Koszty wyprodukowania jednego iPhone’a 7 stanowią jedną trzecią ceny, po której sprzedawany jest smartfon – podaje portal Quartz, powołując się na szacunki analityków firmy badawczej IHS Markit. Specjaliści policzyli, ile kosztują poszczególne części iPhone’a. Okazuje się, że Apple płaci za nie około 220 dol. Koszt montażu urządzenia to zaledwie 5 dol.

Choć najnowszy model iPhone’a na pierwszy rzut oka bardzo przypomina swoją straszą wersje, jego produkcja jest jednak znacznie droższa niż w przypadku iPhone’a 6S. Koszt produkcji poprzedniego modelu sięgał bowiem 187,91 dol.

>>> Czytaj też: Ewolucja iPhone'a. Jak zmieniał się najsłynniejszy smartfon na świecie?

Za części i montaż iPhne’a 6 Apple płaciło 200,1 dol., a iPhone’a 5 - 197 dol. Co ciekawe, wyprodukowanie pierwszej wersji „zwykłego” iPhone’a kosztowało spółkę 217,73 dol. za sztukę. Najdroższym modelem smartfona stworzonym przez Apple był iPhone 6S Plus (236 dol.)., przy czym analitycy IHS Markit w swoich analizach nie uwzględnili iPhone’a 7 Plus.

„Biorąc po uwagę, że koszty części i robocizny to tylko cześć wydatków związanych z sprzedażą iPhone’a (do tego dochodzą m.in. wydatki na badania i rozwój, koszty marketingu czy dostaw), jest zaskakujące, że Apple wydał relatywne tak wiele na telefon, który przez wielu klientów został uznany za rozczarowujący. I to w czasie, kiedy przychody ze sprzedaży Apple stają w miejscu” – pisze Quartz.