Wcześniej rosyjscy dziennikarze twierdzili, że władze opracowują warianty odłączenia Rosji od globalnego netu. >>> Czytaj więcej

Kwestie bezpieczeństwa cybernetycznego Rosji omawiane były w trakcie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa. Wzięli w nim udział przedstawiciele obu izb parlamentu, rządu i służb specjalnych.

„Najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa rosyjskiemu segmentowi Internetu, a także zagwarantowanie jego ciągłego funkcjonowania” - cytują Władimira Putina rosyjskie agencje.

Prezydent Rosji oświadczył też, że nikt nie powinien obawiać się ograniczeń w dostępie do przestrzeni informacyjnej. Jak podkreślił, w równej mierze dotyczy to osób fizycznych, firm i organizacji społecznych.

Według gospodarza Kremla, niektóre państwa wykorzystują Internet dla osiągnięcia swoich celów polityczno - wojskowych. Putin stwierdził, że w ostatnich miesiącach notowany jest wzrost ataków cybernetycznych na Rosję. Zapowiadając obronę przed hackerami, ostrzegł jednocześnie operatorów portali, które propagują treści niezgodne z prawem, zwłaszcza terroryzm i ekstremizm.