Kiedy wzrost PKB przełoży się na realną poprawę powszechnego dobrobytu w Polsce?

22 grudnia 2015, 05:57
Źródło:obserwatorfinansowy.pl

Za kilkanaście lat imigranci zarobkowi mogą być w Polsce niezbędni – uważa Michael Landesmann, ekonomista z Uniwersytetu Jana Keplera.

wróć do artykułu

Polub Forsal.pl

Reklama

Komentarze (11)

  • wzrost u nas(2015-12-22 08:12) Zgłoś naruszenie 60

    Według mnie wzrost gospodarczy krajów wysokorozwiniętych aby był wysoki powinien się opierać na innowacjach i technologiach ale na wysokim i coraz wyższym poziomie inwestycji w procencie PKB ponieważ inne gospodarki coraz szybciej nadganiają kopiując lub kradnąc te technologie dlatego trzeba szybciej i więcej wynajdywać nowoczesności aby nie nadążali je absorbować u siebie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Karol(2015-12-22 11:12) Zgłoś naruszenie 42

    Mniej panstwa, ktore polacy traktuja jak system ubezpieczeniowy, ale nie chca placic premi ubezpieczeniowej, czyli podatkow. Ten narod trzeba mocno zliberalizowac a powroci wzrost 6procentowy. EU tworzy iluzje socjalnej nirwany, ktora trwa jeszcze sila inercji i przez srodki pomocowa i nam sie udziela. Kopiowanie Azjatow czy Skandynawi nam na pewno nie wyjdzie. Inna mentalnosc, inna historia. Dzieki liberalizacji moznaby przyciagnac duzo kapitalu zagranicznego, wykorzystujac go jako szansa a nie zagrozenie. Na wlasny znaczacy kapital nas nie stac, bo mamy sklonnosc zbyt szybkiego wykorzystywania wzrostu na konsumpcje.

    Odpowiedz
  • buehehe(2015-12-22 11:55) Zgłoś naruszenie 57

    Wtedy kiedy zrepolonizujemy naszą gospodarkę, media i banki i wyjdziemy z UE. Jeśli tego nie zrobimy, już zawsze będziemy biedną kolonią zachodu, bo zachód zawsze będzie zainteresowany by na wschodzie była bieda.

    Odpowiedz
  • Antoni(2015-12-22 13:26) Zgłoś naruszenie 42

    Uważam że w artykule pominięto problem redystrybucji PKB . PKB per capita jest zaś wartością średnią , która sama w sobie może służyć tylko do porównania w czasie lub względem innych krajów. Cały czas beneficjentami PKB jest przemysł wydobywczy , energetyczny oraz uprzywilejowana grupa pracowników resortów siłowych . Bardzo wysokie pensje w tym 13-tki , 14-stki , z zysku , ołówkowe , jubileuszowe , darmowa energia elektryczna , deputaty i wreszcie bardzo wysokie emerytury połączone z krótkim stażem pracy . Napewno nie wyczerpałem wszystkiego . Dla mnie to pozostałość po komunie . Policjant , górnik czy generał niech nawet je mają ale dopiero po osiągnięciu 65 czy 67 lat a nie od zaraz . To powoduje że np. w Lubinie żyje się lepiej niż na Zachodzie a Perlejewo jest i będzie Perlejewem pomocy społecznej i emigracji .

    Odpowiedz
  • RICO(2015-12-22 14:29) Zgłoś naruszenie 20

    Nigdy ! To cała prawda !

    Odpowiedz
  • trzeba powoli odcinać pępowinę (2015-12-22 15:03) Zgłoś naruszenie 12

    Bardzo dobre spostrzeżenia oprócz końcówki, bo według mnie RP może powoli odcinać pępowinę od Niemiec. Na zasadzie uszanowania wzajemnego wkładu ale też umacniania własnych ścieżek w tym głównie eksportowych.

    Odpowiedz
  • Terminator(2015-12-22 15:04) Zgłoś naruszenie 31

    Wzrost PKB przełoży się na realną poprawę powszechnego dobrobytu w Polsce wtedy jak płace w Polsce pójdą ostro w górę i ludzi będzie stać na dostatnie życie! To chore zjawisko w Polsce: 70 % PKB EU-28 na osobe w Polsce, produktywność na poziomie EU28: 70% a płace na poziomie 30 %! Jak się te relacje nie zmienią to nie ma mowy o poprawie powszechnego dobrobytu w Polsce! Teraz to wyłącznie zachodnie koncerny profitują bo płacą poniżej stawek realnych w gospodarce a duża część profitu jest transferowana na Zachód!

    Odpowiedz
  • pazerność(2015-12-23 07:15) Zgłoś naruszenie 01

    a co to mało wam jeszcze? :/ przecież żyjecie w luksusach. macie reklamowizję, ... reklamowizję... a także reklamowizję... i w każdym domu jest reklamowizja... wielu z was ma grata do przemieszczania się z klatki schodowej do śmietnika ze śmiećmi czy do kościoła dla szpanu. czego wam jeszcze źle.... jachtów wam brakuje? willi? :/ ludzie. daj człowiekowi palec to czapnie całą rękę a będzie chciał całe ciało. :/

    Odpowiedz