Warszawa, 29.11.2018 (ISBnews) - Netia rozpoczęła komercyjne oferowanie super-szybkich usług dostępu do internetu na bazie technologii G.fast, w modelu FTTB (światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane), podał operator. Maksymalna dostępna na starcie oferta to opcja do 600 Mb/s.
"Po zakończonym w sukcesem pilotażu, Netia rozpoczęła realizację pierwszych inwestycji modernizacyjnych w technologii G.fast w modelu w modelu FTTB (światłowód do budynku, następnie tradycyjne kable miedziane). W ten sposób modernizacji będzie przez Netię rozważany w tych budynkach, w których operator nie ma możliwości doprowadzenia światłowodu bezpośrednio do każdego mieszkania" - czytamy w komunikacie.
„Zdecydowanie preferujemy modernizację w modelu: światłowód do mieszkania. Jednak w części budynków nie mamy zgody na takie inwestycje. I tu z pomocą przychodzi technologia G.fast. Nie jest to może rozwiązanie idealne, ale najważniejsze, że dzięki niemu klienci dotychczas pozbawieni szans na szybki internet, otrzymają łącza o prędkościach rzędu setek megabitów na sekundę, czyli na miarę - co najmniej - początku XXI wieku" - powiedział dyrektor generalny ds. techniki, członek zarządu Netii Grzegorz Bartler, cytowany w komunikacie.
Wyłącznym partnerem technologicznym Netii w zakresie G.fast jest firma Huawei, która dostarcza zarówno urządzenia sieciowe (MDU), jak i komplet urządzeń abonenckich, wskazano również.
"Maksymalna przepustowość, jaką osiągnęliśmy w obecnej ewolucji technologii G.fast, to 1,12 Gb/s, a trwa już standaryzacja dużo szybszej wersji. Można zatem śmiało powiedzieć, że jest to technologia gigabitowa, podobnie jak - również wdrażana przez Netię - technologia DOSSIS 3.1 w sieciach HFC" – dodał dyrektor Obszaru Technologii i Zarządzania Siecią Netia Marcin Palkowski, cytowany w komunikacie.
Netia to operator telekomunikacyjny, dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, telefonii stacjonarnej, a także telefonii komórkowej. Spółka jest notowana na GPW od 2000 r. Głównym akcjonariuszem (65,98% kapitału) jest Cyfrowy Polsat.
(ISBnews)