"Nie możemy powiedzieć, że druga połowa roku będzie znacząco lepsza od pierwszej, prawdopodobnie będzie na podobnym poziomie. Mogę powiedzieć, że będziemy pracować nad tym, żeby było tak samo dobrze" - powiedział Jorge na konferencji prasowej.

Podkreślił, że takie oczekiwanie dotyczy wszystkich elementów wyniku, w tym zysku netto.

Na wyniki I połowy 2015 r. wpłynęły takie czynniki, jak środowisko niskich stóp procentowych, obniżenie opłaty interchange, zmiany regulacji dotyczące bancassurance. Te czynniki nadal będą działać w drugiej połowie roku, zaznaczył prezes.

Nie wskazał, jaki wpływ na przyszłe wyniki banku mogą mieć ewentualne regulacje dotyczące kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich.

Reklama

"Nie robimy obecnie takich symulacji. Dla nas jest za wcześnie na prognozy" - powiedział Jorge.

W opublikowanym dziś raporcie finansowym zarząd banku napisał, że wdrożenie zgłoszonych planów i inicjatyw legislacyjnych w zakresie przewalutowania kredytów walutowych mogłyby "znacznie obniżyć rentowność" Banku Millennium oraz jego pozycję kapitałową w średnim okresie.

Ponadto potencjalne nałożenie przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) ewentualnych dodatkowych wymogów kapitałowych w związku z portfelami kredytów hipotecznych w CHF, mogłoby wpłynąć na pozycje kapitałową banku.

Bank podkreślał jednak, że walne zgromadzenie akcjonariuszy banku już podjęło decyzję o przeznaczeniu całości zysku netto za rok 2014 na kapitał własny, co podniosło wskaźniki kapitałowe instytucji do bardzo wysokich poziomów.

Od początku 2015 roku Bank Millennium, ustalając oprocentowanie kredytów hipotecznych, uwzględnił ujemną wartość stawki referencyjnej CHF Libor, co przyniosło obniżenie wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych. Ujemna wartość stawki referencyjnej przekładała się na zmniejszenie wysokości raty w CHF dla klientów i tym samym kompensowała wzrost raty (po przeliczeniu na PLN) spowodowany wzrostem kursu waluty CHF, podkreślono także w raporcie.

W I poł. 2015 r. bank miał 327,81 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w porównaniu z 320,06 mln zł zysku rok wcześniej. Zarząd podkreślił, że niewielki spadek przychodów operacyjnych netto (-2% r/r) został z nawiązką pokryty spadkiem kosztów operacyjnych (-1.6% r/r) i niższymi rezerwami na ryzyko kredytowe (-9% r/r).

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.