"Druga część sztandarowej inwestycji Eko Export w Astanie działa w oparciu o opatentowaną technologię DMC (Direct Microsphere Collection). Po raz pierwszy w historii przemysłowego wykorzystania mikrosfery surowiec po wydzieleniu z mieszanki wodno-popiołowej trafia bezpośrednio z elektrowni do linii pozyskiwania mikrosfery" - czytamy w komunikacie.

Zakład Eko Export w Astanie jest podłączony do strategicznej dla gospodarki Kazachstanu elektrowni TEC-2. Wytwórnia do pozyskiwania mikrosfery (mikrosfera to doskonale izolujący i wypełniający materiał o wielostronnych możliwościach zastosowania, ziarna szlaki powstające w czasie spalania pyłu węglowego w dużych paleniskach, najczęściej w elektrowniach) wykorzystuje opracowaną przez spółkę technologię DMC, która daje możliwość pozyskiwania dużej ilości mikrosfery w sezonie zimowym.

"Wiemy, że nasi inwestorzy i partnerzy z dużą uwagą śledzili postępy wdrożenia w Astanie. Dziś możemy powiedzieć, że nasz kluczowy projekt wszedł w fazę eksploatacji. Dojście do pełnych mocy produkcyjnych wymaga jeszcze pracy, ale żadne z tych działań nie stanowią już dla nas istotnego wyzwania. Badania nad ultra wytrzymałymi mikrosferami są kolejnym elementem strategii budowaniu przewagi konkurencyjnej. Wierzymy, iż nasze nowe projekty w najbliższym czasie przyniosą wymierne korzyści dla naszych akcjonariuszy oraz wpłyną na wzrost skali działania" – powiedział prezes zarządu Eko Export S.A. Jacek Dziedzic cytowany w komunikacie.

Pierwsza część inwestycji w Astanie obejmowała budowę zakładu o powierzchni ok. 2000 m2 wraz z biurami, magazynami i częścią socjalną. Pierwszy moduł inwestycji stanowiła linia susząco - pakująca opracowana przez Eko Export. Linia ta została oddana do eksploatacji w 2015 roku.

Eko Export S.A. specjalizuje się w pozyskiwaniu i sprzedaży mikrosfery. Eko Export jest obecnie jednym z wiodących producentów mikrosfery uszlachetnionej na świecie. Spółka notowana jest na GWP od 2010 r.

(ISBnews)