Transakcja dotyczy także spółek zależnych od Gorenje Surovina -  Kemis Valjevo, d.o.o., Kemis BH, d.o.o., i Cleaning System S, d.o.o., Šabac. Przez co najmniej trzy lata od zawarcia umowy, Gorenje i Elemental Holding pozostaną udziałowcami w Gorenje Surovina. W tym okresie będą prowadzić rozmowy o sprzedaży pozostałego udziału w spółce, podano także.

"Realizując strategię Gorenje, skupiamy się na działalności podstawowej – rozwijania, produkcji i sprzedaży urządzeń gospodarstwa domowego. Podpisanie umowy sprzedaży większościowego udziału w Gorenje Surovina to krok w kierunku wzmocnienia naszej podstawowej działalności" – powiedział dyrektor finansowy Gorenje Peter Groznik, cytowany w komunikacie.

Elemental Holding jest grupą kapitałową działającą w branży recyklingu i obrotu surowcami wtórnymi oraz dostawcą surowca do hut i odlewni. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od grudnia 2013 r.

Grupa Gorenje jest czołowym europejskim producentem sprzętu AGD. Ok. 92% jej przychodów generowanych jest w Europie. Głównymi rynkami są Niemcy, Rosja, kraje Beneluksu, Ukraina, Skandynawia, Czechy, Słowenia i Europa Południowo-Wschodnia. Akcje Gorenje notowane są na głównym rynku giełd w Warszawie i w Lublanie.