Zakup 9,99 proc. akcji Jio przez Facebooka oznacza wycenę indyjskiego operatora komórkowego na poziomie 66 mld USD w czasie, gdy świat wchodzi w recesję spowodowaną epidemią koronawirusa.

„Inwestujemy finansowo, ale przede wszystkim zobowiązujemy się do wspólnej pracy nad projektami, które otworzą szanse w handlu dla ludzi w całych Indiach” - napisał Mark Zuckerberg na swoim profilu w portalu Facebook.

Dziennik „Economic Times” zwraca uwagę, że operator komórkowy Jio i sieć sklepów Reliance Retail, należące do imperium Ambaniego, oraz komunikator komórkowy WhatsApp, należący do Facebooka, podpisały komercyjne porozumienie o wykorzystaniu platformy detalicznej JioMart.

Internetowa platforma wykorzystująca wsparcie operatora komórkowego skupi małe prywatne sklepy, nazywane „kiranami”, które są obecne niemal na każdym rogu w Indiach. „Firmy będą blisko współpracować, aby zapewnić klientom dostęp do najbliższych kiran, które dostarczą produkty i usługi do ich domów za pomocą transakcji w JioMartcie oraz używając WhatsAppa” - dziennik cytuje oświadczenie koncernu Reliance Mukesha Ambaniego.

Reklama

Przez JioMart Indusi będą mogli zamówić w internecie produkty z lokalnego sklepu bez wychodzenia z domu - zamówienie ma być dostarczane przez pracowników kiran w jak najkrótszym czasie. Obecnie dostępna jest platforma w przeglądarkach internetowych w wybranych miejscach w kraju. Wkrótce zadebiutuje aplikacja na smartfony.

Dziennik zwraca uwagę, że klienci będą mogli zrobić zakupy również przez komunikator WhatsApp, który w Indiach ma 400 mln użytkowników. Oprócz tego aż 328 mln Indusów w miesiącu korzysta z Facebooka. Z kolei operator komórkowy Jio ma 388 mln subskrybentów, co daje mu jedną trzecią rynku w Indiach i jednocześnie połowę użytkowników mobilnego internetu.

Źródło rządowe „Economic Times” powiedziało dziennikowi, że urząd antymonopolowy przyjrzy się umowom między amerykańskim i indyjskim koncernem, ponieważ mogą korzystać z niezgodnej z prawem przewagi nad Google, Amazonem lub indyjskimi startupami.

Opiniotwórczy miesięcznik „Caravan” w ostatnich latach opublikował serię śledztw, wskazując na preferencyjne traktowanie koncernu Mukesha Ambaniego przez rząd premiera Modiego. „Indian Express” cytuje Ambaniego, który stwierdził, że synergia między Facebookiem i Jio pomoże zrealizować marzenie premiera Modiego o „misji cyfrowej Indii”.

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się „Economic Times”, współpraca koncernów wzbudza wątpliwości co do tzw. neutralności internetu i potencjalnego faworyzowania portalu społecznościowego Facebook i komunikatora WhatsApp w sieci komórkowej Jio. Firma odrzuciła te zarzuty.

Transakcja przychodzi w dobrym momencie dla koncernu Reliance, który przez dekady skupiał się na przemyśle petrochemicznym, a dopiero kilka lat temu postawił na telekomunikację. Spadające ceny ropy mogły utopić ambitne plany Ambaniego, który dzięki dopływowi gotówki stał się ponownie najbogatszym człowiekiem Azji z majątkiem szacowanym na 49,2 mld USD.

Paweł Skawiński (PAP)