Analityk: ustawa "frankowa" jest zaskakująca

6 sierpnia 2015, 12:27 | Aktualizacja: 06.08.2015, 12:47
Źródło:MM Prime TFI S.A.

Wczoraj Sejm przyjął ustawę o szczególnych zasadach restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych, zgodnie z którą m.in. bank ma umarzać 90% różnicy pomiędzy wartością kredytu po przewalutowaniu a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych, a nie w walucie obcej.

wróć do artykułu

Reklama

Komentarze (7)

 • Obywatel(2015-08-06 15:47) Zgłoś naruszenie 00

  Świetnie frankowicze chcieli przycwaniakowac biorac kredyty a teraz wszyscy bekniemy za zdestabilizowanie sektora bankowego. Bravo!!! Rewelacyjny pomysł kre.now z wiejskiej. Wybory idą prosiaka wyborczego trzeba podtuczyc by żyło się lepiej,ale nie tutaj. Piękny kraj tylko ludzie sk...

  Odpowiedz
 • ONR(2015-08-06 16:19) Zgłoś naruszenie 00

  Rozstrzelać bankierów! Znacjonalizować banki!
  Obudź się Polsko

  Odpowiedz
 • Lekarz(2015-08-06 16:36) Zgłoś naruszenie 00

  Zalecam natychmiastowe odcięcie od mediów i wyjazd na wakacje.
  Zapewniam, że sektor bankowy nie zostanie "zdestabilizowany".

  Odpowiedz
 • Gwandali Kahamsdtra(2015-08-06 18:06) Zgłoś naruszenie 00

  teraz rozpocznie się nagonka szpicli bankowych na wszystkich forach, skłócających Polaków

  pazerne bank NIE stracą, co najwyżej, mniej zarobią

  Odpowiedz
 • bankier(2015-08-06 23:49) Zgłoś naruszenie 00

  Przewalutują po 4zł, policzą im mega odsetki jak za kredyty złotowe a zaraz potem frank spadnie do 2,5. Powodzenia frankowi frajerzy!

  Odpowiedz
 • spoko(2015-08-07 09:10) Zgłoś naruszenie 00

  Gdzie był KNF w latach 2005-2008 oraz Urząd Ochrony Konsumentów !!!.

  Politycy CHEŁPILI się wtedy wzrostami gospodarczymi wywołanymi takimi produktami jak:

  1. Kredyty hipoteczne w CHF
  2. Ubezpieczenia na Życie ze składkami regularnymi

  Przecież Państwo zbierało podatki: od branży budowlanej, finansowej, ubezpieczeniowej i rynku kapitałowego !!!. Chyba tylko po to by żyło „wam” się lepiej !!!. Teraz chcecie PODATKIEM BANKOWYM pozyskać głosy „nieświadomych wyborców”. Dlaczego nikt z was nie zaproponuje rozwiązania lub złagodzenia tego problemu przy wykorzystaniu 15-25 mld USD z naszych, społeczeństwa pieniędzy zgromadzonych w NBP( łącznie 105 mld USD). Rozłożonych np. w pięcioletnim wehikule transferowym lub nawet ich przesuniętym w czasie rewersem, zabezpieczoną skutecznie inżynierią finansową i wypchaną na rynki zagraniczne. Nazwa produktowa „ DOBRY DOM POLSKA ”. Jeśli jako dobrzy gospodarze DBACIE o dobro społeczeństwa, to dlaczego nie chcecie wykorzystać do tego tych środków . Oczywiście obsłużyć proporcjonalnie kredyty hipoteczne denominowane w CHF, USD, EURO i PLN.
  Na początku 2006 r. Związek Banków Polskich - głównie pod naciskiem dużych banków - zwrócił się do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego z prośbą o wprowadzenie zakazu udzielania kredytów walutowych. - Zadłużać trzeba się w tej walucie, w której się zarabia - mówili zgodnie ówczesny prezes Banku Pekao Jan Krzysztof Bielecki i szefujący ING Bankowi Śląskiemu Brunon Bartkiewicz. - Nie chcę patrzeć, jak moi klienci bankrutują, bo zmienił się kurs waluty - grzmiał Bielecki.
  Inicjatywę wielkich banków oprotestowały jednak mniejsze, które zarabiały głównie na kredytach walutowych (miały one wyższą marżę). Ostrzegały, że taki zakaz zamknąłby drogę do kredytu hipotecznego nawet co czwartemu chętnemu. W spór zaangażowali się rządzący w tym czasie Polską politycy PiS. - Nie rozumiem polityki utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią - mówił premier Kazimierz Marcinkiewicz.

  Komunikat KP PiS dotyczący zalecenia Komisji Nadzoru Bankowego z 2006r.
  http://www.pis.org.pl/article.php?id=4415

  Odpowiedz
 • JJ(2015-08-07 18:21) Zgłoś naruszenie 00

  To nie jest tylko rozwalanie sektora bankowego, ale rowniez cios w gielde i w efekcie w cala gospodarke. Poslowie musza byc na prawde slepi i niekompetentni, jezeli nie rozumieja jakie skutki dla firm i przedsiebiorczosci ma szkodzenie bankom i gieldzie jednoczesnie.

  PS. Na miejscu bankowcow zaskarzylbym ta ustawe do Sztrasburga. W cywilizowanym panstwie nie moze byc tak, ze podpisane umowy (jakiekolwiek, a w szczegolnosci bankowe) moga dowolnie zmieniac poltycy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze