Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, dokument został podpisany w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Senegalu Macky’ego Salla.

Jesteśmy na etapie wzrostu gospodarczego, dlatego wszystkie działania wspierające kraj są dla nas ważne. W pierwszej kolejności szukamy jednak partnerów, którzy wsparliby Senegal w modernizacji rolnictwa. Stawiamy również na rozwój usług, w tym turystykę – powiedział prezydent Senegalu Macky Sall.

Dodał, że porozumienie to wytycza drogę dla sektora prywatnego w Senegalu.

Jestem przekonany, że możemy bardzo dobrze współpracować z Senegalem – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda.

Reklama

W ramach podpisanego porozumienia PAIiIZ i APIX (L'agence pour la promotion des investissements et grands travaux) zobowiązały się m.in. do promowania inwestycji prywatnych w swoich krajach oraz wspierania klimatu biznesowego sprzyjającego inwestycjom, wymiany informacji i współpracy gospodarczej z organizacjami działającymi na rzecz poprawy jakości otoczenia gospodarczego, a także przekazywania sobie informacji dotyczących warunków realizacji inwestycji.

Prezes PAIiIZ Tomasz Pisula ocenił, że dzięki podpisanemu porozumieniu, przedsiębiorcy z Polski i Senegalu, będą mogli skuteczniej współpracować, mając pełną wiedzę o warunkach inwestycyjnych w obu krajach, a także ofertę wsparcia rządowego za pośrednictwem agencji. Zaznaczył, że Senegal jest kluczowym partnerem Polski w regionie Afryki Zachodniej.

Według Pisuli, potencjał wzajemnej współpracy gospodarczej jest duży. Od stycznia do sierpnia br., wartość polskiego eksportu do Senegalu wzrosła o ponad 20 proc. i wyniosła ponad 35 mln USD. A o ponad 29 proc. zwiększył się import, przynosząc dodatnie saldo i obroty handlowe na poziomie ponad 57 mln USD.

"To pokazuje, że obie strony chcą bliżej współpracować, a możliwości mamy wiele, szczególnie w sektorze rolno-spożywczym, surowcowo-chemicznym, budowlanym, czy energetycznym a także w turystyce" – ocenił szef PAIiIZ. (PAP)