Na terenie tarnowskich zakładów wmurowano właśnie kamień węgielny pod budowę nowej wytwórni poliamidu 6. To najpopularniejsze obecnie tworzywo konstrukcyjne na świecie, które wykorzystuje się masowo w szeregu branż od elektroniki po przemysł motoryzacyjny i lotniczy.

Dotychczas Grupa Azoty, która jest największym na naszym rynku wytwórcą tworzyw konstrukcyjnych, produkowała poliamid w zakładach w Tarnowie oraz w niemieckim Guben. Zdolności tamtejszych instalacji wynosiły ok.92 tys. ton rocznie. Ponadto w zakładach w Puławach wytwarzano wysokiej jakości kaprolaktam, który jest półproduktem służącym do produkcji poliamidu. Firma eksportowała go głównie do Chin. W ramach tzw. wydłużania łańcucha produktowego, spółka zdecydowała się przerabiać cały puławski kaprolaktam i uzyskiwać, dzięki temu wyższe marże. Stąd nowa tarnowska wytwórnia, której wartość to 320 mln zł. Po jej uruchomieniu zdolności produkcyjne poliamidu-6 w Grupie Azoty wzrosną do 170 tys. ton rocznie.

- Dzięki tej inwestycji wchodzimy do champions league w segmencie tworzyw – mówi Paweł Jarczewski, prezes chemiczne grupy. Oznaczać to będzie awans o trzy pozycje wśród największych w Unii Europejskiej wytwórców poliamidu.

Zdaniem wiceministra Skarbu Państwa Cezarego Gabryjączyka inwestycja jest kolejnym dowodem na to, jak ważna dla Grupy Azoty jest innowacyjność. - Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że to właśnie tworzywa, że to poliamid, możemy bez wątpienia nazywać materiałami przyszłości – uważa Gabryjączyk.

Na tym jednak nie koniec inwestycji Grupy Azoty w tym segmencie produkcyjnym. Firma pracuje już nad projektem tzw. compoundingu tworzyw, co wiązałoby się z wydatkiem ok. 85 mln zł. Witold Szczypiński wiceprezes spółki deklaruje, że jest ona już bardzo bliska podpisania umowy inwestycyjnej.

Produkcja tworzyw to drugi, po nawozach, pod względem do ważności segmentem działalności Grupy Azoty. Budowa wytwórni poliamidu-6 w Tarnowie jest jednym z 68 zadań inwestycyjnych, jakie w ciągu pięciu najbliższych lat ma zrealizować firma. Łączne nakłada na wszystkie te cele sięgną 7 mld zł (w samym Tarnowie – ponad 1 mld zł).

>>> Czytaj też: Polimex uratowany. Spółka chce wrócić do korzeni