Gigantyczna fala Ukraińców zalewa nasz rynek pracy

22 lipca 2015, 05:12 | Aktualizacja: 26.07.2015, 20:31
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

W pierwszym półroczu tego roku polscy przedsiębiorcy zadeklarowali chęć zatrudnienia na zasadach uproszczonych 408 tys. pracowników z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Gruzji i Armenii – wynika z danych wojewódzkich urzędów pracy, które zebrał DGP.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (59)

  • JJ(2015-07-22 14:29) Zgłoś naruszenie 1236

    BARDZO DOBRZE - to moze rozpedzic nasza gospodarke i uchronic ja przed katastrofa zwiazana z dziura demograficzna. Tylko sie cieszyc.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • no kruwa kim jestem?(2015-07-22 16:18) Zgłoś naruszenie 60

    Tych pzredsiebiorców interesuje TERAZ nachapanie się kasy, a co będzie później to nie myślą o tym wcale

    Odpowiedz
  • PP(2015-07-22 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    Niedawno całkiem duża agencja reklamowa zaproponowała mi najniższą krajową na stanowisku grafika, kiedy za zaprojektowanie jednego loga jako freelancer mogę zarobić właśnie tyle( 15 min pracy) a nie miesiąc...
    Wyśmiałem ich, nasi sąsiedzi ze wschodu pewnie by nie odmówili.
    Przydadzą się tutaj tak samo jak Polacy w Anglii, Niemczech i w Norwegii

    Odpowiedz
  • spawacz(2015-07-22 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    U mnie w firmie pracodawca zatrudnił przez ostatnie 3 miesiące 15 ukraińców bo robią za niższą stawkę, naparzają codziennie po 10, 12 godzin. Trochę ich przepytałem i płaca minimalna u nich to 100 dolarów, litr benzyny 1$, litr gazu LPG 0,50$ tona węgla 60$, plombowanie zęba 20$. Normalne chłopaki lubią po pracy wychlać ale pracę szanują i są bardzo posłuszni, ogólnie dobrze się z nimi pracuje.

    Odpowiedz
  • nacjonalista(2015-07-22 17:35) Zgłoś naruszenie 00

    Brawo dla autora artykułu - z logiką na bakier chyba. Ludzie uciekają z Polski bo nie ma dla nich pracy, a dodatkowi Rusini mają nie wpływać na popyt i na siłę roboczą oraz wynagrodzenie? trza się stuknąć w głowę

    Odpowiedz
  • kol(2015-07-22 18:41) Zgłoś naruszenie 170

    W Lublinie pracują w Lecrec za 7 zł netto za godzinę... Jeszcze rok temu sami Polacy...

    Odpowiedz
  • Lex(2015-07-22 18:59) Zgłoś naruszenie 214

    Po cholere tyle tego bydla nawpuszczali? Wychodzi szydlo z worka - Kopaczka ma ziecia Ukrainca, jak moze byc bezstronna w tym wydaniu?

    Odpowiedz
  • krisBitek(2015-07-22 19:22) Zgłoś naruszenie 220

    co za bzdura że nie zabierają miejsc pracy naszym mieszkam w miejscowości Świdnica gdzie tylko w jednym z zakładów w tak zwanej strefie ekonomicznej zakład COLGATE produkujący pasty do zębów najpierw w czerwcu zwolnił 100 osób oczywiście tylko Polaków a teraz w lipcu jednorazowo 147 osób aby zatrudnić ukraińców
    to trzeba nagłaśniać bo te strefy to obozy pracy grzie większość pracuje przez pośredników którzy zabierają nawet 500 zł z każdego wynagrodzenia to powinno być objete karą bezwzględnego potępienia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • oijlkj(2015-07-22 22:01) Zgłoś naruszenie 80

    nie podejmują bo takie niskie stawki że nie chcą nawet myśleć o tym. gdyby płacili normalnie to i polacy by to robi8li. cwaniaku

    Odpowiedz
  • Zawa(2015-07-22 22:48) Zgłoś naruszenie 326

    A gdzie miejsce pracy dla POLAKÓW!!!???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Drd(2015-07-23 01:35) Zgłoś naruszenie 00

    Ale zapiekli komentatorzy, co zamiast dyskutować, atakują się personalnie. Z taką postawą do gospody, a nie zmieniać Polskę.

    Odpowiedz
  • Aker(2015-07-23 08:31) Zgłoś naruszenie 00

    Bartek klepiesz bzdury. Ukraińcy bardzo słabo się integrują. Wszędzie powstają cerkwie co świadczy, że o integracji nie ma mowy. A jeszcze ta banderowska buta dużej części Ukraińców jest wyzywająca.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewa(2015-07-23 08:56) Zgłoś naruszenie 00

    3000 zł chyba brutto...

    Odpowiedz
  • kibic(2015-07-23 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    dla M1
    Dziękuję!

    Odpowiedz
  • amigo(2015-07-23 15:57) Zgłoś naruszenie 52

    Wychodzi na to, że wogle nie powinno być emigracji i każdy naród powinien przebywać w swoim kraju. Jedynie powinno być dopuszczane wyjazdy raz do roku na 3 miesiące po za granice danego kraju. W tym wakacyjno - urlopowe.

    Odpowiedz
  • Analytk z Wiejskiej(2015-07-23 17:26) Zgłoś naruszenie 130

    Przecież organizacje pracodawców przy pełnym poparciu rządu zapowiadały to już kilka lat temu. Na miejsce wyemigrowanych milionów młodych Polaków (którzy dotychczas pełnili w PL rolę "białych murzynów") planowane jest sprowadzenie równie wielkiej ilości imigrantów ze wschodu i Azji. To nie jest żadna sensacja ani tajemnica, choć w Wiadomościach i TVN News rzeczywiście o tym się raczej nie usłyszy. Efekt będzie łatwy do przewidzenia. Resztki młodych patriotów chcących pozostać w ojczyźnie nie wytrzyma konkurencji płacowej ze zdesperowanymi Ukraińcami i chcąc nie chcąc też będzie musiala wyjechać jak inni by żyć normalnie. Sami Ukraińcy chwilę u nas popracują, pracodawcy zaoszczędzą na płacach. Za parę lat gastarbaiterzy ze wschodu dorobią się nieco i pojadą dalej na zachód. Wbrew pozorom oni nie są głupi i potrafią liczyć. Za Odrą zarobią 5x tyle co u nas, robiąc to samo. Za 10 lat nastąpi prognozowana dziś zapaść demograficzna w kategorii wiekowej 18 do 35 lat, tyle że jeszcze wzmocniona obecną falą emigracji. Wtedy Polska będzie już typową bananową republiką pokroju obecnej Ukrainy. Na fali zapaści gospodarczej i powszechengo zubożenia dojdą prawdopodobnie wtedy do władzy elementy radykalne i neo-nazistowskie, tak jak na Kijowskim euro-majdanie. Ci sami przedsiębiorcy co obecnie ściągają tanią siłę roboczą ze wschodu będą pluć sobie w brodę, bo wraz z zapaścia demograficzną stracą dużą część krajowego rynku zbytu. Jedynie robiący głównie na eksport przetrwają w znośnej kondycji. Pozostali będą musieli spakować walizki i dołączyć do swoich byłych pracowników w UK i Norwegii.

    Odpowiedz
  • Analytyk z Wiejskiej(2015-07-23 17:47) Zgłoś naruszenie 231

    W przypadku ukraińskich gastarbaiterów należy zachować czujność. Spora część z nich to normalni ludzie, uciekajacy przed biedą, poborem i obłędem miłośników Bandery i Szuchewycza. Wcześniej pryskali głównie do Rosji, obecnie coraz łatwiej dostać się im do nas. Ale nie brak też wśród nich zwykłych kryminalistów i zbrodniarzy wojennych. Chodzą słuchy, że nawet niesławny sotnik Mykoła dowodzący makabryczną masakrą w odeskim Domu Związków w maju zeszłego roku ulotnił się do Niemiec dzięki pomocy konsulatu polskiego (dostał tam wizę do UE). W przypadku szumowin z Prawego Sektora nie ma mowy o żadnej integracji, stanowią za to duże zagrożenie dla zwykłych Polaków. W ich przypadku hasła w rodzaju "rzezać Lachów" nie są jedynie pustymi sloganami.

    Odpowiedz
  • ssssssssss(2015-07-24 00:05) Zgłoś naruszenie 00

    mialem okazje poznac paru ukraincow i niestety nie wspominam milo tej znajomosci, sa zadufani w sobie nie znosza krytyki, wrecz agresywni, wszystko wiedza najlepiej

    Odpowiedz
  • nickala(2015-07-24 09:20) Zgłoś naruszenie 316

    Wolę ich niż muzułmanów bo pochodza z tego samego kręgu cywilizacji . Druga sprawa nie dziwmy sie jesli jest niż demograficzny a większość Polakow jest na emigracji czyli tam jest taki sam problem jak my mamy z Ukraińcami , Dlatego też nie przesadzajmy .

    Odpowiedz
  • EWA(2015-07-24 13:57) Zgłoś naruszenie 01

    do 51 nickala

    Ty mylisz pojecia! piszesz wole ich niz muzulmanow bo pochodza z tego kregu cywilizacji - a o tobie tego powiedziec nie mozna!!!

    bo... Ukrainiec, tez moze byc muzulmaninem... ba nawet Polak moze byc muzulmaninem! np Tatar - itp itd

    a z twoja cywilizacja to jakos do Europy to ona nie pasuje!

    Odpowiedz