"Jutro rynek będzie czekał na decyzję agencji ratingowej Moody's, którą poznamy najprawdopodobniej po sesji, a to oznacza, że reakcja na polskim rynku pojawi się w poniedziałek. Na pewno dzisiejsza sesja z jednej strony chłodzi nastroje, ale z drugiej DAX odrobił już część strat po wystąpieniu Mario Dragiego" - powiedział PAP Bugaj.

"Dzisiaj wracamy do punktu wyjścia po wczorajszych wzrostach. Jesteśmy w przedziale wahań pomiędzy 1.750 pkt. a 1.800 pkt., a ważny jest też dzisiejszy szczyt na poziomie 1.820 pkt. Jeżeli rynek przekroczy górą 1.820 pkt. to będzie sygnał pozytywny. Jeżeli rynek spadnie i zamknie się poniżej 1.750 pkt. w przypadku WIG 20, to będzie to sygnał negatywny. Może to również oznaczać ugrupowanie formacji głowy z ramionami, czyli formacji podażowej zwiastującej spadki do okolic brexitowych minimów. Obecna jest zmienność, ale generalnie mamy do czynienia z konsolidacją, jak pokazują dzisiejsza i wczorajsza sesja zestawione razem" - dodał.

W ocenie analityka czwartkowe wystąpienie Mario Dragiego zostało negatywnie przyjęte przez rynek.

"Mario Draghi wspomniał dzisiaj o trzech rzeczach. Zwrócił się do banków mówiąc, że niskie stopy to nie jest ich jedyny problem, ponieważ wsparły one wyniki banków w minionym roku. Z drugiej strony prezes Draghi mówił, że rządy również powinny zaangażować się za pośrednictwem polityki fiskalnej i reform strukturalnych. Po trzecie, prezes EBC wyraźnie powiedział, że w trakcie dzisiejszego posiedzenia nie dyskutowano o przedłużeniu programu pomocowego, czego rynki oczekiwały. Stąd ogólne rozczarowanie, że komentarze były dosyć jastrzębie na trzech wspomnianych poziomach" - powiedział Bugaj.

To troszkę skomplikowało sytuację. WIG 20 wrócił poniżej 1.800 pkt. Obroty, jeśli chodzi o sam indeks WIG 20 nadal są niewielkie. Cały czas widać, że to szeroki rynek cieszy się sporym zainteresowaniem, ale również i on się dzisiaj korygował. Dzisiaj obserwowaliśmy dzień odwrotu od ryzyka, a wydarzeniem przewodnim było wystąpienie prezesa EBC Mario Dragiego" - dodał.

Czwartkowe notowania WIG 20 zakończył 0,91-proc. spadkiem do 1.793,48 pkt.