- W ciągu pół roku stan zatrudnienia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zmniejszyło się o 1 200 osób, a do końca roku powinno jeszcze odejść ponad 500 kolejnych osób. W ten sposób na koniec roku w JSW będzie pracowało 24 700 osób – czytamy w komunikacie.

W 2016 r. przewidywane jest odejście niemal 1 200 osób, co oznacza że w ciągu dwóch lat zatrudnienie w spółce zmniejszy się o 2 900 osób.

Zmniejszenie stanu zatrudnienia przekłada się na obniżenie kosztów pracy, w skali roku o około 150 mln zł, podano także.

JSW podkreśla, że redukcja zatrudnienia odbywa się poprzez odejścia z przyczyn naturalnych, na emerytury i renty. Spółka nie przewiduje innego sposobu redukcji zatrudnienia. 

- Pracownicy otrzymali w 2011 roku 10-letnie gwarancje zatrudnienia i zamierzamy tej obietnicy dotrzymać. Jesteśmy w stanie osiągnąć znaczny spadek zatrudnienia tylko z powodu naturalnych odejść i wstrzymania przyjęć. Oczywiście, nie możemy sobie pozwolić na całkowite zablokowanie przyjęć pracowników do ciągu technologicznego, ale na pewno jest tam pole do wzrostu wydajności poprzez wykorzystanie wewnętrznych rezerw organizacyjnych - powiedział prezes JSW Edward Szlęk, cytowany w komunikacie.

Pod koniec kwietnia prezes JSW wskazywał, że redukcja zatrudnienia o około 1 tys. osób rocznie jest konieczna dla zmniejszenia kosztów działania spółki.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2014 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,9 mln ton węgla.

>>> Czytaj też: Koncerny chcą otwierać w Polsce nowe kopalnie. Górnicy nie będą mieć przywilejów