Bloomberg

Zła pogoda i usterki urządzeń spowodowały, że produkcja w fabryce Olaroz w północnej Argentynie była o 21 proc. niższa od założonego celu. Firma wydobywcza albo nie doceniała złożoności wydobycia albo przeceniła swoje zdolności – stwierdził Richard Sewille, szef Orocobre, firmy wydobywającej lit.

Producenci litu wciąż próbują nadążyć za zapotrzebowaniem, ponieważ samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne. Bateria w Tesli model S potrzebuję około 45 kilogramów węglanu litu. Rosnące zapotrzebowanie na lit powoduje, że planowana jest budowa nowych kopalni.

Niepewność po stronie podaży prowadzi do wzrostu cen i sprawia, że inwestorzy są nerwowi – twierdzą analitycy. - Każdego roku potrzebujemy nowego projektu, wchodzącego na rynek, aby zaspokoić rosnący popyt na lit – dodają.

Bloomberg
Reklama

Australia jest największym producentem litu, chociaż Chile i Argentyna mają 67 proc. światowych rezerw tego pierwiastka – wynika z badań amerykańskich naukowców.

Wydobywanie litu z solnych obszarów, które występują w suchych północnych regionach Ameryki Południowej jest o wiele łatwiejsze i tańsze niż kopanie pod ziemią. Producenci po prostu pompują roztwór solanki i odparowują go zbierając minerał, gdy woda zniknie.

Firma z Brisbane w Australii początkowo prognozowała produkcję na poziomie 15 tys. ton do czerwca. Potem prognozy zmniejszono do 12 tys. - 12,5 tys. ton. Ostateczna suma wyniosła 11 862 ton.

- Produkcja litowa nie jest łatwa – uważa Juan Esteban Fuentes, szef grupy CRU Group. - To wymaga dużej wiedzy technicznej i chemicznej. Górnicy którzy nigdy nie wydobywali litu muszą się najpierw tego nauczyć.

Rosnące zapotrzebowanie na lit jest skutkiem popytu za strony branży motoryzacyjnej. Wielka fabryka Tesli w Nevadzie ma produkować 500 tys. akumulatorów rocznie do 2018 roku. Miękki, srebrno-biały metal jest również używany w telefonach komórkowych.

Zdaniem UBS, cena węglanu litu, podstawowej substancji chemicznej wytwarzanej przez przemysł wydobywczy, wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu pięciu lat do 2016 r. Wg Benchmark Mineral, substancja ta wzrosła o około 5 proc. do średnio 14.250 dolarów za tonę od czerwca do lipca.

Wydobycie litu z solanki w Argentynie i Chile kosztuje od 2 tys. do 3,8 tys. dolarów. Wydobywanie ze skały jest droższe. Koszty w Australii sięgają od 4 tys. do 6 tys. dolarów za tonę.

Problemem jest budowa nowych kopalni w Ameryce Południowej. Kłopoty firm już wydobywających na tych obszarach odstraszają nowych inwestorów. Dodatkowo niepewna sytuacja polityczna nie ułatwia decyzji o budowie nowych obiektów.

>>>Czytaj więcej: Fabryka aut elektrycznych za elektrownię atomową? Chińczycy chcą zainwestować w Siedlcach