Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH spadł o 8,9 pkt m: m do -29,9 pkt w V


Warszawa, 09.06.2020 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH), spadł o 8,9 pkt m/m i wyniósł -29,9 pkt w maju br., podał Instytut. Wskaźnik jest niższy od wartości sprzed roku o 29,5 pkt. Utrzymują się negatywne skutki pandemii w przemyśle przetwórczym.
"Odnotowano spadki poziomów produkcji na eksport, zamówień eksportowych i zatrudnienia. Pogorszyła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Wartości wszystkich sald (z wyjątkiem salda zapasów) pozostają ujemne i niższe od wartości sprzed roku. Najniższą (spośród wszystkich sald) wartość w tym badaniu, -88 pkt, ma saldo odpowiedzi na pytanie o ogólną kondycję gospodarki polskiej. W ciągu roku zmalała ona o 80,5 pkt. Przedsiębiorstwa są zgodne w ocenie stanu bieżącego, a przewidywania dot. rozwoju sytuacji w najbliższych miesiącach są pesymistyczne (salda prognostyczne mają wartości ujemne)" - czytamy w komunikacie.
Wzrost wartości wskaźnika odnotowano dla firm prywatnych i publicznych. Zwiększyły się również wartości sald odpowiedzi na pytania o wielkości produkcji, zamówień ogółem, zapasów i ogólnej kondycji gospodarki polskiej, podano również.
"W przekroju według głównych grup produktowych najwyższą wartość wskaźnika koniunktury, -24,1 pkt, odnotowano dla przedsiębiorstw wytwarzających dobra inwestycyjne. W przekroju według wielkości firm najwyższą wartość wskaźnika, -19,3 pkt, odnotowano dla firm zatrudniających od 251 do 500 pracowników. W przekroju regionalnym najwyższą wartość, -20,3 pkt, wskaźnik przyjął dla makroregionu północnego" - czytamy dalej.
W przekroju regionalnym pogorszenie koniunktury odnotowano w regionach: północno - zachodnim i wschodnim. W pozostałych regionach miała miejsce poprawa koniunktury. Najwyższą wartość, 4,1 pkt., wskaźnik przyjął dla regionu południowego. Najniższą, -8,1 dla regionu centralnego.
Tempo spadku wartości zarówno wskaźnika koniunktury, jak i sald bilansowych zostało jednak zahamowane. W maju odnotowano miesięczne przyrosty ich wartości. Wciąż są one jednak niższe od wartości sprzed roku.
(ISBnews)