W ramach segmentu downstream 464 mln zł przeznaczono na energetykę, w tym przede wszystkim na budowę bloku parowo-gazowego we Włocławku, 252 mln zł na rafinerię a 138 mln zł na petrochemię, podano w prezentacji wynikowej.

Capex w pozostałych segmentach wyniósł 150 mln zł w detalu, 97 mln zł w wydobyciu, 64 mln zł w funkcjach korporacyjnych.

W całym 2015 r. PKN Orlen planuje przeznaczyć 3,8 mld zł na inwestycje, w tym 2,5 mld zł na rozwój i 1,3 mld zł na utrzymanie i regulacje. 66% kwoty capexu rozwojowego przeznaczone zostanie na segment downstream, 25% na wydobycie, a 9% na detal.

Tegoroczny capex PKN Orlen może zostać obniżony do ok. 3,2 mld zł

Capex PKN Orlen w tym roku może ostatecznie być niższy niż zakładany i wynieść ok. 3,2 mld zł, poinformował wiceprezes spółki Sławomir Jędrzejczyk.

"Planowany capex na 3,8 mld zł prawdopodobnie będzie mniejszy o kilkaset milionów złotych. Na dzisiaj rząd 3,2 mld zł to najbardziej realne przewidywanie" - powiedział Jędrzejczyk podczas konferencji prasowej.

Do zmniejszenia wydatków może przyczynić się przesunięcie realizacji projektu petrochemicznego w Unipetrolu na 2016 r. Projekt realizowany est na etapie ostatecznej akceptacji.

"Z budżetowanego poziomu 600 mln zł na rozwój organiczny możemy założyć, że poziom ostateczny to będzie ok. 300 mln zł. W związku z tym pulę, którą uwalniamy jesteśmy w stanie przeznaczyć na transakcje w segmencie upstream" - powiedział też wiceprezes.

Jędrzejczyk powtórzył, że PKN Orlen jest nadal zainteresowany ewentualnymi akwizycjami w segmencie wydobywczym.

PKN Orlen planował wcześniej, że w całym 2015 r. PKN Orlen przeznaczy 3,8 mld zł na inwestycje, w tym 2,5 mld zł na rozwój i 1,3 mld zł na utrzymanie i regulacje. 66% kwoty capexu rozwojowego miało być przeznaczone na segment downstream, 25% na wydobycie, a 9% na detal.

W I poł. br. nakłady inwestycyjne PKN Orlen wyniosły 1 165 mln zł. Kwotę 854 mln zł przeznaczono na segment downstream, kolejne 150 mln zł - na detal, 97 mln zł - na wydobycie,

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2014 roku 106,83 mld zł.