Gorącą wiadomością dzisiejszego dnia z rynku akcyjnego jest przejęcie grupy Financial Times przez japoński koncern mediowy Nikkei za kwotę 1,3 mld USD. Japońska spółka kupuje jeden z najważniejszych tytułów na rynku z rąk brytyjskiego wydawcy Pearson, którego akcje zyskują na koniec sesji ponad 2 proc.

Europejskie rynki nie mogły na stałe wzbić się powyżej wczorajszego zamknięcia i tracą tuż przed zakończeniem sesji. Na Wall Street również bardzo płasko, ze względu na mieszane wyniki spółek, publikujących w czasie sezonu wyników.

Europejskie rynki rozpoczęły dzisiaj dzień od lekkich wzrostów, chociaż w ostatnich godzinach handlu indeksy znajdowały się bardzo blisko wczorajszych zamknięć. Aktualnie pod koniec sesji rośnie nawet niemiecki DAX, pomimo mocnego odreagowania europejskiej waluty, której umocnienie zwykle negatywnie wpływa na notowania europejskich spółek. Jutro ważny dzień dla parkietów ze Starego Kontynentu, ze względu na publikację wstępnych odczytów indeksów PMI. Tuż przed zakończeniem sesji DAX rośnie o 0,13 proc., CAC 40 zyskuje 0,24 proc., natomiast FTSE 100 traci 0,09 proc..

Wczesnym popołudniem poznaliśmy kilka ważnych publikacji raportów finansowych ważnych amerykańskich spółek. Z jednej strony mamy solidny raport General Motors, pomimo niższych przychodów poniżej oczekiwań . Spółka powiedziała, że jest zadowolona ze swoich wyników i wskazała, że te będą jeszcze lepsze w II połowie roku.

Rozczarował z kolei Caterpillar, który uznawany jest za wskaźnik kondycji światowej gospodarki. Zyski wypadły lekko powyżej rynkowych oczekiwań, za to rozczarowały przychody. Spółka ma problemy ze strony spadku popytu, jeśli chodzi o część biznesu związaną z maszynami wydobywczymi oraz mocnym dolarem. Dzisiaj po sesji poznamy jeszcze wyniki spółki Visa, Amazona, Starbucksa oraz Trip Advisora.

Główne indeksy w USA otworzyły się dzisiaj bardzo mieszanie, ale obecnie traci lekko jedynie DJIA, głównie ze względu na Caterpillara. Aktualnie S&P500 rośnie o 0,05 proc., DJIA traci 0,11 proc., natomiast Nasdaq rośnie solidnie o 0,43 proc.,

Na GPW trwało dzisiaj odreagowanie ostatnich sesji spadkowych wywołanych głównie przez sektor bankowy, czy spółkę KGHM, która traciła ze względu na spadające ceny miedzi. Dzisiaj WIG20 urósł o 0,69 proc. i zamknął się powyżej 2200 punktów. Mocno tracił dzisiaj PKN Orlen (-4,58 proc.) ze względu na publikację słabych wyników finansowych.

>>> Polecamy: Najbardziej zadłużone państwa świata. Grecja powoli dogania Japonię