Stała, niewaloryzowana kwota wolna do podatku jest niezgodna z Konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Obecnie kwota ta wynosi 3091 złotych w roku, co pozwala na pomniejszenie należnego podatku o 18 procent tej sumy, czyli 556 złotych i 2 grosze.

Sędzia sprawozdawca Mirosław Granat podkreślał, że problemem nie jest brak samej waloryzacji kwoty wolnej. Trybunał uznał, że największym problemem jest brak mechanizmu korygowania kwoty wolnej od podatku z uwzględnieniem minimum socjalnego, co wiąże się ze zdolnością ponoszenia ciężaru podatku przez osoby o najniższych dochodach.

"Wieloletnie utrzymywanie kwoty na stałym poziomie, uniezależnienie jej od sytuacji społecznej i gospodarczej państwa jest wadliwością prawa podatkowego, która jest niedopuszczalna w państwie prawnym" - powiedział sędzia sprawozdawca Mirosław Granat. Jak dodawał, zasada równowagi finansowej nie może niweczyć zasad państwa prawa.

Przepis ustalający kwotę zmniejszająca podatek traci moc z dniem 30 listopada 2016 roku. Przepisy ordynacji podatkowej zaskarżył do Trybunału przed rokiem Rzecznik Praw Obywatelskich