Wycofane ze sprzedaży smartfony stanowią ogromy problem z punktu widzenia ekologów. Jednak choć ich utylizacja to wielkie wyzwanie dla Samsunga, przedstawiciele Greenpeace pokładają w niej także spore nadzieje. „Samsung ma niepowtarzalną okazję, by stać się przykładem dla całej branży” – pisze organizacja na swojej stronie internetowej.

Zdaniem ekologów, najprostsze „wyrzucenie” wadliwych urządzeń może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Greenpeace przestrzega koreańskiego producenta, by nie popełniał błędów z 1995 roku, kiedy to wycofując z rynku partię uszkodzonych telefonów Anycall, spalił 150 tys. sztuk tych urządzeń.

Samsung nie ujawnił do tej pory, co zamierza zrobić z 4,3 milionami smartfonów Galaxy Note 7. Wiadomo tylko, że żaden z nich nie będzie naprawiany, odnawiany lub odsprzedawany. Firma zapewnia, że pracuje nad bezpiecznym procesem utylizacji sprzętu.

Wszystkie wycofane z rynku smartfony Galaxy Note 7 razem wzięte zawierają w sobie ponad 20 ton kobaltu, ponad tonę wolframu, tonę srebra, 100 kilogramów złota i od 20 do 60 kilogramów palladu – podaje portal Quartz, powołując się na szacunki firmy badawczej Oeko-Institut. Jeszcze więcej toksycznych odpadów powstało w trakcie wydobywania potrzebnej do produkcji smartfonów rudy żelaza (chociażby rtęć czy arsen).

Ze względu na swoją budowę i relatywnie wysokie ceny metali szlachetnych wykorzystywanych do produkcji smartfonów, urządzenia te są wyjątkowo lukratywnym produktem pod kątem recyklingu. Ich wtórne przetworzenie to biznes wart 1 mld dol. rocznie – wynika z danych Greenpeace. Zwykle jednak w programach recyklingu udaje się odzyskać tylko kilkanaście z ok. 50 części smartfonów. Proces recyklingu tych urządzeń jest żmudny i długotrwały, nie istnieje jeden scentralizowany i tani system ich odzyskiwania. Zdaniem specjalistów, recykling telefonów Galaxy Note 7 będzie pierwszym, który obejmie całą generację smartfonów za jednym razem. Samsung ma więc szanse zrobić na ty polu krok milowy i przezwyciężyć powyższe bariery.

>>> Czytaj też: Samsung wstrzymał produkcję smartfonów Galaxy Note 7