Tymczasem tym razem zarówno w Indiach, jak i w Chinach, popyt na złoto jest przytłumiony. Mimo dużego spadku cen kruszcu w ostatnich dniach, na kupno złotych sztabek, monet czy biżuterii w obu tych krajach decyduje się rozczarowująco niewielka liczba osób. I ma to swoje uzasadnienie.

W Chinach spora część inwestorów sparzyła się na inwestycjach w złoto w 2013 roku, kiedy miały miejsce dwie gwałtowne przeceny złota – w kwietniu i w czerwcu. Po każdym z tych spadków popyt na złoto się wyraźnie ożywił – jednak okazało się, że strona popytowa na rynku tego kruszcu i tak pozostała słaba, a notowania złota pozostały pod presją podaży. Dla wielu Chińczyków owe inwestycje okazały się więc nieudane – więc tym razem podchodzą do zakupów złota z ostrożnością, wypatrując wyraźnych sygnałów możliwej zmiany trendu.

Z kolei w Indiach popyt na złoto został stłumiony w 2012 r. przez podwyżkę cła na import tego kruszcu – czego skutki widoczne są do dzisiaj. Rozczarowujący popyt na złoto w tym kraju wynika obecnie jednak głównie z faktu, że większość tamtejszych odbiorców złota to mieszkańcy wsi, którzy kupują kruszec głównie jesienią, po zakończeniu zbiorów (i, tym samym, osiągnięciu z nich przychodów). Poza tym, tradycyjnie popyt na złoto w Indiach zwiększa się jesienią, kiedy to trwa w tym kraju sezon ślubów.

Co powyższe informacje oznaczają dla cen złota? To, że prawdopodobnie będą one kontynuowały spadki. Obecnie najbliższym poziomem technicznego wsparcia są poziomy 1095 USD za uncję (dzisiaj rano naruszony), a także 1089 USD oraz 1033 USD za uncję.

Strona podażowa na rynku srebra jest słabsza niż na rynku złota.

Siłę technicznego poziomu wsparcia obserwujemy ostatnio na wykresie srebra. Barierą jest tu poziom 14,63 USD za uncję, który wczoraj posłużył cenom tego metalu jako baza do odbicia w górę o 1,2%.

Na skutek dynamicznego spadku notowań złota, również ceny tego kruszcu znalazły się pod presją podaży – ale strona podażowa na rynku srebra jest ewidentnie słabsza niż na rynku złota (dla porównania – wczorajsze odbicie cen złota w górę wyniosło jedynie 0,3%). Jednak jeśli złoto pozostanie pod presją podaży, to pokonywanie kolejnych wsparć przez ceny srebra wydaje się przesądzone. Oprócz okolic 14,63 USD, bliskim poziomem wsparcia jest także 14,41 USD za uncję.