Zeszłoroczna produkcja to czwarta największa roczna produkcja energii w ciągu 15 lat działania elektrowni. Jednocześnie osiągnięto rekord produkcji energii z jednego bloku – Blok 1 wygenerował 7,99 mln MWh, podkreślono w komunikacie. 

Od uruchomienia w grudniu 2000 r. elektrownia w Temelinie wyprodukowała w sumie 179,32 mln MWh energii elektrycznej.

"Kluczową inwestycją CEZ w znajdującą się w południowych Czechach elektrownię było zakończenie szeroko zakrojonej modernizacji turbin w Temelinie. Kosztowało to spółkę 3,2 mld koron czeskich a dzięki temu, elektrownia w Temelinie zwiększyła moc o 2% przy takim samym zużyciu paliwa" - czytamy w komunikacie.

W ciągu 15 lat funkcjonowania, elektrownia zwiększyła moc o 10% (niemal 200 MWe) w stosunku do pierwotnie projektowanej.

W 2015 r. zakończono stress testy prowadzone zgodnie z prawem Unii Europejskiej. W wyniku testów, CEZ zainwestował 750 mln CZK w ciągu trzech lat, m.in. wprowadzając dodatkowe zabezpieczenia chłodzenia reaktora, podano także.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.