W efekcie wartość polskiego rynku IoT podwoi się z 1,5 mld USD w 2014 r. do 3,1 mld USD w 2018 r., wynika z raportu International Data Corporation (IDC).

"Każdy z rynkowych obszarów Internetu Rzeczy ma swoją własną dynamikę wzrostu. Największą kategorią IoT w Polsce będzie rynek rozwiązań do monitoringu floty, jego wartość sięgnie 379 mln USD w 2018 r. Kolejne znaczące kategorie, w których IoT znajdzie zastosowanie to inteligentne sieci energetyczne, działalność wytwórcza oraz zarządzanie zasobami produkcyjnymi. Warto podkreślić, że cały czas pojawiają się nowe obszary wykorzystania Internetu Rzeczy. Wśród nich najszybciej rozwijającą się będą inteligentne urządzenia domowe ze skumulowaną roczną stopą wzrostu na poziomie 46 proc. w latach 2014-2018. Bardzo szybko będzie też rósł obszar inteligentnych samochodów, cyfrowych ofert sklepowych oraz inteligentnych budynków" - czytamy w raporcie.

>>> Czytaj też: Internet rzeczy - kolejna rewolucja. Do 2019 będzie najważniejszą branżą

"Rynek IoT w Polsce rośnie w błyskawicznym tempie i stwarza duże możliwości nie tylko na rynku IT, ale również w innych sektorach. Transformacja przemysłu, administracji i gospodarstw domowych za sprawą Internetu Rzeczy dopiero się zaczyna, ale już teraz stwarza wiele okazji biznesowych. Firmy działające na tym rynku powinny jednak pamiętać, że potencjał, który tkwi w IoT nie jest równomierny. Niektóre obszary rozwijają się bardzo szybko, inne znacznie wolniej ze względu na bariery regulacyjne, opór obecnych liderów rynkowych albo po prostu niedojrzałość rozwiązań technologicznych" - powiedział Research Manager w IDC Poland Jarek Smulski, cytowany w komunikacie.

Reklama

IDC definiuje IoT jako sieć sieci złożonej z jednoznacznie identyfikowalnych punktów końcowych ("rzeczy"), które komunikują się bez udziału człowieka z wykorzystaniem łączności IP. Według IDC, ekosystem IoT obejmuje złożony ekosystem technologii, w tym moduły/urządzenia, środki łączności, platformy konstruowane specjalnie pod kątem IoT, pamięci masowe, serwery, oprogramowanie analityczne, usługi IT oraz zabezpieczenia. Warto podkreślić, że w definicji IDC autonomiczna łączność jest kluczową cechą, dlatego nie uwzględnia się w prognozie dotyczącej rozwoju IoT smartfonów, tabletów czy komputerów PC.

International Data Corporation (IDC) to jedna z największych firm zajmujących się badaniami rynku i doradztwem w zakresie informatyki, telekomunikacji i elektroniki użytkowej.