Aktualne wyniki finansowe Grupy Integer.pl są lepsze, niż w pierwszej połówce ubiegłego roku. Przychód 395,9 mln zł za obecny okres to ponad 20 proc. wzrost. Zysk netto z kolei zamknął się w kwocie ponad 11 mln zł, dwa razy tyle, co w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dostarczył ponad 181 mln listów, to 33 proc. wzrost rok do roku.

- Pierwsze półrocze było dla nas wyjątkowo intensywne .Kontynuowaliśmy rozwój sieci paczko matów na najważniejszych rynkach i zakończyliśmy kolejną rundę finansowania z nowymi inwestorami – mówi Rafał Brzoska, prezes Integer.pl.

Więcej paczkomatów

W tym roku firma zainstalowała 460 nowych paczkomatów, kolejny tysiąc chce uruchomić jeszcze w tym roku. Brzoska spodziewa się, że z czterech głównych rynków zagranicznych dla Integera, a więc kanadyjskiego, brytyjskiego, francuskiego i włoskiego, ten ostatni osiągnie rentowność jeszcze w tym roku.

Choć Integer.pl obecny jest za granicą, to polski rynek jest kluczowy pod względem finansowym, bo pochodzi z niego ok. 90 proc. całych przychodów.

Integer próbuje podporządkować sobie nowe segmenty rynku. W maju zaczął rywalizować z firmami kurierskimi, mocno akcentując to, na co od dłuższego czasu stawia Amazon – czyli dostawę następnego dnia. Integer nie podaje dotychczasowych wyników nowego biznesu, Brzoska deklaruje jednak, że do 2017 r. chce kontrolować dziesiątą część rynku.

Nie będzie to łatwe zadanie, bo rynek kurierski jest mocno podzielony - działa na nim grubo ponad 100 firm. Te wybiórczo publikują dane na temat udziałów rynkowych, dlatego dokładny rozkład sił nie jest znany. Za lidera uważa się DPD, który po przejęciu „Siódemki” kontroluje prawie 30 proc. rynku w ujęciu wolumenu przesyłek. Inna firma kurierska – K-EX poinformowała, że w tym roku spodziewa się osiągnąć 10 proc. udział w rynku. Pocztex, czyli kurierski biznes Poczty Polskiej ma, wg wstępnych szacunków, ok. 18 proc. runku.
Integer.pl zbudował swoją rozpoznawalność w dużej mierze na krytyce zasiedziałej w minionych latach Poczty Polskiej. Jak się wiedzie największemu rywalowi Rafała Brzoski?

Poczta Polska na wzrostach

Poczta Polska, nie musi chwalić się okresowymi raportami, bo nie jest giełdową spółką. Ostatnie dostępne dane (z lipca) obejmują wybrane wyniki Grupy z całego 2014 r. Przychód narodowego operatora wyniósł 6,3 mld zł, zysk netto zaś – 77,4 mln zł, o 76 proc. więcej, niż w 2013 r. Trwająca w Poczcie restrukturyzacja przyniosła efekty, bo koszty obniżono o 300 mln zł.

Integer.pl w całym 2014 r. osiągnął ponad 604 mln zł przychodu, okres jednak zamknął ze stratą netto w wysokości 9,5 mln zł, co jest wynikiem agresywnych inwestycji w rozwój firmy. Poczta Polska planuje wejście na giełdę w przyszłym roku, wówczas będzie musiała publikować dokładniejsze dane, a skale biznesów obu firm będą jaśniejsze.

>>> Czytaj więcej: Inpost kupi Pocztę Polską?

Tymczasem konkurują już na wielu polach, od doręczania listów, bo polisy ubezpieczeniowe. Szczególnie zażarta rywalizacja prowadzona jest przy obsłudze pocztowej instytucji państwowych. Do końca roku powinien zostać wyłoniony zdobywca nowego kontraktu na obsługę sądów i prokuratur wartego ok. 700 mln zł. Obecnie korespondencję sądów dostarcza InPost należący do Integer.pl. Kolejnym polem silnej konkurencji jest rosnący sektor polskiego e-handlu. Już teraz rynek jako całość wart jest ponad 27 mld zł, z czego ok. 4,5 mld to koszt przesyłek zakupionych przez klientów i firmy towarów.