Zwiększy się kwota wolna od podatku. Ile na tym zyskamy?

20 sierpnia 2014, 11:25 | Aktualizacja: 24.08.2014, 14:07
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Zmiany obiecane przez ministra gospodarki będą korzystne dla gospodarki i podatników, lecz kosztowne dla budżetu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (29)

  • Jerry(2015-11-03 05:20) Zgłoś naruszenie 111

    Posłowie mają wolną kwotę od podatku około 30 tysięcy zł. DLACZEGO?

    Odpowiedz
  • Maciej(2014-08-20 17:39) Zgłoś naruszenie 60

    hehehe..w niemczech kwota wolna od podatku to 8130 eur czyli ok 34 tys pln... koszty zycia wyzsze o 20 procent czyli w polsce kwota wolna moglaby wyniesc spokojnie 27 tys pln

    Odpowiedz
  • az(2014-08-20 11:59) Zgłoś naruszenie 41

    jak łaska , głupi polak niw wie jaka w świecie jest kwota wolna od podatów !! tak złodziejskiego kraju jak polski fiskus nie ma nigdzie, a na armie urzędasów z pensją 10 tyś mc trzeba uzbierać !!!!

    Odpowiedz
  • No to sypną(2014-08-20 15:34) Zgłoś naruszenie 21

    Co za szczodrość. Gdyby powiedzieli 20000zł to byłoby uczciwe. Oznaczałoby, że każdy może zarobić minimalną krajową i nie płacić podatku od tego. Chciałbym zauważyć, że minimalna krajowa to żart za który ciężko się utrzymać.

    Odpowiedz
  • Kanad(2014-08-20 18:34) Zgłoś naruszenie 10

    Zgadza się. Jak to zwykle bywa chcą dać przed wyborami każdemu "po dychu" zamiast ciąć tam gdzie się powinno:) Chodziło mi tylko o to, że niektórzy by chcieli kwot wolnych jak w Kanadzie czy GB.

    Nie sądzę żeby państwo akurat od tego zbankrutowało. Trzeba byłoby jednak pozabierać wysokie emerytury pezetpeerowskim kacykom, mundurówce itd. itp. no i ogólnie gruntownie posprzątać tę stajnię Augiasza. Chociażby zamiast budować lotnisko w Zaupiu, stadiony i aquaparki możnaby te pienądze skierować na likwidację tego podatku. No ale przecież nie byłoby "misiów", świetnych okazji do korupcji i kiełbasy wyborczej... Poza tym PIT to stosunkowo niskie kwoty w budżecie w porównaniu do choćby VAT. Sam pobór PIT i cała biurokracja z tym związana przeżera pewnie połowę tej kwoty. Ten podatek w Polsce to jest kuriozum na skalę światową. Niektóre kraje afrykańskie mają WYŻSZĄ kwotę wolną. To pokazuje rzeczywiste miejsce PL w świecie... świat się rozwija, gna do przodu i niedługo będzie mijanka z Murzynami.

    Odpowiedz
  • Klamka667(2015-11-30 00:42) Zgłoś naruszenie 11

    Przecież rząd wie, że jak da więcej kasy to ta kasa i tak się rozpłynie w zagranicznych Biedronkach, Tesco, Obi itd... itd... Polako zostawi kasę Niemcowi, Brytyjczykowi, Francuzowi...

    Odpowiedz
  • pracuś(2014-08-20 19:50) Zgłoś naruszenie 00

    Czasem mam wrażenie że niektórzy z komentujących w polskim internecie są całkowicie odrealnieni. W Niemczech koszty życia są o 20% wyższe niż w Polsce? O 20%?!!! A przepraszam, na jakich wyliczeniach oparłeś tę przełomową daną? Własne obserwacje z Aldiego, czy jakieś źródło bardziej kompleksowe? Jeśli porównać dane o PKB całkowitym oraz PKB per capita w ujęciu parytetu siły nabywczej (dane np. na stronach NBP), to wychodzi, że różnica w kosztach życia pomiędzy Polską a Niemcami sięga niecałych 80%. Być może jeśli się pracuje w Niemczech czasowo przez kilka miesięcy, kupuje wyłącznie mielonkę w puszkach i nie korzysta z żadnych innych usług, to obraz bywa zafałszowany. Takie posty przystoją jednak raczej na forum Superexpressu, a nie na portalu ekonomicznym, gdzie od uczestników dyskusji powinno się wymagać przynajmniej przeciętnego obycia z kwestiami gospodarczymi.
    Racja. I jeszce porównują cene mieszkania w Sopocie czy Warszawie do ceny mieszkania w zadupiastym landzie gdzies na pólnocnym wschodzie Niemiec. Albo do wioski w południowej Hiszpani 3 km od plaży. Ewentualnie do tekturowego domu w centralnych Stanach.

    Odpowiedz
  • opo(2016-05-11 12:54) Zgłoś naruszenie 01

    Polska wciąż opodatkowuje skrajną biedę i to świadczy o hańbie tego kraju, skoro go utrzymują biedacy i bez tego budżet się zawali. To ultra tragedia. wiele krajów z afryki i Ameryki południowej maja znacznie wieksze kwoty wolne. Proszę sprawdzić w necie. A żeby jeszcze bardziej dokopać Polsce, trzeba zaznaczyć, że nawet mniejsza kwota wolna w tych krajach była by tak naprawdę większa, bo tam są znacznie niższe koszty podstawowego utrzymania. U nas wyznaczono kwotę lekko ponad 6000 rocznie jako minimum egzystencji (tez bardzo nisko, miałem niestety kiedyś pracę z kwotą 18000 rocznie i bilans mi się totalnie nie zamykał w mieście, gdyby nie własne zasoby i rodzina bym nie przeżył tego eksperymentu) a wolna to lekko ponad 3000 zł czyli skrajny biedak już od połowy dochodu zaczyna płacić daninę. HAŃBA. U nas co roku nawet przy rekordowo lekkiej zimie zamarzają ludzie. Nie dziwne że nawet emigrancji z krajów objętych wojną nas omijają wielkim łukiem. Dopóki w PL nie będzie kwoty wolnej min. 30kzł przy obecnych układach cen, nie ma o czym gadać. Jest i będzie wykwitem syfu światowego.

    Odpowiedz
  • Kroolik(2014-08-20 19:25) Zgłoś naruszenie 01

    hehehe..w niemczech kwota wolna od podatku to 8130 eur czyli ok 34 tys pln... koszty zycia wyzsze o 20 procent czyli w polsce kwota wolna moglaby wyniesc spokojnie 27 tys pln
    Czasem mam wrażenie że niektórzy z komentujących w polskim internecie są całkowicie odrealnieni. W Niemczech koszty życia są o 20% wyższe niż w Polsce? O 20%?!!! A przepraszam, na jakich wyliczeniach oparłeś tę przełomową daną? Własne obserwacje z Aldiego, czy jakieś źródło bardziej kompleksowe? Jeśli porównać dane o PKB całkowitym oraz PKB per capita w ujęciu parytetu siły nabywczej (dane np. na stronach NBP), to wychodzi, że różnica w kosztach życia pomiędzy Polską a Niemcami sięga niecałych 80%. Być może jeśli się pracuje w Niemczech czasowo przez kilka miesięcy, kupuje wyłącznie mielonkę w puszkach i nie korzysta z żadnych innych usług, to obraz bywa zafałszowany. Takie posty przystoją jednak raczej na forum Superexpressu, a nie na portalu ekonomicznym, gdzie od uczestników dyskusji powinno się wymagać przynajmniej przeciętnego obycia z kwestiami gospodarczymi.

    Odpowiedz
  • Wacław z Warszawy.(2016-11-28 17:50) Zgłoś naruszenie 01

    Jak ja rozumuję kwotę wolną od podatku jako szeregowy OBYWATEL? Skoro Trybunał Konstytucyjny, Pan Andrzej Duda PREZYDENT R.P. i cała partia Prawa i Sprawiedliwości jest za kwotą wolną od podatku o ponad 9 tysięcy złotych, to należy wykonać obiecanki Prezydenta R.P. oraz polecenia T.K. Pytanie skąd zdobyć pieniądze na ten ważny cel? Odpowiadam odrobinę po rosyjsku; ************* A SKAŻY CZTO ZNASZOŁ. INTENCJU PANIAŁ? OT I WSIO".

    Odpowiedz
  • FORSA(2014-08-25 20:38) Zgłoś naruszenie 00

    Gów... a nie zwiększy.

    Zero konkretów.

    Niech szanowne posr.. MF UDOWODNI mi, że koszty uzyskania przychodu (np. bilety na komunikację publiczną) w ostatnich 5 latach NIE WZROSŁY, niech udowodni mi że kwota wolna nie potrzebuje waloryzacji (nie było zmian cen NA PRZESTRZENI OSTATNICH 5 LAT).

    MF wylicza 'potencjalne straty Skarbu Państwa'.
    A co ja mam dzieciom powiedzieć miesiąc w miesiąc jak ceny rosną a moja pensja (pracodawca) ma to w dupi... ?!?!?!?

    Odpowiedz
  • makiej(2014-08-21 17:39) Zgłoś naruszenie 00

    Czasem mam wrażenie że niektórzy z komentujących w polskim internecie są całkowicie odrealnieni. W Niemczech koszty życia są o 20% wyższe niż w Polsce? O 20%?!!! A przepraszam, na jakich wyliczeniach oparłeś tę przełomową daną? Własne obserwacje z Aldiego, czy jakieś źródło bardziej kompleksowe? Jeśli porównać dane o PKB całkowitym oraz PKB per capita w ujęciu parytetu siły nabywczej (dane np. na stronach NBP), to wychodzi, że różnica w kosztach życia pomiędzy Polską a Niemcami sięga niecałych 80%. Być może jeśli się pracuje w Niemczech czasowo przez kilka miesięcy, kupuje wyłącznie mielonkę w puszkach i nie korzysta z żadnych innych usług, to obraz bywa zafałszowany. Takie posty przystoją jednak raczej na forum Superexpressu, a nie na portalu ekonomicznym, gdzie od uczestników dyskusji powinno się wymagać przynajmniej przeciętnego obycia z kwestiami gospodarczymi.
    byc moze ty zywisz sie tylko mielonka i jestes czestym odwiedzajacym w aldi.. ja nie pracuje tymczasowo i mieszkam w niemczech. porownuje koszty zarowno zywnosci, jak i zakwaterowania i wszystkich innych kosztow. w polszy bywam co 2-3 miesiace, jednak rekreacyjnie, jedyne co przywoze z polszy to majonez.. moje zrodlo to doswiadczenie zyciowe. a nawet gdyby wziac pod uwage te twoje 80 procent to i tak kwota wolna w niemczech jest wielokrotnie wyzsza od tej w polszy wiec twoje pretensje sa bezsensowne.. a moze mielonka zaszkodzila?

    Odpowiedz
  • xxx(2014-08-21 13:12) Zgłoś naruszenie 00

    kiedy nauczycie się prostego rachunku - ile zarabiasz, ile podatków, co za to kupisz 1500zł PL i 1000Ł UK PL UK chleb 2-3 0,7-1 mleko 2+ za L 1,5 za 2,5L paliwo 5,3L 1,3L tel. 40/mc 10/mc piwo 2 1 suma: 48 14,5 BTW 4 dni pracowałem w UK dostałem za to 220Ł podatek zapłacony od pensji 2,2Ł

    Odpowiedz
  • krool(2014-08-20 20:25) Zgłoś naruszenie 00

    hehehe..w niemczech kwota wolna od podatku to 8130 eur czyli ok 34 tys pln... koszty zycia wyzsze o 20 procent czyli w polsce kwota wolna moglaby wyniesc spokojnie 27 tys pln
    Mieszkałeś ty kiedyś w niemczech ?? Widziałeś coś poza dyskontem ??

    Odpowiedz
  • 567(2017-01-11 02:42) Zgłoś naruszenie 00

    8 800

    Odpowiedz
  • Gość(2014-08-20 18:14) Zgłoś naruszenie 00

    Wciaz pewnie bedzie jedna z najnizszych na.. swiecie...

    Odpowiedz
  • fizyk(2014-08-20 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    Na osi poziomej chyba brakuje podzialki? np dat

    Odpowiedz
  • esu(2014-08-20 17:19) Zgłoś naruszenie 00

    Dopóki mamy deficyt każda złotówka mniej do budżetu to 2 zł więcej do spłacenia w postaci wygenerowanych długów państwowych. Kiedy ci ekonomicznie analfabeci w końcu zrozumieją, że ciąć trzeba najpierw wydatki a dopiero potem podatki?

    Odpowiedz
  • chupacabra(2014-08-20 16:56) Zgłoś naruszenie 00

    Nie sądzę żeby państwo akurat od tego zbankrutowało. Trzeba byłoby jednak pozabierać wysokie emerytury pezetpeerowskim kacykom, mundurówce itd. itp. no i ogólnie gruntownie posprzątać tę stajnię Augiasza. Chociażby zamiast budować lotnisko w Zaupiu, stadiony i aquaparki możnaby te pienądze skierować na likwidację tego podatku. No ale przecież nie byłoby "misiów", świetnych okazji do korupcji i kiełbasy wyborczej... Poza tym PIT to stosunkowo niskie kwoty w budżecie w porównaniu do choćby VAT. Sam pobór PIT i cała biurokracja z tym związana przeżera pewnie połowę tej kwoty. Ten podatek w Polsce to jest kuriozum na skalę światową. Niektóre kraje afrykańskie mają WYŻSZĄ kwotę wolną. To pokazuje rzeczywiste miejsce PL w świecie... świat się rozwija, gna do przodu i niedługo będzie mijanka z Murzynami.

    W Kanadzie (liczę podatki) kwota wolna dla jednej osoby to 11 tys. CAD, dla pary to po prostu x2. Dziecko na utrzymaniu osoby samotnej liczy się też jako druga osoba. Tyle, że bez przesady. Jakby tyle w Polsce było to państwo by zbankrutowało... Jakiś złoty środek. Inna sprawa - w Kanadzie na dwie osoby wydaje się na jedzenie około równowartości przeciętnej polskiej pensji (podstawowe produkty - ceny x3).

    Odpowiedz
  • ojtam(2014-08-20 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    Jeszcze coś dopiszę. To jest forum ekonomiczne, jeśli tu wchodzicie to raczej macie jakieś pojęcie o gospodarce, ekonomii. Jesteście tym zainteresowani, raczej powinniście być tymi "myslącymi". A jednak czytając wasze wpisy odnoszę wrażenie, że jedyna wasza wiedza na temat gospodarki sprowadza się do jednego: DAĆ MI!!! Rząd kradnie, łoni kradno, te prywaciarze! Jak was boli to icie do pracy i będziecie mieli te 10tys to niby urzędnicy zarabiają

    Odpowiedz