Lepiej znieść obowiązkowy wkład własny niż utrzymywać Mieszkanie dla Młodych

20 lipca 2015, 05:25
Źródło:obserwatorfinansowy.pl

W Polsce bardziej opłaca się kupić mieszkanie na kredyt niż je wynajmować. Problem w tym, że przez wymóg obowiązkowego wkładu własnego młodzi ludzie o stabilnych dochodach muszą odkładać decyzję o zakupie, aż przestają być młodzi. Marnujemy w ten sposób pieniądze i społeczną energię.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (15)

  • IMHO(2015-07-20 08:12) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować dopłaty do kredytów i podnieść obowiązkowy wkład własny do 50%. W ciągu 2-3 lat deweloperom by tak rury zmiękły, że ceny by poleciały w dół i przeciętnego człowieka za średnią pensję by było stać na zakup 2-3 metrów mieszkania, a nie 0,3 jak teraz.

    Odpowiedz
  • kl(2015-07-20 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Zgodze się że MDM powinno być usunięte. Korzystają na nim głównie banki. Oprecentowanie kredytu MDM jest większe niż standardowego na mieszkanie. Ale 10% wkład własny to dobre rozwiązanie. Nie trzeba kupować mieszkania odrazu po studiach. Można poczekać te 4-5 lat. Jeśli ktoś nie w stanie zebrać tych 10% przez 4 lata to nie powinien brać mieszkania na kredyt. Poprostu go nie stać. Wiem, bardzo to jest przykre ale taka jest prawda.

    Odpowiedz
  • PW(2015-07-20 09:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ktoś dopiero zaczął pracować, to nie może być pewien, że ma "stabilną pracę". Dodatkowo na początku kariery najczęściej zmienia się miejsce pracy a więc kupowanie mieszkania ma wtedy mniejszy sens. Uzbieranie nawet małego - 10% - wkładu własnego pozwala nauczyć ludzi oszczędzać co jest bezcenne przy późniejszym spłacaniu kredytu. A MDM - zdecydowanie do likwidacji. Powstrzymuje tylko rynek przed korektą cen, które są za wysokie jak na obecne dochody Polaków.

    Odpowiedz
  • krool(2015-07-20 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Rozumiem 10% wkładu własnego ale 15% to już przegięcie, zaczyna się robić problem bo w większym mieście to jest czesto 50 tys zł wkładu na przeciętne mieszkanie. Wiadomo ze wynajem jest drogi i ciężko tyle odłożyć ale jeżeli ktoś płaci za wynajem 1500zł to dlaczego miałby nie płacić raty kredytowej w wysokości 1500zł??? nie rozumiem. Ten wymóg to trochę blokowanie rynku. Co do MDM to jest patologia i powinno to być zlikwidowane, oprócz banków i developerów to nikt na tym nie korzysta.

    Odpowiedz
  • E.(2015-07-20 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    MDM to zupełna pomyłka, a kompletnie nie rozumiem dlaczego banki stosują wyższe oprocentowanie do tych kredytów??? Z jakiej racji??? Skoro już ma być MDM, to niech się państwo zainteresuje dlaczego banki postanowiły sobie dodatkowo na tym zarobić i zabronić tego procederu. Przecież to przeczy logice i niweczy główny cel. Dodatkowo spowoduje, że po kilku latach dopłat ci ludzie natkną się na poważne problemy finansowe.

    Odpowiedz
  • engy(2015-07-20 11:03) Zgłoś naruszenie 00

    "Zyskałby człowiek, zyskałaby gospodarka" bzdura na kółkach. Zyskały by banki (bo kredyty mieszkaniowe leżą) i deweloperzy (bo windowaliby ceny jak dotychcas). A ja dodałbym jeszcze podatek katastralny. Wkład własny ma stwierdzić zdolność do odkładania pieniędzy czyli innymi słowy możliwość obsługi długu. Zatem wkład własny i podatek katastralny spowoduje spadek wybujałych cen i powrót rozsądku na rynek nieruchomości.

    Odpowiedz
  • jacezar(2015-07-20 11:23) Zgłoś naruszenie 00

    Zostawić MDM (ale rynek wtórny+pierwotny) oraz 10% wymaganego wkładu własnego. Limity cenowe zachować takie jak obecnie.
    Nie ruszać bo tragicznie nie jest, wręcz przeciwnie, jest stabilizacja, nie ma na co narzekać. Jak zaczną majstrować to znowu coś popsują.

    Odpowiedz
  • Realista(2015-07-20 13:19) Zgłoś naruszenie 00

    Niby autor ma rację i podaje racjonalne powody tego, że młodzi mają problem z zakupem mieszkania na kredyt tylko, że to wszystko jest pochodną tego, że musimy płacić podatek dochodowy i obowiązkowy ZUS. Jakby państwo nie wtracalo się między pracownikami a pracodawcą to każdy miałby więcej pieniędzy i mieszkania przez to byłyby tańsze, bo ile w kazdym mieszkaniu jest różnego rodzaju podatku? Obniżyć sama akcyzę i różnego rodzaju podatki na paliwo to już gospodarka by ruszyła i produkty byłby tańsze. Największym wrogiem każdego obywatela jest ten chory ustrój, który musi upaść.

    Odpowiedz
  • louis(2015-07-20 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    Te wkłady są oczywistym nieporozumieniem i jeśli chronią kogokolwiek, to jedynie banki. Gadanie o konieczności odłożenia jest bzdurą. Niejedna rodzina żyje za 2 pensje, wynajmuje mieszkanie i się utrzymuje, jednak na odłożenie 10% wartości mieszkania nie ma szans. Skąd zatem są te pieniądze? Dobrze jak od rodziny. Ale często pewnie ze znacznie droższych produktów, jak np kredyt gotówkowy. Komu zatem to służy? Jak mówiłem - bankom! Zawsze tak jest w naszym kraju (i chyba nie tylko), że wspiera się tych dużych... Ech... Szkoda słów.
    P.S. Zaczyna to już nawet przeszkadzać deweloperom, bo sami robią pożyczki gotówkowe dla członków rodzin nabywców (aby tym nic nie "wyskoczyło" ze zdolnością)

    Odpowiedz
  • Autor(2015-07-20 15:13) Zgłoś naruszenie 00

    IMHO - lepiej nie można tego opisać. A pani Anna Patrycja Czepiel mogłaby poszukać innego zajęcia. No chyba, że artykuł jest pisany na zamówienie dewloperów lub banków to ok ale można o tym wspomnieć na początku tekstu.

    Odpowiedz
  • FK_(2015-07-20 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    "W Polsce bardziej opłaca się kupić mieszkanie na kredyt niż je wynajmować. " - mieszkanie wynajmuje sie na rok, dwa, kilka... Jesli ktos planuje pomieszkac w danym miejscu 10+ to kupi...
    Jaki wiec sens ma owo stwierdzenie?

    Odpowiedz
  • tymon(2015-07-21 17:24) Zgłoś naruszenie 00

    Mam stabilne dochody, ale dalej nie stać mnie na Merca za 300 tys. Czyli tym samym na mieszkanie za 300 tys. Nie każdy klient jest ryzykowny ? No tak - klient, który nie potrafi odłożyć 30 tys nie jest ryzykowny. Droga autorko - wkładu mam 30%. Jeśli podpiszesz mi poręczenie wezmę może tego Merca. Bo dalej uważam, że mnie na niego nie stać, ale może razem będzie nam łatwiej spłacać. Dla osób chcących polemizować: Merc vs mieszkanie - było nie było cały czas chodzi o 300 tys. --- Mdm - zacznijmy od tego, że MdM, RNS nie jest dla ludzi tylko dla deweloperów co jest oficjalnie powiedziane, że ma wspierać gospodarkę. Dlatego do tej pory rynek wtórny był wykluczony. --- Elastyczny rynek najmu. Proszę zapoznać się z ochroną lokatorów. Przy takich dysproporcjach odechciewa się wynajmowania. Jedynym rozwiązaniem jest premia za ryzyko. Czyli wyższy czynsz. Co do GB - jeśli rozprzestrzeni się moda na wynajmowanie kolejnego mieszkania zamiast sprzątania w obecnym to ceny też wzrosną, a przynajmniej kaucje. Tak tak - są tacy ludzie. ---Problemem nie są dopłaty czy ceny. Problemem jest relacja zarobków do ceny m2. Na całym świecie są ludzie mieszkający na swoim, wynajmujący i bezdomni. Nie da się wszystkim "zapewnić" własnościowego mieszkania. Przypominam, że PRL się skończył. Socjal jako zdobycz cywilizacyjna nie może być bezgraniczny. Ani idiotyczny typu mieszkania socjalne ogrzewane PRĄDEM. Jeśli jesteśmy przy ogrzewaniu - po przeforsowaniu ustawy antysmogowej będzie wiele mieszkań do wzięcia po staruszkach, którym zabroni się palić w starych piecach węglem. Kłania się ten sam problem - koszty utrzymania czyli zarobki. Ale nie ma się co dziwić - opodatkowanie połowy minimum egzystencjalnego mówi wszystko o tym kraju.

    Odpowiedz
  • Ot co(2015-07-20 23:00) Zgłoś naruszenie 00

    Artykuł sponsorowany. Pytanie tylko, czy przez bank, czy przez dewelopera.

    Odpowiedz
  • Władza Wpływy Mamona(2015-07-22 22:08) Zgłoś naruszenie 00

    Lepiej znieść obowiązkowy wkład własny i utrzymać Mieszkanie dla Młodych.
    Czy naprawdę budżet KNF jest finansowany przez podmioty przez nią nadzorowane?
    KNF pozwalała na kredyty hipoteczne we frankach (ludzie stracili na aprecjacji franka, banki chyba zyskały tak?) a teraz takich kredytów zabrania (ludzie by zyskali na spadku wysokiego kursu franka, a banki...?)
    Pozdrowienia dla autorki

    Odpowiedz
  • mdm-wtorny(2015-08-11 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Planujesz kupić mieszkanie? Jeśli tak to PAMIĘTAJ istnieje możliwość DUŻEGO dofinansowania do mieszkania. Sprawdź ile dopłaty do mieszkania możesz otrzymać od Państwa na www.mdm-wtorny.pl

    Odpowiedz