Zwiększy się kwota wolna od podatku. Ile na tym zyskamy?

20 sierpnia 2014, 11:25 | Aktualizacja: 24.08.2014, 14:07
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Zmiany obiecane przez ministra gospodarki będą korzystne dla gospodarki i podatników, lecz kosztowne dla budżetu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (29)

  • kuba_wu(2014-08-20 11:48) Zgłoś naruszenie 00

    Kwota wolna od podatku powinna być równa minimum egzystencji. Mniej-więcej tak to jest ustawione robione w krajach cywilizowanych. Nasza kwota wolna jest kompletnie śmieszna w porównaniu z innymi, nie tylko bezwzględnie, ale też w odniesieniu czy to do płacy średniej czy minimalnej, czy minimum zyciowego w danym kraju. To jest głupie (co zabierze fiskus, odda pomoc społeczna) i zwyczajnie niemoralne. Dodajmy że podatki konsumpcyjne (vat, akcyza) są ze swej natury DEGRESYWNE - ubożsi płacą ich roporcjonalnie więcej, gdyż wydają na życie z reguły cały swój dochód (z konieczności). Kwota minimalna może nieco kompensować ten efekt.

    Odpowiedz
  • az(2014-08-20 11:59) Zgłoś naruszenie 41

    jak łaska , głupi polak niw wie jaka w świecie jest kwota wolna od podatów !! tak złodziejskiego kraju jak polski fiskus nie ma nigdzie, a na armie urzędasów z pensją 10 tyś mc trzeba uzbierać !!!!

    Odpowiedz
  • gucia(2014-08-20 12:47) Zgłoś naruszenie 00

    w kanadzie wolna kwota od podatku to cos okolo 18 tys. rocznie x 3 zl =54 tys. zl w polsce kulawej niech by to bylo tylko 50% to = 27 tys. wolne od podatku 3 tys wolne od podatku to jest rabanie najbiedniejszych do szpiku kosci pazerne panstwo rabuje skromne renty i emerytury w horendalny sposob i malo kto to widzi a teraz robia wielka laske i mysle dorzucic 10 zl !!!!!! czy tych przy zlobie parabalo na amen????????? nalezy rozgonic to towarzystwo przy najblizszej nadarzajacej sie okazji i zabrac im wszystkie benefity wlacznie z emeryturami bez gornego ograniczenia jaka ma zwykla "holota" robolowa. emerycie robcie pospolite ruszenie bo was zniszcza i zaglodza. dotyczy to i mlodych bo za chwile beda emerytami tez.

    Odpowiedz
  • ojtam(2014-08-20 13:13) Zgłoś naruszenie 00

    A po co wogole kwota wolna od podatku? Opieke medyczna by sie chcialo ale podatku juz placic nie. A osoba co zarabia 10tys na miesiac placi 1500 dochodowego i musi utrzymac 15tu takich co nic nie zaplaca. Kumuna still alive

    Odpowiedz
  • greg(2014-08-20 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Autorze, wzrost rzędu 0,3 % czy 3 procent. Gdyby było to 0,3 % to wynikłaby z tego , że najbiedniejsi maja do dyspozycji niemal 1000 MLD złotych...

    Odpowiedz
  • Kanad(2014-08-20 13:38) Zgłoś naruszenie 00

    W Kanadzie (liczę podatki) kwota wolna dla jednej osoby to 11 tys. CAD, dla pary to po prostu x2. Dziecko na utrzymaniu osoby samotnej liczy się też jako druga osoba. Tyle, że bez przesady. Jakby tyle w Polsce było to państwo by zbankrutowało... Jakiś złoty środek. Inna sprawa - w Kanadzie na dwie osoby wydaje się na jedzenie około równowartości przeciętnej polskiej pensji (podstawowe produkty - ceny x3).

    w kanadzie wolna kwota od podatku to cos okolo 18 tys. rocznie x 3 zl =54 tys. zl w polsce kulawej niech by to bylo tylko 50% to = 27 tys. wolne od podatku 3 tys wolne od podatku to jest rabanie najbiedniejszych do szpiku kosci pazerne panstwo rabuje skromne renty i emerytury w horendalny sposob i malo kto to widzi a teraz robia wielka laske i mysle dorzucic 10 zl !!!!!! czy tych przy zlobie parabalo na amen????????? nalezy rozgonic to towarzystwo przy najblizszej nadarzajacej sie okazji i zabrac im wszystkie benefity wlacznie z emeryturami bez gornego ograniczenia jaka ma zwykla "holota" robolowa. emerycie robcie pospolite ruszenie bo was zniszcza i zaglodza. dotyczy to i mlodych bo za chwile beda emerytami tez.

    Odpowiedz
  • Vert(2014-08-20 14:47) Zgłoś naruszenie 00

    A po co wogole kwota wolna od podatku? Opieke medyczna by sie chcialo ale podatku juz placic nie. A osoba co zarabia 10tys na miesiac placi 1500 dochodowego i musi utrzymac 15tu takich co nic nie zaplaca. Kumuna still alive
    No to sobie płać i nie lamentuj o powrocie komuny. Kolejny jeleń, który wierzy, że podatki w Polsce idą, m.in. jak to ujął, na opiekę medyczną. No to niech lepiej się rozejrzy i zauważy, że nawet w państwowych gabinetach trzeba płacić...

    Odpowiedz
  • No to sypną(2014-08-20 15:34) Zgłoś naruszenie 21

    Co za szczodrość. Gdyby powiedzieli 20000zł to byłoby uczciwe. Oznaczałoby, że każdy może zarobić minimalną krajową i nie płacić podatku od tego. Chciałbym zauważyć, że minimalna krajowa to żart za który ciężko się utrzymać.

    Odpowiedz
  • ojtam(2014-08-20 15:37) Zgłoś naruszenie 00

    No to sobie płać i nie lamentuj o powrocie komuny. Kolejny jeleń, który wierzy, że podatki w Polsce idą, m.in. jak to ujął, na opiekę medyczną. No to niech lepiej się rozejrzy i zauważy, że nawet w państwowych gabinetach trzeba płacić...
    Nie chodzi o to czy podatki są marnowane czy nie tylko o to, że tak samo korzystamy z usług państwa. Tyle samo spędzamy u lekarza, tyle samo chodzimy po chodnikach, tak samo chroni nas policja. Idąc tym tropem powinniśmy płacić tyle samo podatków. A jednak nie jest tak i biedniejsi zyją na krzywy ryj kosztem zaradnych. Co więcej chcą w ogóle nie płacić podatków! A na marginesie, tak podatki idą na NFZ, no przecież służby nie pracują za darmo :)

    Odpowiedz
  • ojtam(2014-08-20 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze coś dopiszę. To jest forum ekonomiczne, jeśli tu wchodzicie to raczej macie jakieś pojęcie o gospodarce, ekonomii. Jesteście tym zainteresowani, raczej powinniście być tymi "myslącymi". A jednak czytając wasze wpisy odnoszę wrażenie, że jedyna wasza wiedza na temat gospodarki sprowadza się do jednego: DAĆ MI!!! Rząd kradnie, łoni kradno, te prywaciarze! Jak was boli to icie do pracy i będziecie mieli te 10tys to niby urzędnicy zarabiają

    Odpowiedz
  • chupacabra(2014-08-20 16:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie sądzę żeby państwo akurat od tego zbankrutowało. Trzeba byłoby jednak pozabierać wysokie emerytury pezetpeerowskim kacykom, mundurówce itd. itp. no i ogólnie gruntownie posprzątać tę stajnię Augiasza. Chociażby zamiast budować lotnisko w Zaupiu, stadiony i aquaparki możnaby te pienądze skierować na likwidację tego podatku. No ale przecież nie byłoby "misiów", świetnych okazji do korupcji i kiełbasy wyborczej... Poza tym PIT to stosunkowo niskie kwoty w budżecie w porównaniu do choćby VAT. Sam pobór PIT i cała biurokracja z tym związana przeżera pewnie połowę tej kwoty. Ten podatek w Polsce to jest kuriozum na skalę światową. Niektóre kraje afrykańskie mają WYŻSZĄ kwotę wolną. To pokazuje rzeczywiste miejsce PL w świecie... świat się rozwija, gna do przodu i niedługo będzie mijanka z Murzynami.

    W Kanadzie (liczę podatki) kwota wolna dla jednej osoby to 11 tys. CAD, dla pary to po prostu x2. Dziecko na utrzymaniu osoby samotnej liczy się też jako druga osoba. Tyle, że bez przesady. Jakby tyle w Polsce było to państwo by zbankrutowało... Jakiś złoty środek. Inna sprawa - w Kanadzie na dwie osoby wydaje się na jedzenie około równowartości przeciętnej polskiej pensji (podstawowe produkty - ceny x3).

    Odpowiedz
  • esu(2014-08-20 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dopóki mamy deficyt każda złotówka mniej do budżetu to 2 zł więcej do spłacenia w postaci wygenerowanych długów państwowych. Kiedy ci ekonomicznie analfabeci w końcu zrozumieją, że ciąć trzeba najpierw wydatki a dopiero potem podatki?

    Odpowiedz
  • Maciej(2014-08-20 17:39) Zgłoś naruszenie 60

    hehehe..w niemczech kwota wolna od podatku to 8130 eur czyli ok 34 tys pln... koszty zycia wyzsze o 20 procent czyli w polsce kwota wolna moglaby wyniesc spokojnie 27 tys pln

    Odpowiedz
  • Gość(2014-08-20 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    Wciaz pewnie bedzie jedna z najnizszych na.. swiecie...

    Odpowiedz
  • Kanad(2014-08-20 18:34) Zgłoś naruszenie 10

    Zgadza się. Jak to zwykle bywa chcą dać przed wyborami każdemu "po dychu" zamiast ciąć tam gdzie się powinno:) Chodziło mi tylko o to, że niektórzy by chcieli kwot wolnych jak w Kanadzie czy GB.

    Nie sądzę żeby państwo akurat od tego zbankrutowało. Trzeba byłoby jednak pozabierać wysokie emerytury pezetpeerowskim kacykom, mundurówce itd. itp. no i ogólnie gruntownie posprzątać tę stajnię Augiasza. Chociażby zamiast budować lotnisko w Zaupiu, stadiony i aquaparki możnaby te pienądze skierować na likwidację tego podatku. No ale przecież nie byłoby "misiów", świetnych okazji do korupcji i kiełbasy wyborczej... Poza tym PIT to stosunkowo niskie kwoty w budżecie w porównaniu do choćby VAT. Sam pobór PIT i cała biurokracja z tym związana przeżera pewnie połowę tej kwoty. Ten podatek w Polsce to jest kuriozum na skalę światową. Niektóre kraje afrykańskie mają WYŻSZĄ kwotę wolną. To pokazuje rzeczywiste miejsce PL w świecie... świat się rozwija, gna do przodu i niedługo będzie mijanka z Murzynami.

    Odpowiedz
  • fizyk(2014-08-20 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    Na osi poziomej chyba brakuje podzialki? np dat

    Odpowiedz
  • Gość(2014-08-20 19:14) Zgłoś naruszenie 00

    W Kanadzie (liczę podatki) kwota wolna dla jednej osoby to 11 tys. CAD, dla pary to po prostu x2. Dziecko na utrzymaniu osoby samotnej liczy się też jako druga osoba. Tyle, że bez przesady. Jakby tyle w Polsce było to państwo by zbankrutowało... Jakiś złoty środek. Inna sprawa - w Kanadzie na dwie osoby wydaje się na jedzenie około równowartości przeciętnej polskiej pensji (podstawowe produkty - ceny x3).
    ano moze ale kuzyn mial w 2013 18900.00 dochodu i zaplacil zero podatku wiec chyba nie 11 oczywiscie ze to nie mozliwe w polsce wiec dlatego podzielilem przez pol

    Odpowiedz
  • Kroolik(2014-08-20 19:25) Zgłoś naruszenie 01

    hehehe..w niemczech kwota wolna od podatku to 8130 eur czyli ok 34 tys pln... koszty zycia wyzsze o 20 procent czyli w polsce kwota wolna moglaby wyniesc spokojnie 27 tys pln
    Czasem mam wrażenie że niektórzy z komentujących w polskim internecie są całkowicie odrealnieni. W Niemczech koszty życia są o 20% wyższe niż w Polsce? O 20%?!!! A przepraszam, na jakich wyliczeniach oparłeś tę przełomową daną? Własne obserwacje z Aldiego, czy jakieś źródło bardziej kompleksowe? Jeśli porównać dane o PKB całkowitym oraz PKB per capita w ujęciu parytetu siły nabywczej (dane np. na stronach NBP), to wychodzi, że różnica w kosztach życia pomiędzy Polską a Niemcami sięga niecałych 80%. Być może jeśli się pracuje w Niemczech czasowo przez kilka miesięcy, kupuje wyłącznie mielonkę w puszkach i nie korzysta z żadnych innych usług, to obraz bywa zafałszowany. Takie posty przystoją jednak raczej na forum Superexpressu, a nie na portalu ekonomicznym, gdzie od uczestników dyskusji powinno się wymagać przynajmniej przeciętnego obycia z kwestiami gospodarczymi.

    Odpowiedz
  • pracuś(2014-08-20 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    Czasem mam wrażenie że niektórzy z komentujących w polskim internecie są całkowicie odrealnieni. W Niemczech koszty życia są o 20% wyższe niż w Polsce? O 20%?!!! A przepraszam, na jakich wyliczeniach oparłeś tę przełomową daną? Własne obserwacje z Aldiego, czy jakieś źródło bardziej kompleksowe? Jeśli porównać dane o PKB całkowitym oraz PKB per capita w ujęciu parytetu siły nabywczej (dane np. na stronach NBP), to wychodzi, że różnica w kosztach życia pomiędzy Polską a Niemcami sięga niecałych 80%. Być może jeśli się pracuje w Niemczech czasowo przez kilka miesięcy, kupuje wyłącznie mielonkę w puszkach i nie korzysta z żadnych innych usług, to obraz bywa zafałszowany. Takie posty przystoją jednak raczej na forum Superexpressu, a nie na portalu ekonomicznym, gdzie od uczestników dyskusji powinno się wymagać przynajmniej przeciętnego obycia z kwestiami gospodarczymi.
    Racja. I jeszce porównują cene mieszkania w Sopocie czy Warszawie do ceny mieszkania w zadupiastym landzie gdzies na pólnocnym wschodzie Niemiec. Albo do wioski w południowej Hiszpani 3 km od plaży. Ewentualnie do tekturowego domu w centralnych Stanach.

    Odpowiedz
  • krool(2014-08-20 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    hehehe..w niemczech kwota wolna od podatku to 8130 eur czyli ok 34 tys pln... koszty zycia wyzsze o 20 procent czyli w polsce kwota wolna moglaby wyniesc spokojnie 27 tys pln
    Mieszkałeś ty kiedyś w niemczech ?? Widziałeś coś poza dyskontem ??

    Odpowiedz