Getin Noble Bank otrzymał od KNF zalecenie dodatkowego wymogu kapitałowegoWarszawa, 24.11.2017 (ISBnews) - Getin Noble Bank otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) decyzję obejmującą zalecenie utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z zabezpieczonych hipoteką walutowych kredytów i pożyczek dla gospodarstw domowych na poziomie 1,72 pkt proc. ponad wartość łącznego współczynnika kapitałowego (TCR), podał bank.

"Dodatkowy wymóg kapitałowy powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 1,29 pkt proc.) oraz co najmniej w 56% z kapitału podstawowego Tier I (co odpowiada wymogowi kapitałowemu na poziomie 0,96 pkt proc.). Przedmiotowa decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu" - czytamy w komunikacie.

Dotychczas bank realizował zalecenie KNF dotyczące utrzymywania funduszy własnych na pokrycie dodatkowego wymogu kapitałowego w celu zabezpieczenia ryzyka wynikającego z zabezpieczonych hipoteką walutowych kredytów i pożyczek dla gospodarstw domowych w wysokości 1,89 pkt proc., który powinien składać się co najmniej w 75% z kapitału Tier I (co odpowiadało 1,42 pkt proc.), przypomniano.

"Na dzień sporządzenia raportu bank spełnia zalecany przez KNF poziom współczynników kapitałowych" - podsumowano w komunikacie.

Getin Noble Bank powstał w wyniku połączenia Getin Banku i Noble Banku w 2010 roku. Jest kontrolowany przez Leszka Czarneckiego i notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

(ISBnews)