„Rodzina Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego powiększyła się o dwie kolejne zintegrowane jednostki sojuszu ze Słowacji i Węgier” - powiedział w piątek w rozmowie z PAP major Zbigniew Garbacz ze szczecińskiego Korpusu. Oznacza to, że obecnie Korpus dowodzi sześcioma jednostkami, w tym z Polski, Estonii, Litwy i Łotwy.

„Najważniejszym zadaniem jednostek integracyjnych jest zapewnienie ciągłości komunikacji między państwem gospodarzem a pozostałymi członkami Sojuszu. Dzięki nim, w przypadku zagrożenia, przemieszczenie jednostek tzw. szpicy (VJTF – połączone siły zadaniowe wysokiej gotowości) odbywać się będzie w sposób płynny i dynamiczny. Wcześniejsze ustalenie procedur i ich przećwiczenie sprawi, że czas przemieszczenia żołnierzy będzie jak najkrótszy” - wyjaśnił.

Jak podkreślił major Garbacz, przyjęcie przez szczeciński Korpus dowództwa nad kolejnymi zintegrowanymi jednostkami sojuszu „wzmacnia bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO”.

„Struktura zintegrowanych jednostek Słowacji i Węgier jest taka sama, jak wcześniej przyjętych jednostek. To każdorazowo 42 oficerów i podoficerów, których 50 proc. stanowi obsada narodowa, a drugie 50 proc. obsada międzynarodowa” - dodał.

Reklama

Jak przypominał major Garbacz, decyzja o powstaniu jednostek na Słowacji i Węgrzech zapadła w 2014 r. podczas szczytu NATO w Newport w Walii.

Obecnie Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przygotowuje się do osiągnięcia statusu wysokiej gotowości bojowej, co oznacza skrócenie czasu, jaki Korpus ma na wykonanie zadania. Dotychczas było to 180 dni, po osiągnięciu wyższej gotowości bojowej będzie to 90 dni lub mniej.

„W listopadzie br. w Szczecinie odbędą się ćwiczenia +Compact Eagel 16+. Będą to pierwsze wewnętrzne ćwiczenia mające sprawdzić nasze przygotowanie do osiągnięcia wysokiej gotowości bojowej. W czerwcu 2017 r. podczas ćwiczeń +Saber Strike 17+ Korpus ma zostać certyfikowany” - zaznaczył major Garbacz. Wówczas Korpus będzie mógł dowodzić operacją lądowa NATO o dużym zasięgu; pod swoimi rozkazami będzie mógł mieć nawet 5 dywizji aliantów.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni powstał w 1999 r., list intencyjny o jego utworzeniu został podpisany między Polską, Niemcami i Danią w 1998 r. - jeszcze przed wejściem Polski do NATO. Oficerowie z tych trzech państw najliczniej reprezentowanych w Korpusie rotacyjnie zajmują najwyższe stanowiska dowódcze i sztabowe.

Obecnie w Korpusie reprezentowane są 25 państwa, w tym USA, ale także Finlandia i Szwecja, niebędące członkami NATO. (PAP)