Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,16 proc. i wyniósł 18.169,68 pkt.

S&P 500 spadł o 0,30 proc. i wyniósł 2.133,04 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,65 proc. do 5.215,97 pkt.

Najmocniej DJI w dół ciągnęły notowania Boeinga, a w górę DuPont.

Reklama

W ujęciu sektorowym najlepiej radziły sobie w USA spółki telekomunikacyjne, a najgorzej sektor nieruchomości i użyteczności publicznej.

W USA trwa najbardziej intensywny tydzień w tegorocznym, jesiennym sezonie wyników kwartalnych.

W środę wieczorem pierwszy kwartalny zysk od 2003 r. zaraportowała Tesla. Kurs spółki rósł ponad 5 proc.

Przed otwarciem sesji na Wall Street wyższy zysk od oczekiwań zaraportowały Ford, Twitter, Celgene, UPS oraz Vale.

Walory Forda i UPS zniżkowały ok. 2 proc., Twittera rosły o 2 proc., Celgene zwyżkowały ponad 6 proc., a Vale notowały minimalne wahania.

Najbardziej wyczekiwane są jednak raporty, które ukażą się po zamknięciu sesji w Stanach. Przedstawią je Alphabet, spółka-matka Google, oraz Amazon.

Na 161 spółek notowanych w indeksie S&P 500, które opublikowały wyniki do północy w środę, 75 proc. pozytywnie zaskoczyło rynek zyskami, a 19 proc. negatywnie.

Gracze rynkowi nie tracą z pola widzenia opublikowanych w czwartek danych makro.

Nieco niższy od oczekiwań okazał się wstępny szacunek zamówień na dobra trwałe w USA.

Dobre dla amerykańskiej gospodarki dane napłynęły z rynku pracy. Po raz pierwszy od trzech tygodni spadła liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Liczba osób kontynuujących pobieranie zasiłku obniżyła się do poziomu nie widzianego od czerwca 2000 r.

We wrześniu wzrosła liczba podpisanych umów na sprzedaż domów w Stanach Zjednoczonych.

Opublikowane dane z USA nie wpłynęły na oczekiwania na podwyżkę stóp przez Fed jeszcze w tym roku.

Implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w grudniu, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, wynosi 73 proc., a po przyszłotygodniowym posiedzeniu Rezerwy Federalne na 19 proc.

Na oczekiwania co do poziomu stóp może wpłynąć piątkowy pierwszy szacunek PKB USA za III kw. Konsensus zakłada dynamikę wzrostu PKB na poziomie 2,5 proc., wobec +1,4 proc. w II kw.

Na rynku walutowym osłabiał się jen. Kurs USD/JPY wzrósł na chwilę do ponad 105 po raz pierwszy od 3 miesięcy.

Na wartości tracił także funt, mimo dobrych danych PKB za III kw. z gospodarki brytyjskiej.

W czwartek po południu ponad 1-proc. zwyżki notowała ropa naftowa. Za baryłkę europejskiego benchmarku Brent trzeba zapłacić ok. 50,6 USD. W czwartek po południu agencja Reuters, powołując się na źródła, podała, iż Rosja oraz kraje OPEC z Zatoki Perskiej są skłonne obniżyć poziom wydobycia ropy o 4 proc. w stosunku do swoich maksymalnych produkcji. Źródło agencji dodało, iż jeżeli ma dojść do ograniczenia produkcji surowca przez OPEC, to nie może być od tej zasady żadnych wyjątków, o które zabiegają obecnie Libia, Nigeria oraz Irak.

W Europie niemiecki giełdowy indeks DAX zyskał na zamknięciu sesji 0,07 proc., francuski CAC 40 spadł o 0,02 proc., a brytyjski FTSE 100 wzrósł 0,41 proc.

Z dużych europejskich spółek in minus zaskoczyły rynek kwartalne osiągnięcia Nokii oraz ABB, których kursy spadały ponad 7 proc. Po publikacji wyników ponad 2 proc. traciła również hiszpańska Telefonica, a o blisko 1/5 w Londynie w dół poszedł kurs Amec Foster Wheeler, usługodawcy w energetyce.

Inwestorzy pozytywnie odebrali natomiast wyniki Barclays i Statoil, których akcje drożały odpowiednio o ponad 4,5 proc. i ponad 2 proc.

Nieznacznie tracił Volkswagen, a lekko zyskiwał Deutsche Bank, mimo iż wyniki obu niemieckich spółek, szczególnie pożyczkodawcy, pozytywnie zaskoczyły rynek.

Z danych makro wyższy od konsensusu okazał się szacunkowy odczyt PKB za II kw. w Wlk. Brytanii.

NIEWIELKI SPADEK ZAMÓWIEŃ NA DOBRA TRWAŁE W USA

Zamówienia na dobra trwałe w USA we wrześniu spadły o 0,1 proc. mdm po tym, jak w sierpniu wzrosły o 0,3 proc. mdm po korekcie. Zamówienia na dobra trwałe z wykluczeniem środków transportu wzrosły o 0,2 proc. proc. mdm wobec wzrostu o 0,1 proc. miesiąc wcześniej po korekcie oraz spadku o 0,2 proc. przed korektą.

SPADEK LICZBY NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła o 3 tys. do 258 tys. z 261 tys. po korekcie, wobec 260 tys. przed korektą tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 256 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,039 mln w tygodniu, który skończył się 15 października. Tutaj analitycy spodziewali się 2,052 mln osób.

LICZBA PODPISANYCH UMÓW NA SPRZEDAŻ DOMÓW W USA W GÓRĘ WE IX

Liczba umów na sprzedaż domów, podpisanych we wrześniu przez Amerykanów wzrosła miesiąc do miesiąca o 1,5 proc. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów wzrośnie o 1 proc. miesiąc do miesiąca. W sierpniu liczba podpisanych umów na sprzedaż domu (pending home sales) spadła o 2,5 proc., po korekcie z -2,4 proc.

PKB UK W III KW. POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

PKB Wlk. Brytanii wzrósł w III kw. o 0,5 proc. kdk - podano we wstępnym wyliczeniu. Analitycy szacowali, że PKB w III kw. wzrósł o 0,3 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 0,7 proc. W ujęciu rdr brytyjski PKB wzrósł o 2,3 proc. w III kw. - podali statystycy. Tu szacowano, że PKB wzrósł o 2,1 proc. po wzroście w II kw. o 2,1 proc.

TESLA ZASKOCZYŁA WYNIKAMI MOCNO NA PLUS

Tesla, amerykańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące samochody sportowe oraz elektryczne, pozytywnie zaskoczyła wynikami raportując pierwszy zysk kwartalny od 2003 roku i drugi w historii firmy. W III kwartale 2016 roku Tesla zarobiła 71 centów na akcję przy przychodach 2,3 mld USD. Analitycy ankietowani przez Thomson Reuters spodziewali się straty wysokości 54 centów na akcję i przychodów na poziomie 1,98 mld USD. W III kwartale firma wyprodukowała rekordową liczbę 25.185 samochodów - o 37 proc. więcej niż w II kwartale i aż o 92 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Tesla podtrzymała także prognozy dostaw - w II połowie roku zamierza dostarczyć 50 tys. nowych aut, z czego 25 tys. w IV kwartale.

ZYSK FORDA W III KW. POWYŻEJ OCZEKIWAŃ, ALE NIŻSZY RDR

Skorygowany zysk na akcję Forda wyniósł w III kw. 26 centów, o 6 centów więcej niż zakładał rynkowy konsensus. Przychody z segmentu motoryzacyjnego również przebiły oczekiwania, o 150 mln USD, i wyniosły 33,3 mld USD. Koncern potwierdził roczne prognozy skorygowanego zysku przed opodatkowaniem na poziomie 10,2 mld USD. Zysk netto spółki spadł do 957 mln USD z 2,2 mld USD w III kw. ubiegłego roku.

ZYSK I ILOŚĆ AKTYWNYCH UŻYTKOWNIKÓW TWITTERA POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Twitter wypracował w III kw. zysk na akcję w wysokości 13 centów, o 4 centy powyżej oczekiwań analityków. Liczba aktywnych użytkowników portalu społecznościowego w III kw. wyniosła 317 mln, o blisko 2 mln więcej niż spodziewał się rynek. Twitter ogłosił jednocześnie, iż zamierza globalnie zmniejszyć zatrudnienie o 9 proc. Przychody portalu społecznościowego wzrosły w III kw. o 8 proc. rdr do 616 mln USD, o 10 mln USD lepiej od oczekiwań, po wzrośnie o 58 proc. rok wcześniej. W 2016 r. akcje Twittera straciły na wartości ok. 25 proc.

UDANY KWARTAŁ VALE

Zysk netto Vale w III kw. wyniósł 575 mln USD, wobec straty ponad 2 mld USD rok wcześniej i zysku rzędu 1,1 mld USD w II kw. 2016 r. Amerykański producent surowców zaraportował wzrost sprzedaży rdr o 13 proc. do 7,32 mld USD, podobnie jak oczekiwali tego analitycy. Skorygowany EBITDA spółki wzrósł rdr o 61 proc. do 3 mld USD, o 300 mln USD wyżej od konsensusu.

ZYSK CELGENE POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Zysk na akcję Celgene, amerykańskiej spółki biotechnologicznej, wyniósł w III kw. 1,58 USD, o 10 centów powyżej konsensusu. Firma podwyższyła prognozę zysku na akcję na koniec roku do 5,88-92 USD z 5,60-70 USD. Podała, iż w 2017 r. oczekuje zysku na akcję w górnej granicy przedziału 6,75-7,00 USD, wobec oczekiwanych 7,02 USD. Przychody przedsiębiorstwa w III kw. okazały się wyższe o 150 mln USD od konsensusu i wyniosły 2,98 mld USD.

WYNIKI UPS BEZ NIESPODZIANEK DLA INWESTORÓW

Zysk na akcję UPS w III kw. był zgodny z oczekiwaniami analityków i wyniósł 1,44 USD. Firma świadcząca usługi pocztowe potwierdziła prognozy na bieżący rok. Przychody spółki były o 200 mln wyższe niż spodziewał się tego rynek i wyniosły 14,9 mld USD, o 5 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

NIEOCZEKIWANA STRATA STATOIL W III KW.

Statoil podał w czwartkowym raporcie, że w III kwartale firma miała skorygowaną stratę w wysokości 261 milionów dolarów, podczas gdy w III kw. 2015 koncern miał zysk 445 milionów dolarów. Dane te zaskoczyły analityków, bo spodziewali się oni, że w III kwartale Statoil zaliczy zysk na poziomie 136 milionów dolarów. Dla Statoila to już drugi z kolei kwartał, gdy koncern notuje straty, do której przyczyniły się niskie ceny ropy naftowej i gazu na światowych rynkach paliw. Firma zdecydowała, że będzie ciąć wydatki na planowane inwestycje - w 2016 roku wyniosą one 11 miliardów dolarów, o 9 procent mniej niż oceniane wcześniej 12 miliardów USD.

WYNIKI ABB PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Operacyjny EBITDA szwajcarskiej ABB wyniósł w III kw. 1,05 mld USD, wobec 1,04 mld USD oczekiwań. In minus zaskoczyła rynek wartość przyjętych przez spółkę zamówień, które w III kw. opiewały na 7,53 mld USD. Oczekiwano tymczasem 8,28 mld USD. Do spadku wartości zamówień przyczynił się w znacznej mierze rynek brytyjski, gdzie w III kw. odnotowano o 56 proc. mniej zamówień rdr. Zysk spółki w III kw. wyniósł 568 mln USD, o 30 mln USD więcej niż oczekiwano.

UDANY III KWARTAŁ DLA NOKII

Sprzedaż Nokii w III kw. wyniosła 6 mld euro i o ponad 100 mln euro przebiła oczekiwania. Skorygowany zysk z działalności operacyjnej fińskiej spółki wyniósł 556 mln euro, o ponad 60 mln euro powyżej konsensusu. Skorygowany zysk na akcję Nokii okazał się zgodny z oczekiwaniami analityków rzędu 0,04 euro. Skorygowana marża brutto koncernu o 2 pkt. proc. wyprzedziła oczekiwania i wyniosła 39,7 proc. Przy okazji publikacji wyników spółka poinformowała o rezygnacji obecnego dyrektora finansowego i powołaniu nowej osoby na to stanowisko.

WYNIKI VOLKSWAGENA ZASKOCZYŁY RYNEK IN PLUS

Zysk operacyjny Volkswagena w III kwartale wyniósł 3,31 miliarda euro. To mocniejszy wynik od konsensusu rynkowego na poziomie 3,23 miliarda euro. Zysk netto koncernu wyniósł 256 mln euro, podczas gdy rok wcześniej producent samochodów stracił 6 mld euro. Tu oczekiwano 400 mln euro straty. Zysk przed opodatkowaniem wyniósł zaś w III kw. 3,35 miliarda euro wobec 2,5 mld euro straty w ubiegłym roku. Przychody niemieckiego koncernu wyniosły zaś w okresie lipiec-wrzesień 52 miliardy euro, a oczekiwano 51 miliarda euro. W ciągu 9 pierwszych miesięcy 2016 roku sprzedaż Volkswagena wyniosła 159,9 miliarda euro, a zysk operacyjny: 11,3 miliarda euro.

III KW. UDANY DLA DEUTSCHE BANK

W III kw. 2016 r. zysk przed opodatkowaniem Deutsche Banku wyniósł 619 mln euro. Tymczasem rynek oczekiwał straty rzędu blisko 400 mln euro. Bank podał również, iż współczynnik kapitałowy CET1 w III kw. ukształtował się na poziomie 11,1 proc., o 0,2 pkt. proc. wyżej od konsensusu i 0,3 pkt. proc. więcej niż w II kw. Przychody netto banku wyniosły 7,5 mld euro i o 300 mln euro wyprzedziły szacunki analityków.

TELEFONICA TNIE DYWIDENDĘ NA '16 I '17

Telefonica obniżyła do 40 eurocentów na akcję, o 27 proc., planowaną dywidendę na 2017 r. Jednocześnie spółka obniżyła planowaną dywidendę na 2016 r. do 55 centów na akcję, z 75 centów - poinformowano w komunikacie. Zysk operacyjny hiszpańskiego telekomu spadł w III kw. o 1 proc. rdr do 4,18 mld euro. Analitycy oczekiwali 4 mld euro. Sprzedaż spółki w III kw. spadła rdr o 5,9 proc. do 13,1 mld euro.

BANKI Z UK STRACĄ "PRAWA PASZPORTOWE" PO BREXICIE - MINISTER

Światowe banki najprawdopodobniej stracą tzw. prawa paszportowe po wyjściu Wlk. Brytanii z Unii Europejskiej - powiedział w czwartek minister handlu UK Mark Garnier. W zamian, jak wskazał Garnier, Wlk. Brytania zamierza stworzyć nowy model praw paszportowych dla instytucji działających w UK. Prawa paszportowe umożliwiają bankom sprzedaż swoich usług na obszarze wspólnego rynku UE, jeżeli posiadają zezwolenie na działalność w którymkolwiek z państw UE.

DŁUGOTERMINOWE STOPY PROC. W OKOLICACH 0 PROC. PRZY SKUPIE AKTYWÓW PONIŻEJ 80 MLD JENÓW - KURODA

Utrzymanie długoterminowej stopy procentowej, czyli rentowności 10-letnich obligacji, w okolicach 0 proc. może w przyszłości nie wymagać skupu aktywów w wysokości 80 bln jenów rocznie, co jest obecnie oficjalnym celem skupu banku centralnego - powiedział w czwartek Haruhiko Kuroda, prezes Banku Japonii (BoJ). Dodał, iż nie widzi potrzeby obniżenia rentowności obligacji o długim terminie zapadalności, nawet jeżeli rentowności te wzrosną, co - jak określił - nie byłoby dla niego zaskakujące. Kuroda ocenił, że zbytnie wypłaszczenie krzywej rentowności nie byłoby korzystne. Stwierdził, iż na rynku nadal pozostaje wiele aktywów, które BoJ może kupić i w najbliższej przyszłości nie oczekuje wyczerpania się puli aktywów, które mogą zostać nabyte przez bank.

Zastępca Kurody, Kikuo Iwata, którego kadencja upływa w 2018 r. powiedział w czwartek, iż osiągnięcie 2-proc. celu inflacyjnego w Japonii w czasie jego urzędowania jest "w zasięgu", lecz "ciężko powiedzieć" czy to nastąpi. (PAP)