Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) przyznała nagrodę specjalną w kategorii "Innowacyjny Produkt Roku 2015" w konkursie "Dobry Wzór" dla drukarki 3D Zortrax Inventure firmy Zortrax, podała ARP.

"Wzornictwo przemysłowe jest jednym z ważniejszych elementów optymalnego otoczenia dla rozwoju innowacyjności, jakim jest Ekosystem ARP. Dlatego cieszymy się, że w organizowanym przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursie 'Dobry Wzór' bierze udział coraz więcej przedsiębiorców, a polskie produkty wyróżniają się zarówno znakomitym wzornictwem, jak i nowatorską technologią. Do takich produktów bez wątpienia można zaliczyć nagrodzoną przez nas drukarkę 3D Zortrax Inventure firmy Zortrax" - powiedziała wiceprezes ARP Patrycja Zielińska, cytowana w komunikacie.

Nagroda wpisuje się w działania ARP na rzecz wdrażania i wsparcia innowacji w przemyśle, podkreślono w materiale. Obecnie wspólnie z Radomskim Centrum Innowacji i Technologii Agencja buduje Centrum Druku 3D.

"Przykład firmy Zortrax, która jest rozpoznawalną marką polskiej innowacyjnej gospodarki pokazuje, że branża 3D rozwija się w Polsce bardzo intensywnie. Drukarki nie są już wykorzystywane jedynie do tworzenia prototypów, coraz częściej znajdują zastosowanie w produkcji przemysłowej, zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw"- dodała Zielińska.

Konkurs "Dobry Wzór" jest organizowany przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego, spółkę z grupy ARP od ponad dwudziestu lat. W tegorocznej edycji konkursu nagrody specjalne zostały przyznane w dziedzinie Wzór Roku 2015 i Designer Roku. Pierwszą z nich otrzymał tramwaj niskopodłogowy spółki PESA. Designerem Roku 2015 został Tomasz Rygalik, projektant przemysłowy i dyrektor artystyczny marki Comforty.

Reklama

Zortrax jest polskim liderem w dziedzinie druku 3D. Firma założona w Olsztynie stworzyła zintegrowane środowisko druku 3D obejmujące autorską drukarkę, oprogramowanie oraz filamenty (tworzywa wykorzystywane w procesie druku).

ARP to spółka Skarbu Państwa, której strategia opiera się na trzech równorzędnych filarach: innowacjach, restrukturyzacji i inwestycjach. ARP wspiera rozwój przedsiębiorstw udzielając im pożyczek na zasadach komercyjnych. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan.

>>> Czytaj też: Zortrax, 3D Printers, Monkeyfab, 3DGence. Polskie drukarki 3D podbijają świat