mecz zaczyna się w końcu na środku, zamiast na polu karnym.

Czytaj więcej >>>