Biznes zapłaci mniej. Przedsiębiorcy mają polubić nowy system podatkowy [WYWIAD]

18 października 2016, 06:45
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
biznes, przedsiębiorca, firma

biznes, przedsiębiorca, firmaźródło: ShutterStock

Podatki dla przedsiębiorców w ramach jednolitej daniny powinny być nieco niższe niż dla reszty podatników – mówi w wywiadzie dla DGP Paweł Wojciechowski, główny ekonomista ZUS i architekt podatku jednolitego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (39)

  • Przedsiębiorca(2016-10-18 17:09) Zgłoś naruszenie 955

    BRAWO! Proszę zapamiętać i wydrukować sobie to zdanie: "z DROGICH UMÓW O PRACĘ na kontrakty samozatrudnienia" - Pan Paweł Wojciechowski. KOMUNISTA przyznał, że umowy o pracę są i w nowym systemie także będą DROGIE. Ot, i cała prawda, cała prawda! Zatrudniam obecnie 4 osoby na umowę o pracę i codziennie tłumaczę im, że zarabiają po 1600 zł, bo ich łączny koszt jest 2600 zł dla mnie, to aż 10000 zł (brutto). Jesteśmy małą, rodzinną firmą i na więcej nas nie stać. A teraz jeszcze podwyżka płacy minimalnej. Przecież to absurd. Ludzie pójdą na bruk albo na czarno. Tego chcecie? Dodam, że trzy lata temu zaryzykowałem w ten biznes 100000 zł na maszyny i lokal. Plus moja praca (ona się nie liczy w koszty...), więc mówię im: chciałbym dać Wam więcej, ale praca w Polsce jest DROGA. Może jest tania jak jesteś Mercedesem i dostajesz od Państwa na jedno stanowisko 25 tysięcy EURO, ale nie dla polskich rodzinnych małych firm. SZKODA, wielka SZKODA. Głosowałem na PiS i się tego wstydzę. Boję się o firmę i swoją przyszłość. Jest duży strach przed inwestowaniem. Zaczynam raczej wycofywać się z nowych pomysłów i myślę, jak w ogóle spieniężyć biznes i zakończyć tę mordęgę 24 godziny / 7 dni w tygodniu. Jest mi cholernie przykro. Nie mam gdzie się wyżalić. :)) Pracowałem ciężko, cieszyłem się, że mam 1,2, a potem 4 pracowników na umowę o pracę, a tu PIS z tą torpedą, jak komuniści. KOMUNIŚCI. Nie wiem, nie wiem. Nie wróżę Polsce nic dobrego. OECD? Kurdę, przecież OECD i Bank Światowy doprowadziło kraje bogate na skraj bankructwa (Włochy, Grecja, Portugalia, Hiszpania). Jedna wielka masakra. Kim jest ten PAN? Czy prowadził firmę? Czy jest teoretykiem? Czemu oni nas zmuszają do wyjazdu? Nic nie rozumiem. Ja tu myślę, jak rozwinąć firmę, jak zatrudnić kolejne 2 osoby, jak zdobyć kontrakt z Niemiec, jeżdżę ciągle, dzieci mnie widzą w niedzielę. A teraz mi się odechciewa tej ciągłej walki z tym cholernym, bezsensownym państwem i tymi urzędnikami, co to udzielają pięknych wywiadów, ale nie mają pojęcia o tym, co UCZCIWI przedsiębiorcy, ci mali i średni, przeżywają na co dzień. z Czym się mierzą. Szkoda, naprawdę szkoda. Cóż...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Supernova(2016-10-18 10:01) Zgłoś naruszenie 6911

    Stąd trzeba spierd....ać jak najdalej. Będą wprowadzać progi, srogi, i zostanie ci 2000 na życie, a patola będzie balowała za zabrane nam pieniądze. Nikt nie zadaje sobie pytania, co zrobili ludzie którzy są na dole - żeby tam nie byli? co zrobili?! NIC. Nie widzę problemu, jeżeli każdy będzie zarabiał 8000 netto. Jak dla mnie wszystko co się na etacie wypracuje powyżej mogą brać na co chcą. Ale do tego poziomu czyt. zachodniego to te zmiany stawek, neutralne dla budżetu itp to *********** Wszyscy zapłacą więcej i koniec. Bogaty spier%#li za granicę z podatkami, robotnicy pójdą w szarą strefę, a średni będą goleni jak barany.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • xxx(2016-10-18 16:03) Zgłoś naruszenie 521

    Kolejna fala emigracji tym razem najbardziej przedsiębiorczych ... BY BY Polsko dobrze się tu mieszkało . Już dzis trzeba ograniczać działalność ... tak się tutaj traktuje pomysłodawców ... przedsiębiorczych ludzi super oby tak dalej . Zyjemy dziś w wolnym kraju nikt na siłę nie będzie nas tu trzymał . Myslałem że mogę się tutaj rozwijać a tu nic z tego , Piękny ten kraj ale dość pazerny

    Odpowiedz
  • selk(2016-10-18 16:44) Zgłoś naruszenie 520

    " Wspólne opodatkowanie małżonków również? System podatkowy powinien być jak najprostszy. A każda ulga go komplikuje." Dzięki temu liczba bogaczy wzrośnie natychmiast. Wszędzie tam gdzie był "jeden żywiciel" rodziny zarabiający 9k brutto do wczoraj mieliśmy 9k/2 = stawka podatkowa 18% dzisiaj będzie 0 od 0 ( i brak ulg bo od zera nie ma ich jak naliczyć;)) i ch.. wie ile od 9k. To na pewno zaktywizuje kobiety do rodzenia i wychowywania kolejnych dzieci.Zaraz po tym jak wrócą ze świeżo pozyskanej pracy ..................."Mogę zagwarantować, że klasa średnia nie straci, a zapewne zyska, choć oczywiście na końcu decyzja należy do rządu." w świetle powyższego te słowa są g... warte, klasa średnia już straciła, teraz negocjujemy wysokość tej straty

    Odpowiedz
  • vvv(2016-10-18 16:09) Zgłoś naruszenie 470

    W Wielkiej Brytanii chociaż urzędnicy tak nie gnębią społeczeństwa ... Urząd skarbowy w Londynie to lokal wielkości 200 m2 i tyle u nas musi być gmach ... chcemy jaśniejszych przepisów a nie ciągły stres czy dobrze odliczone koszty czy nie ... czy inwestować cz nie ... koniec z tym . firmy mogą troszkę więcej płacić podatków tyle że JAŚNIEJSZEGO PRAWA PODATKOWEGO potrzebujemy żeby się rozwijać bo wszyscy będą pracować na KORPORACJE ponieważ już w 2018 roku dystans się zwięszy jak formy nie pójdą sobie z podatkami do innych Krajów np Czechy , Emiraty Arabskie w których nie ma nawet VAT-u podatków dochodowych podatku od nieruchomości ... od samochodów szkoda że u nas nie ma podatków od pierdzenia :)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • menda(2016-10-18 11:23) Zgłoś naruszenie 4420

    Ależ ten koleś pierydoli od rzeczy - system ma być prosty, a on bełkocze o jego zawiłościach na kilka ekranów. Jedno jest pewne - PISdzielska bolszewia będzie rozkułaczać. Menelstwo już wznosi toasty ku chwale "pińcset plós". Niech żyje nam nasz ukochany KaczFuhrer!

    Odpowiedz
  • Babcia Zagulina(2016-10-18 13:02) Zgłoś naruszenie 400

    1.Kwota wolna od podatku powinna być gwarantowanym minimum socjalnym umożliwiająca godne przeżycie (czyli musi wystarczyć na jedzenie ubranie i opłatę mieszkania). Wszelkie daniny dla Państwa dopiero powyżej tej kwoty. 2.W normalnym kraju kwota wolna od podatku jest po to żeby obywatel miał minimum socjalne. W krajach europejskich dominują progresywne stawki podatku, przekraczające nawet 50 proc. (Szwecja 57 proc., Portugalia 56,5 proc., Holandia 52 proc.). 3.W wielu krajach wysokie stawki podatkowe połączone są z dużymi kwotami wolnymi od podatku. W tym zestawieniu na pierwszym miejscu znajduje się Cypr z kwotą 19,5 tys. euro, w drugiej na tej liście Finlandii kwota wolna od podatku wynosi 16,1 tys. euro, a w Wielkiej Brytanii ok. 13,5 tys. euro. W Polsce kwota wolna od podatku wynosi zaledwie ok. 750 euro. Polacy mają w UE najniższą kwotę wolną od podatków 3.091 zł !! 4. Kwota wolna od podatku w Wielkiej Brytanii 10600 funtów (około 60 tys. zł). W Hiszpanii kwota ta jest 25 razy wyższa niż w Polsce (około 75 000 zł – 17707 Euro), na Cyprze prawie 30 razy (19 500 Euro), Finlandia – 16 100 Euro – około 67 400zł. Nawet w bankrutującej Grecji – 21 000 zł! 5.Ale nie dość, że na podwyżkę kwoty wolnej nie mamy co liczyć, to jeszcze z roku na rok jest ona niższa. W ustawie podatkowej nie ma mechanizmu jej waloryzacji. W Polsce się łupi i straszy najbiedniejszych! 6. Kto jest najmądrzejszym narodem na świecie? Żydzi? W Izraelu kwota wolna od podatku wynosi 62 400 szekli (53 760 zł) rocznie, czyli ta izraelska jest ponad 17 razy wyższa! Skala podatku od dochodów osobistych w Izraelu jest skrajnie progresywna. Od 10 procent do 48 procent. Nowy 50-procentowy próg wprowadzono w 2013 roku od dochodów powyżej 811 572 szekli (prawie 700 tysięczy zł) rocznie. 7. Nawet kraje tzw. III Świata nie okradają tak swoich obywateli jak Polska !! Oto przykłady kwoty wolnej od podatku przeliczonej na złotówki: Kolumbia 47 512 zł , Ekwador 31 752 zł, Botswana 12 938 zł, Namibia 12.166zł, Maroko 11.171zł, Indie 10.015 zł, POLSKA - jedynie 3.091zł !!!!! 8.Dlaczego Kambodża - najbiedniejszy kraj świata ma tę kwotę 3 razy wyższą niż Polska? Premier Kambodży podniósł kwotę wolną od podatku do 800 tys. rieli miesięcznie, co rocznie po przewalutowaniu wynosi ok. 8640 zł. W Polsce ta suma jest prawie trzy razy mniejsza. W tej chwili nie trzeba płacić podatku dochodowego, jeśli w ciągu CAŁEGO roku nie zarobiliśmy więcej niż 3.091 zł. Zarabiając choćby złotówkę więcej, taki podatek trzeba już zapłacić.

    Odpowiedz
  • KJM(2016-10-18 10:20) Zgłoś naruszenie 396

    Powstanie więc ulep w którym "klasa średnia" zarabiająca nawet mniej niż 2000 Euro miesięcznie (sic!) będzie płacić 45% podatku. Bez wspólnego rozliczania małżonków. Bo to zbyt duże ryzyko "ucieczki" klasy kułaczej. Swoją drogą - jaka jest koordynacja tego "zespołu eksperckiego", skoro po 4 miesiącach obrad minister-matematyk mówi że ulgi zostają, a minister-informatyk, że nie.

    Odpowiedz
  • Amator(2016-10-18 12:27) Zgłoś naruszenie 352

    Nareszcie coś w miarę fachowego na temat jednolitego podatku, bo Kowalczyka to już się nie da słuchać… Obawiam się jednak, że na końcu Kowalczyk nie posłucha Wojciechowskiego, tylko pójdzie z projektem do Kaczyńskiego, który tam doda, tu wykreśli jak tam uważa i wyjdzie z tego totalna masakra… czego nikomu z czytających nie życzę, niezależnie od tego do którego progu podatkowego będą należeć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • OXO(2016-10-18 09:14) Zgłoś naruszenie 343

    Trudno zdefiniować przedsiębiorcę? Każda ostra granica okaże się w którymś miejscu rozmyta, co nie oznacza, że nie nalezy jej jakoś zdefiniować. Jeżeli pracownik celem uniknięcia wysokiego klina podatkowego zdecyduje się na samozatrudnienie, to jasne jest, że jest to sztuczne. Ale, jeżeli z tego powodu traci przywilej nieusuwalności, to może warto mu pozwolić? Kto na 99,99% jest prawdziwym (nie oznacza to, że inni nie są) przedsiębiorcą? Ten, kto zatrudnia w pełnym wymiarze godzin (etat, ZUS, urlopy, BHP, chorobowe, itd...) przynajmniej 1 pracownika (lub kilku, ale równoważnie etatowi) niespokrewnionego ze sobą.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • marcin(2016-10-18 09:19) Zgłoś naruszenie 3213

    Bardzo dziękuję, za ten wywiad, przynajmniej już wiem co trzeba zrobić. Lecę na wyprzedaż, może jeszcze kupię solidną torbę, albo dwie, tak żeby się spakować bez problemu. Pozdrowienia i pamiętajcie rząd sam się wyżywi!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • jacezar(2016-10-18 10:11) Zgłoś naruszenie 2731

    Paweł Wojciechowski - zapamiętajcie nazwisko tego skrwiela. Stek kłamstw i niedomówień

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • M5an(2016-10-18 18:52) Zgłoś naruszenie 2511

    No. Tyle słów, tyle produkcji zdań, aj aj aj jaka wysublimowana koncepcaja, ho-hooo, tylko jak o szczegóły jest pytanie to się okazuje że wszystko 5x bardziej skomplikowane, a to co ma być zlikwidowane zostanie pomnożone, a jak-to nie wiadomo. Panie, pana koncepcja do której jesteś pan przywiązany,to, za przeproszeniem, barachło. Wychuchane, wymuskane barachło. Tak "upraszczasz" że ludzie będą chcieli cię na latarni powiesić, co widać po komentarzach. Najbardziej rozwalił mnie moment, jak waćpan po setnych zapewnieniach że następuje połączenie systemu składek i systemu podatków stwierdzasz, że podatki dla przedsiębiorców de facto w system nie wchodzą i będą osobno traktowane bo coś tam. Że nie wspomnę o braku wzmianki o szeregu innych podatków niż PiT i składki, ot chociażby taka bagatela jak VAT. Co, to już nie jest pewnie podatek, hmmm? No. Brawo, brawo, nic tylko się na sznurku powiesić. Zgroza, zgroza. Należy cały system finansowania państwa wyrzucić do kosza i zrobić od nowa. CAŁY. I tak kończąc-panie, a nie wpadłeś pan na radykalną koncepcję, by połączyć te składki i podatki tak, by każdy płacił proporcjonalnie? Jest 20x bogatszy to 20x? że jak już męczymy się z dochodowym, to ustalmy że wynosi on, powiedzmy 20% i chwatit? Co, za normalne i dlatego dla takich ******bów to nie do pomyślenia, co? Bujaj się pan

    Odpowiedz
  • x(2016-10-18 11:50) Zgłoś naruszenie 254

    smutne, ale ten pan jest idiota.... reformuje bo tak mowi OECD.... kretyn.

    Odpowiedz
  • x(2016-10-18 13:35) Zgłoś naruszenie 191

    ten rzekomo madry pan ekspert ma chyba jakis gleboki kompleks - kilka razy w tekscie podkresla, ze to jego pomysl sprzed 10 lat... a argumenty jakich uzywa pokazuja raczej, ze kwalifikacje ma zalosne - glowny argument - bo tak zaleca OECD.... ot taki pajac na wysokim stolku

    Odpowiedz
  • antybolszewik(2016-10-18 19:01) Zgłoś naruszenie 151

    Komuna BIS. I jak to było z zachętami dla imigrantów do powrotu?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • dzięki za odpiowiedź(2016-10-18 11:22) Zgłoś naruszenie 70

    A wynajem mieszkań i lokali użytkowych ? jak będzie traktowany

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Savage(2016-10-18 12:20) Zgłoś naruszenie 723

    Pozamykajcie więc firmy i pod budkę z piwem pić piwko ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przedsiebiorca(2016-10-18 13:20) Zgłoś naruszenie 41

    tylko Gowin może to zablokować , dzwońcie do jego biura poselskiego lu ślijcie maile

    Odpowiedz
  • Golem(2016-10-18 16:43) Zgłoś naruszenie 44

    Od majstrowania przy podatkach zaczyna się każda rewolucja.

    Odpowiedz