Bank Handlowy podtrzymuje oczekiwania 1-cyfrowego wzrostu akcji kredytowejWarszawa, 11.05.2018 (ISBnews) - Bank Handlowy - po udanym I kwartale, w którym akcja kredytowa wzrosła o 5% - podtrzymuje, że w całym roku oczekuje jej jednocyfrowego wzrostu na poziomie ok. 5-6%. Bank po stronie detalicznej chce wzmocnić proces automatyzacji dostępu do kredytów i pożyczek, ale pełne efekty tych działań będą widoczne dopiero pod koniec ub. roku, poinformował prezes Sławomir Sikora.

"Podtrzymuję to, co powiedziałem na początku roku, będę zadowolony, jak to się podniesie. Widać, że po stronie detalicznej jest to możliwe mamy - wysoki 1- cyfrowy wzrost poziomu zadłużenia na kartach kredytowych, 2- cyfrowy wzrost w kredytach hipotecznych, choć w pożyczkach gotówkowych mały spadek" - powiedział Sikora podczas konferencji prasowej.

W lutym prezes informował, że Bank Handlowy oczekuje wzrostu kredytów korporacyjnych o 5-6% r/r, a kredytów detalicznych - o ok. 1 pkt proc. więcej w 2018 roku.

Kredyty detaliczne wzrosły o 5% r/r do 6,76 mld zł w I kw., w tym kredyty hipoteczne wzrosły o 12%, zadłużenie na kartach kredytowych zwiększyło się o 8% r.r, zaś pożyczki gotówkowe spadły o 1% r/r.

Kredyty segmentu bankowości instytucjonalnej wzrosły również o 5% r/r do 13,43 mld zł na koniec I kw., w tym kredyty korporacyjne o 4% r/r, kredyty MSP - o 1% r/r, zaś kredyt klientów globalnych - o 24% w skali roku.

"Nasi klienci pożyczają, międzynarodowe firmy nawet bardzo dużo. Czy nastąpił przełom w inwestycjach prywatnych? Tego nie widać w naszym portfelu"- powiedział prezes, zapytany, czy obserwuje wzrost inwestycji prywatnych od początku roku.

"Dla gospodarki byłoby dobrze, gdyby to nastąpiło. Wykorzystanie mocy produkcyjnych jest na poziomie 80%. Z badań wynika, że to dotychczas skłaniało firmy do inwestowania. Czekamy na przełom w tej kwestii. Wielu naszych klientów podkreśla dobrą sytuację rynkową, dobry wzrost gospodarczy, wszysko wskazuje, że inwestycje powinny ruszyć" - powiedział Sikora.

Prezes poinformował, że do końca 2018 roku bank wdroży w pełni zautomatyzowany proces aplikowania o kredyt w internecie dla klientów zewnętrznych.

"W szczególności w tym roku po stronie detalicznej chcemy wzmocnić proces automatyzacji dostępu do kredytów i pożyczek. W tym kwartale wprowadziliśmy czatbota jako narzędzie, które będzie pomagało klientom w nawigowaniu w ofertach specjalnych. Wprowadzamy proces łącznie z biometryczną identyfikacją, która pozwoli skrócić 'time to money' do 30 minut. Mamy nadzieję, że przyniesie nam to dodatkowe wolumeny. Jeśli chodzi o pożyczkę gotówkową, to tu potrzebujemy wzmocnienia" - powiedział także.

"To może nie mieć istotnego wpływu na wyniki sprzedaży w tym roku jeszcze. Pełny efekt będzie raczej pod koniec roku" - podkreślił.

Prezes wskazał, że bank nie ma planów zmniejszenia zatrudnienia w dziale sprzedaży w związku z automatyzacją procesu kredytowego.

Citi Handlowy powstał z połączenia Banku Handlowego w Warszawie - najstarszego komercyjnego banku w Polsce i Citibank (Poland) S.A. W ofercie grupy kapitałowej oprócz klasycznych usług bankowych znajdują się usługi i produkty rynku kapitałowego oferowane przez dom maklerski oraz produkty leasingowe. Bank jest notowany na rynku głównym GPW od 1997 r.

(ISBnews)