W ocenie agencji obietnice PiS w sferze świadczeń społecznych i wspierania gospodarki mogą okazać się "kosztowne, jeśli zostaną wdrożone w krótkim czasie".

Moody's podtrzymuje jednocześnie prognozę, że w przyszłym roku deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,9 proc. PKB.

Agencja ocenia, że ewentualne odwrócenie reformy podnoszącej wiek emerytalny miałyby "w krótkim terminie negatywny wpływ na wiarygodność polityki i znaczący wpływ na stabilność finansów publicznych w średnim terminie".

>>> Polecamy: Trzy weta Andrzeja Dudy. Prezydent uderza w rząd

Moody's negatywnie ocenia też propozycje PiS dot. integracji energetyki z górnictwem  Agencja wskazuje, że potrzeby finansowe sektora wydobywczego są bardzo wysokie, biorąc pod uwagę wysoką bazę kosztową, brak konkurencyjności i obecne niskie ceny surowców

Moody's zauważa, że PiS chce, by wszystkie cztery grupy energetyczne pozostały pod kontrolą państwa, co ma ułatwić prowadzenie inwestycji w nowe moce wytwórcze i zapewnić niskie ceny energii.  Zdaniem analityków agencji istnieje ryzyko, że Skarb Państwa będzie stawiał bezpieczeństwo energetyczne i niższe ceny energii ponad wynikami ekonomicznymi firm.

>>> Czytaj też: Rosyjska prasa: Polska jak Węgry. PiS zaskoczy wyborców swoim modelem państwa