IQ to nie wszystko. Oto 8 rodzajów inteligencji, które decydują o naszym życiu

Autor tekstu: KN  , tylko na Forsal.pl
18 stycznia 2015 godz: 08:42 | Aktualizacja: 2015-10-28 14:01:00.549764+01

Przez długi czas ludzką inteligencję postrzegano przez pryzmat zdolności do logicznego i matematycznego myślenia, które mierzy się testem IQ. Dziś jednak wyróżnia się co najmniej 8 różnych rodzajów inteligencji, które mogą mieć wpływ na to, jak potoczy się nasze życie. Jak je rozpoznać?

1/9
Uczelnia, studia, edukacja
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
1. Inteligencja logiczno-matematyczna
Teorię inteligencji wielorakiej (multiple inteligence), w myśl której człowiek dysponuje co najmniej ośmioma typami inteligencji, sformułował na przełomie lat 70. i 80. XX wieku harwardzki psycholog Howard Gardner.

Inteligencja logiczno-matematyczna to jeden z najbardziej klasycznych typów inteligencji, który jest badany przez rozmaite testy IQ i oceniany w ramach systemu edukacji. Oznacza zdolność do prowadzenia obliczeń, rozwiązywania abstrakcyjnych problemów i tworzenia równań i dowodów. Pomimo, że ten typ inteligencji jest jednym z najdłużej badanych, jak dotąd nie zrozumiano, jak działa mechanizm rozwiązywania problemów logiczno-matematycznych.

Inteligencję logiczno-matematyczną obserwuje się u osób, które nie mają problemów z przedmiotami ścisłymi. U ludzi nią obdarzonych proces rozwiązywania problemów matematycznych i abstrakcyjnych odbywa się zadziwiająco szybko, a rozwiązanie problemu pojawia się szybciej niż dana osoba jest je w stanie wyartykułować.
statystyki

Komentarze (9)

 • StAAbrA(2015-01-18 09:49) Zgłoś naruszenie 11

  Zanim amerykański mądrala wymodził te rodzaje inteligencji , to - już od króla Ćwieczka , przymioty te funkcjonowały jako zdolności , preferencje , albo inne cechy osobowości .

  Odpowiedz
 • Głąb(2015-02-01 21:03) Zgłoś naruszenie 10

  A ja jestem durny w każdym rodzaju.

  Odpowiedz
 • chrząszczbrzmiwtrzcinie(2015-01-19 18:22) Zgłoś naruszenie 00

  to jak narazie ja mam aż trzy rodzaje IQ.

  Odpowiedz
 • heh(2015-01-18 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  Kto napisał tą ckliwość ??? Nie wymienił pan być może najważniejszych inteligencji z tych wszystkich, a większość z tych inteligencji jest podobna. NIE NAPISAŁ AUTOR O INTELIGENCJI MAKIAWELICZNEJ OD WŁOSKIEGO UCZONEGO MACHIAVELLEGO !!

  Odpowiedz
 • TomaszK(2015-01-18 11:31) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wiem po co rozróżnienia na inteligencję taką, śmaką i owaką. Wszystko sprowadza się do do umiejętności rozpoznawania wzorców/zależności i wyciągania z tego korzyści własnej - czysta biologia = umiejętność adaptacji do środowiska i nic więcej.

  Odpowiedz
 • Cybuch(2015-01-18 14:45) Zgłoś naruszenie 00

  Testy IQ były stworzone aby podtrzymać mit segregacji rasowej. Na YT jest nawet spoko dokument o tym.
  O dziwo ludzie lepiej wykształceni lepiej w nim wypadają ponieważ nie bada samej inteligencji ale również i wiedzę.

  Odpowiedz
 • lollol(2015-01-19 18:18) Zgłoś naruszenie 00

  pierwsze 3 to były jak przedmioty :)

  Odpowiedz
 • gsds(2015-01-31 20:03) Zgłoś naruszenie 00

  To co opisuje Gerdner to inteligencja skrystalizowana czyli zdolność zależna od wiedzy, doświadczenia, zasobów czyli po prostu znajomość schematów (wykształcenie map neuronowych pod wpływem częstotliwości bodźców) . Prawdziwa inteligencja to ta tzn. płynna czyli szybkość adaptacji do zmiennego środowiska. Szybkość ta polega na łatwości w wychwytywaniu schematów

  Przykład: Osoba z ogromnym IQ płynnym w porównaniu do muzyka z średnim IQ płynnym ale z doświadczeniem (na płaszczyźnie dziedziny muzyki) przegrywa z kretesem. Natomiast jeśli w tym samym czasie i przy takich samych warunkach damy im obu gitarę to ten z większym IQ nauczy się grać szybciej i łatwiej.

  Odpowiedz
 • orim(2015-10-28 18:25) Zgłoś naruszenie 00

  Słowo inteligencja ma kontekst pozytywny i dowartościowujący więc nazwano inteligencją innego rodzaju umiejętności. Ku uciesze inteligentnych inaczej

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze