W I połowie 2015 r. Orbis zrealizował nakłady inwestycyjne w wysokości 24,2 mln zł. Większość wydatków planowana jest jednak na II półrocze.

"W II połowie roku zrealizujemy pełen program inwestycyjny. Zakończymy rok z wydatkami na poziomie 140 mln zł lub więcej" - powiedział Węgłowski podczas konferencji prasowej.

Wskazał, że wśród planowanych inwestycji są prace w hotelach Gdańsku, Krakowie i budowa nowego hotelu Szczecinie. Modernizacja hotelu we Wrocławiu powinna być ukończona w roku 2016.

"Około 5% naszych przychodów, czyli 60 mln zł, to regularny capex odtworzeniowy, a około 80-90 mln zł to wydatki na poprawę działania" - wyjaśnił wiceprezes.

Dodał, że nie można także wykluczyć, iż w tym roku Orbis dokona transakcji wykupów hoteli leasingowanych. Bardziej realistyczna jest jednak perspektywa takich transakcji w roku 2016.

Orbis może w ciągu 3 lat wykupić kilkanaście leasingowanych hoteli

Orbis może w perspektywie najbliższych trzech lat dokonać wykupu kilkunastu hoteli leasingowanych. Rząd wielkości wydatków na te transakcje to ponad 100 mln euro, poinformował dyrektor finansowy spółki Marcin Szewczykowski.

"Mamy 18 hoteli wyleasingowanych, z nich 12-13 jest hipotetycznie do przejęcia. To będzie rozłożone na kilka lat, do około 2018 r." - powiedział Szewczykowski dziennikarzom.

"Rząd wielkości wydatków na tej transakcje to ponad 100 mln euro" - wskazał także dyrektor finansowy.

Orbis może sfinansować wykupy dzięki emisji obligacji w ramach obecnego programu emisji, a także za pomocą wygenerowanego kapitału.

W związku z wykupami Orbis przeprowadzi także przegląd swojego portfolio. "Nie wykluczam, że część hoteli odkupimy tylko po to, by je później sprzedać" - powiedział Szewczykowski.

Obecnie sieć Orbis obejmuje ponad 100 hoteli działających w 9 państwach Europy Wschodniej.

Hotele grupy Orbis działają pod markami należącymi do Accor: Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, ibis budget i ibis Styles, a także pod polską marką Orbis Hotels, oferując usługi w standardach od pięciu do jednej gwiazdki. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 591,63 mln zł w I poł. 2015 r.