Z szacunków wynika, że Trump zdobywa 276 głosów, Clinton ma 218 głosów - podała telewizja CNN najnowsze szacunki. Większość sondaży przedwyborczych wskazywało na wygraną Clinton, a bukmacherzy dawali jej co najmniej 80 proc. szans na sukces.

Tuż po godz. 6.00 czasu polskiego kontrakty na Dow Jones tracą już 780 punktów i są na 4,3-proc. minusie. Z kolei kontrakty terminowe na Euro Stoxx 50 straciły na wartości 4,3 proc. To największe tąpnięcia od czasu głosowania ws. Brexitu, które w ciągu dwóch dni doprowadziło do spadków wartości akcji w USA aż o 5,3 proc.

Ostro zniżkują giełdy azjatyckie. Japoński Nikkei traci 5,8 proc. Hang Seng jest na 3-proc.minusie, koreański KOSPI zniżkuje 3,5 proc.

Inwestorzy szukają bezpiecznej przystani również na rynku walutowym. Meksykańskie peso osłabia się wobec dolara o 12,5 proc. i znalazło się na najniższym w historii poziomie 20,72. Przed godz. 2.00 czasu polskiego kurs USD/MXN kształtował się w okolicach 18,20. Dolar traci także wobec innych głównych walut, między innymi euro i franka szwajcarskiego.

Niemal 4 proc. w dół idzie kurs USD/JPY i zbliża się do poziomu 101. Tym samym jen jest najmocniejszy wobec dolara od początku października. Na godz. 7.00 czasu polskiego zaplanowano spotkanie przedstawicieli Banku Japonii i japońskiego ministerstwa finansów, w celu omówienia bieżącej sytuacji na rynkach.

"Zwycięstwo Donalda Trumpa może skutkować cięciem stóp procentowych w Japonii" - uważa Yoshihito Kakatani z Asahi Life Asset Management z Tokio.

"USD/JPY może testować opór przy poziomie 100, ale nie wiadomo, co będzie dalej, gdyż rynek wchodzi na niezbadane tereny" - oceniają analitycy Nomury.

Podobne spotkanie zaplanowano w Korei, gdzie tamtejsza komisja nadzoru finansowego będzie rozmawiać z przedstawicielami banków.

Spadają szanse na podwyżki stóp procentowych w Stanach. Implikowane prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA spadło w okolice 50 proc. z 86 proc. we wtorek wieczorem - wynika z wyliczeń agencji Bloomberg.

O 4,5 proc. drożeje złoto. Uncja kruszcu na giełdzie w Nowym Yorku kosztuje 1.334 USD, po wzroście z okolic 1.270. Cena srebra idzie w górę ponad 3 proc.

Ok. 3 proc. tanieje baryłka ropy Brent, a WTI traci 3,5 proc.