"Przyczyniła się do tego bardzo dobra koniunktura na warszawskim parkiecie. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał na wartości +3,7 proc. W minionym miesiącu spółki o średniej kapitalizacji (mWIG40) zyskały +3,1 proc., jeszcze lepiej zachowały się blue chipy, których indeks (WIG20) wzrósł o +4,1 proc. W sumie fundusze emerytalne zarobiły w sierpniu +3,1 proc." - czytamy w raporcie.

Mniejszy, choć także pozytywny wpływ na poziom aktywów miały przelewy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ZUS, dodali analitycy. W sierpniu ZUS przekazał do OFE środki w kwocie 278,8 mln zł, czyli ponad trzykrotnie mniej niż w ubiegłych miesiącach br.

>>> Wesołe życie staruszka w mundurze. Zobacz, jakie emerytury dostają żołnierze i policjanci

"W kolejnych miesiącach też nie ma co liczyć na znaczne kwoty, gdyż decyzję o pozostaniu w OFE zadeklarowało tylko 2,5 mln osób z blisko 17 mln uprawnionych. Dodatkowo OFE będą musiały przelewać do ZUS oszczędności tych, którym do przejścia na emeryturę pozostało mniej niż 10 lat, zgodnie z zasadą tzw. 'suwaka bezpieczeństwa'" - przypomniano w materiale.

Reklama

Ubiegły miesiąc był udany dla wszystkich uczestników OFE. Spośród nich największą dynamikę wzrostu aktywów odnotowały Nordea OFE i Axa OFE - o ponad 3,5 proc. Natomiast na ostatnim miejscu znalazł się trzeci największy fundusz emerytalny OFE PZU :Złota Jesień", którego aktywa wzrosły o 2,6 proc.

>>> Czytaj też: Tusk: Waloryzacja rent i emerytur w 2015 r. wyniesie co najmniej 36 zł