Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,35 USD, po zniżce o 66 centy, czyli 1,4 proc.

Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 49 centów i jest wyceniana po 48,48 USD za baryłkę.

W środę Departament Energii USA (DoE) podał w oficjalnym raporcie dane o zapasach ropy w USA.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 0,93 mln baryłek, czyli 0,2 proc., do 531,54 mln baryłek - poinformował DoE.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,78 mln baryłek, czyli 0,5 proc. do 152,16 mln baryłek - podał DoE.

DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 2,6 mln baryłek, czyli o 1,1 proc., do 237 mln baryłek.

Analitycy oceniali, że zapasy ropy w USA spadły o 2,33 mln baryłek.

Tymczasem na rynki powraca ropa z Kanady, której wydobycie zakłócały wcześniej szalejące w tym kraju pożary.

Jest też szansa na wznowienie normalnych dostaw ropy z Nigerii, gdzie również były przerwy w jej produkcji z powodu toczących się tam walk rebeliantów.

"Na rynkach nadal jednak mamy nadwyżkę ropy, chociaż mieliśmy niewielkie zakłócenia w jej dostawach" - mówi David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

"Rynek teraz zaczyna sugerować, że zakłócenia w dostawach ropy są już za nami, znów pojawi się duża nadwyżka surowca i rajd cen, jaki mieliśmy niedawno na rynkach ropy, +wyparuje+" - dodaje.

W środę ropa na NYMEX staniała o 48 centów do 48,01 USD za baryłkę. (PAP)